Poslední celek doma porazil nejtěsnějším možným výsledkem předposlední Holešov i díky změnám v sestavě. Trenér Karel Fencl sáhl do všech řad, od brankáře až po útok a využil k tomu i hráče B-týmu. „Po debaklu ve Žďáře jsme už všichni cítili, že je potřeba udělat nějaký razantní krok. V sestavě se točili pořád stejní hráči a nikam to nevedlo, nebylo na co čekat," vysvětluje kouč Vrchoviny.

Nakonec se mu všechny tahy vyplatily. A nejvíc ten s Petrem Sodomkou v útoku. Hráč, který se teprve nedávno vyléčil z mononukleózy, rozhodl jedinou brankou. „Petr je hráč, který nám vepředu chyběl. K dispozici jsme tam do té doby měli Kováře, Poula, či Mazla, což jsou rychlí hráči, fotbaloví, ale nejde o soubojové typy, které si dovolí," vysvětluje Fencl. Zároveń ale zatím odmítá, že by Vrchovina v Sodomkovi našla přesně to, co jí chybělo. „Dal zatím jedinou branku, takhle to říkat by bylo hodně předčasné. Je potřeba si taky uvědomit, že si jde v zápase pomoct i standardkou. Ty nám ale teď vůbec nejdou, i když příležitostí je zahrávat máme dost. Lukáši Michalovi se teď při nich nedaří, ale není to jenom o něm. Všichni od míče utečou a vždycky to zůstane na něm," všiml si trenér.

Změny v sestavě se dotkly i obrany. Pouze na lavičce zůstaly letní posily Burian s Dobiášem, naopak příležitost dostali Blažíček s Bačou. „Vzadu máme zkušenosti v podobě Víchy a Bodečka, proto jsem k nim chtěl dva krajní hráče, kteří jsou přece jenom dynamičtější," přiblížil Fencl. V záloze pak namísto Žáka dostal šanci navrátilec Polnický. „Žák je mladý kluk, poslední zápasy se trápil. Věřím, že mu pomůže pár zápasů za béčko k tomu, aby se znovu dostal do pohody."

Ani přes výhru Vrchovina pochopitelně nemůže jásat. S ohledem na situaci ve druhé lize je pravděpodobné, že sestupovat budou na jaře z divize hned tři celky, což znamená poskočit minimálně o tři příčky. „K tomu je potřeba pravidelně bodovat. Hodně klíčový bude už nedělní zápas v Brumově. Tam se nebude hrát o šest, ale o sedm bodů," zvěstuje Fencl před zápasem na hřišti třetího nejhoršího týmu soutěže. Do zimní přestávky zbývají i s předehrávkou prvního jarního kola tři zápasy. Během nich by chtěl vrchovinský trenér vytěžit šest bodů. „Abychom měli nějakou reálnou šanci na jaře ostatní potrápit, musíme dvakrát vyhrát," upozorňuje.

Zkušenosti se záchranou divize má Fencl už z minulých štací. Ještě před úspěšným letošním jarem ve Žďáře se mu podařilo dostat z potíží Bystřici, která byla po podzimu 2013 na posledním místě. „To není o mně, ale o hráčích. Potenciál v Novém Městě je, ale pokud chcete z hráčů něco dostat, musíte je mít na trénincích a účast tady valná rozhodně není. Pamatuji si v Bystřici to odhodlání. Najednou si všichni byli vědomi situace, účast na trénincích byla enormní, najednou nebyla překážkou práce, škola. Kluci makali naplno a v jarní tabulce jsme pak skončili tuším druzí a žili z toho i následující podzim. Paradoxně po něm pak s ohledem na pohodové umístění přišlo uspokojení a vrátilo se všechno do starých kolejí," vzpomíná Fencl.

V Novém Městě mu zatím podobné nasazení a odhodlání hráčů chybí. „Vypadá to, jak kdybychom měli nejvíce pracovně a studijně vytížených hráčů v soutěži. Jako kdyby byl každý byznysmen a nemohl pravidelně trénovat. Pokud chci něčeho dosáhnout, je potřeba něco obětovat – ať už volný čas, pohodlí a tak dále," upozorňuje zkušený trenér, který s tímto přístupem vidí i souvislost s početnou marodkou. „Pokud hráč netrénuje a v určité fázi zápasu jde třeba do souboje na pokraji sil, je náchylnější, nevydrží koleno, svaly a pak je z toho obrovská marodka," dodává.