Dhal, dal či také dahl je velmi populárním pokrmem indické kuchyně. A není divu. Toto jídlo, které připravíte v jednom hrnci, vyniká návykovou chutí i vůní, které mu propůjčuje tradiční indické koření jako jsou kurkuma či římský kmín.

Jednoduchý dhal z pouhých pěti surovin:

Zdroj: Youtube

Pojem dhal označuje nejen samotné jídlo, ale také jednu z hlavních vstupních surovin. Dhal se totiž říká sušeným půleným luštěninám jako čočka, hrách či cizrna. Pro kterou luštěninu či jejich kombinaci se rozhodnete, je jen na vás, ale obvykle se používá červená čočka. Není ji totiž potřeba dopředu namáčet a je velmi rychle uvařená doměkka.

Luštěniny obsahují vysoký podíl bílkovin i vlákniny, takže nadlouho zasytí, zlepšují trávení a hodí se i do diety. Jsou také zdrojem komplexních sacharidů při současném minimálním obsahu jednoduchých cukrů. Navíc jsou bohatou zásobárnou vitamínů, minerálů a antioxidantů.

Jejich pravidelná konzumace má s vysokou pravděpodobností pozitivní účinky na kardiovaskulární systém, trávicí trakt, přispívá k ochraně před vznikem nádorových onemocnění a snižuje riziko vzniku diabetu II. typu a dalších onemocnění.

Zdroj: STOB 

Některé z variant dhalu uvádí foodblogerka Bianca Zapatka. Například takzvaný chana dhal se připravuje z cizrny, která je oblíbenou ingrediencí v ajurvédské kuchyni. Urad dhal zase jako základní surovinu využívá bílou čočku (ta má bílá semena a černou slupku) rozšířenou zejména ve východní a jižní Indii.

K čočce na kyselo patří i vajíčko a párek
Čočka na kyselo není kaviár. Pár vychytávek ji ale povýší na pochoutku

Pokud zkombinujete hned pět druhů luštěnin, získáte jednu z nejoblíbenějších variant panchratna dhal, jehož název v hindštině znamená „pět drahokamů“. Výše zmíněná verze s červenou čočkou se zase nazývá masoor dhal.

Koření hraje prim

Garam masála
Pro indickou kuchyni je typická aromatická směs koření garam masála. Můžete ji koupit v obchodě či si ji připravit sami podle vlastních preferencí.

A co tento tajuplný název vlastně znamená? Garam je hindustánsky „horká či teplá“ a masála označuje libovolnou „směs koření“. Doslovný překlad je tedy „horké koření“ či „teplé koření“.

Mezi klíčové složky indického dhalu patří koření. „Tento pokrm vyžaduje jednoduchou kombinaci kmínu, směsi koření garam masála a kurkumy,“ přibližuje blog RecipeTin Eats, za kterým stojí foodblogerka říkající si jednoduše Nagi.

Garam masála je velmi aromatická směs koření, kterou snadno seženete i v České republice, ale stejně jednoduše si můžete vyrobit vlastní jedinečnou variantu. Hodí se koriandr, římský kmín, hřebíček, pepř, skořice, zázvor, pískavice, anýz, sušený česnek, kurkuma, chilli, fenykl, bobkový list, muškátový oříšek či muškátový květ.

Indický dhal - postup při vaření:

  • Nejprve v hrnci nasucho opražte římský kmín.
  • Když začne vonět, přidejte k němu tuk vhodný na smažení, na kostičky nasekanou cibuli a nadrobno nakrájený česnek. Pokud milujete pikantní chuť, nebojte se zázvoru a chilli.
  • Jakmile cibulka začne zlátnout, přidejte kurkumu, kari, sladkou mletou papriku, koriandr, pepř či cokoli z výše uvedeného koření.
  • Směs poté zalijte rajčatovou passatou a zeleninovým vývarem. Pokud nemáte po ruce passatu, což je vlastně šťáva z čerstvých rajčat, klidně sáhněte po rajčatovém protlaku. Místo zeleninové směsi zase stejně dobře poslouží i obyčejná voda či šťáva z předem předvařené cizrny.
  • Přidejte syrovou červenou čočku, přiveďte k varu a na mírném ohni vařte do změknutí přibližně čtvrt hodiny. Luštěniny samozřejmě můžete nakombinovat, ale tvrdší druhy si uvařte dopředu a přidejte ke směsi s červenou čočkou až zhruba po pěti minutách.
  • Dhal průběžně hlídejte a jakmile je vše uvařeno, dolaďte chuť solí a citronovou šťávou.
  • Pokrm můžete nazdobit například jogurtem, čerstvou pažitkou či sezamovými semínky. Podávejte s libovolným druhem indických placek či rýží.

Nahrává se anketa ...