Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zklamaný Libuša: Do Vrchoviny jsem zřejmě přišel v nejhorší možný okamžik

Nové Město na Moravě - Zahrál si nejvyšší fotbalovou soutěž na Slovensku, působil také v ligových soutěžích v Rakousku, Německu, ale také v Izraeli. Šestačtyřicetiletý slovenský trenér Ladislav Libuša přinesl do divize svěží vítr, jeho angažmá u fotbalistů Vrchoviny však skončilo předčasně. „Na Vysočině bych přesto rád zůstal, sháním si tu práci. I proto jsem odmítl dvě hodně slušné nabídky, které jsem měl ze Slovenska," říká progresivní kouč.

19.12.2016
SDÍLEJ:

Ladislav Libuša se netají tím, že by se trenérské práci rád věnoval, ale Vysočinu opouštět nechce. „Hodlám se dále vzdělávat, chci získat trenérskou profilicenci. V mé další kariéře bych totiž velice rád vyzkoušel i vyšší úroveň,“ říká. Foto: David Mahel

Vaše působení u divizních mužů Vrchoviny trvalo pouze rok, jak na něj budete vzpomínat?

Po materiální a technické stránce to bylo na vysoké úrovni. Pánům Michalovi i Wolkerovi jsem také řekl, že podmínky tu jsou na třetí ligu, v tomto směru jsem si nemohl stěžovat. Za to, jak dobře se o chod klubu starají, mohu vedení pouze pochválit. Po stránce zajištění kádru bylo velkou chybou, že se vedení nedokázalo dohodnout s hráči na jejich příchodu. Protože podmínky tu na to jsou a hráči přesto nepřišli. Ale byl jsem rád, že jsem dostal šanci vést divizní mužstvo.

Do Vrchoviny jste přišel v podstatě přesně před rokem. Jak se váš příchod tehdy „upekl"?

Předtím jsem působil v Hodoníně při mládeži. V létě loňského roku jsme byli na soustředění v Bystřici nad Pernštejnem, kde dala moje přítelkyně echo Renému Horákovskému, který pracuje u mládeže Vrchoviny, že chci odejít od mládeže k mužům. V říjnu pak přišlo další jednání a definitivně jsme se dohodli před Vánoci loňského roku.

Vedení klubu, který se tehdy pohyboval v lepším středu tabulky, před vás určitě postavilo nějaké výkonnostní cíle?

Prvořadým úkolem bylo zkvalitnění tréninkového procesu, protože odcházelo několik hráčů a vědělo se, že může být na jaře problém se záchranou v soutěži. Tolik jsem tomu nevěřil, byl jsem přesvědčený, že podobné problémy mít nebudeme. Naše dohoda tehdy zněla tak, že se během jara stabilizuje kádr, v létě se o čtyři až pět hráčů doplní a zabojuje se o horní polovinu tabulky, ideálně do šestého místa.

Hlavním trenérem byl tehdy Roman Kysilko, jak jste si rozdělili kompetence?

Vedení oddílu rozhodlo o tom, že budeme působit jako rovnocenní trenéři. Já jsem měl na starosti tréninkový proces, Roman Kysilko zase měl kontakty a dobře znal okolí.

Jarní část loňské sezony ale mužstvu vůbec nevyšla, nebyl to první signál možných problémů do dalšího ročníku?

Samozřejmě, že ano. Velice dobře jsem si uvědomoval, že pokud mužstvo v létě nedoplníme, stanovené cíle jsou nereálné a budeme mít obrovské problémy se záchranou. Apeloval jsem proto s dostatečným předstihem už v dubnu na to, abychom nezaspali a v průběhu května a června se vylovili hráči, kteří by také nastoupili do letní přípravy.

Sehnat hráče jste měl vy, nebo vedení?

V podstatě oba. Vedení řeklo, že se samo pokusí hráče sehnat, ale sdělili mi, abych se také po někom poohlédnul.

Trenér Kysilko po půlroce společné spolupráce od týmu odešel. V kuloárech se občas hovořilo o vašich neshodách?

Po lidské stránce jsme spolu neměli problém, horší to už bylo, pokud jsme měli o něčem v průběhu zápasu rozhodovat. Z lavičky totiž velice často zaznívaly naprosto protikladné pokyny. Nebyl mezi námi lidský problém, ten tkvěl spíše v tom, že systém dvou rovnocenných trenérů prostě nemohl fungovat. Někdo mančaft vede a ten také musí rozhodovat.

Sezonu jste ale dovedl jako hlavní trenér vy?

Apeloval jsem na vedení, aby byl jeden trenér jako hlavní a ten druhý jeho asistentem s tím, ať ten hlavní také dělá tréninkový proces. V dubnu výbor rozhodl o tom, že hlavním trenérem budu já. Kysilko sám řekl, že už tu není prospěšný pro mužstvo a chtěl skončit. Vedení si ale přálo, aby ještě zůstal.

V létě jste již tak hodně oslabený kádr neposílili, spíše naopak. Z mužstva odešli krajní obránci Komínek se Šanderou, hostování ukončil záložník Nespěšný i útočník M´Bah. To přece něco signalizovalo?

Měl jsem domluvené pokračování angažmá Nespěšného i M´Baha, z Poličky pak měl dorazit krajní obránce Mužík. Stejně tak jsem měl se dohodl s Trojánkem a Rostislavem Sodomkou ze Žďáru, kteří chtěli Vrchovinu posílit.

Proč tedy jejich přestupy neskončily úspěchem?

Vedení se s těmito hráči nedokázalo dohodnout na podmínkách. Po přípravném utkání s Vranovem nad Topľou v polovině července mi vedení oznámilo, že se s nimi prostě nedohodlo. Hned jsem jim tedy sdělil, že nás čekají velké problémy se záchranou v soutěži.

Co na to vedení Vrchoviny?

Sdělili mi, že někoho musí sehnat. Sám jsem se také snažil, oslovil jsem velkou spoustu hráčů, ale přetáhnout někoho takhle těsně před novým ročníkem se už nepodařilo.

To, že slibované posílení skončilo v podstatě fiaskem, pro vás asi muselo být docela zklamáním?

Bral jsem to jako ránu pod pás. Problém byl podle mě v tom, že o přestupech nerozhodovali lidé, kteří by o nich měli rozhodovat. Tedy ti, kteří jsou hlavními sponzory klubu. Podle mého má hráče kupovat ten, kdo do toho oddílu investuje peníze.

Na začátku sezony jste přesto nešetřil optimismem, ten se však po pár kolech ukázal jako neopodstatněný?

Domácí prohru 1:6 z prvního kola s Bzencem beru na sebe. V přípravě jsme sehráli dobré zápasy, i přesto jsem měl taktiku tehdy změnit. Věřil jsem ale, že ačkoliv jsme měli problémy se složením obrany, dokážeme se prosadit díky naší ofenzivě. V dalších utkáních se pak začala obrovsky projevovat série zranění, která nás postihla. Postupně se během krátké doby zranili Smetana, Skryja, Wolker, Michal Šmída a další, šlo to jedno s druhým.

Proč jste na počáteční špatné výsledky nereagovali a nepřivedli adekvátní posily ještě v úvodu sezony?

My jsme ale neměli kde brát. V létě jsem oslovil 24 hráčů, ale nikdo k nám už nechtěl jít. Kdyby k nám přišlo těch domluvených pět hráčů, bylo by to mnohem koncepnější, než pak v polovině podzimu dovézt jednoho drahého hráče z vyšší soutěže, byť kvalitního.

Na začátku října mužstvo jako hlavní kouč převzal Karel Fencl. Kdy jste se o tom, že budete „přeložen" do funkce asistenta, dozvěděl?

Předseda klubu pan Michal si mě zavolal do kanceláře, kde už byl pan Fencl. Varianta dvou rovnocenných trenérů se prý neosvědčila, ale mužstvu prý mám stále co dát, tréninky jsem měl vést dál. Na spolupráci s Karlem Fenclem si však nemohu stěžovat, myslím si, že nám to docela fungovalo. Podle mého mezi sebou nemáme tolik rozdílů při pohledu na fotbal.

V tom okamžiku se asi dalo tušit, že se vaše angažmá v Novém Městě chýlí ke konci?

Bral jsem to tak. Bylo mi jasné, že si tu nenechají dva trenéry. Člověk to vycítí, protože už začala váznout komunikace, to dobře znám z některých předešlých angažmá.

V závěru podzimu mužstvo najednou zázračně obživlo, čemu to přičítáte?

Začalo se vyhrávat, protože konečně přišel stoper (Lukáš Bodeček) a útočník (Petr Sodomka). Navíc se hrálo proti soupeřům ze spodku tabulky. Počítám s tím, že Holešov i Brumov sestoupí, což se Novému Městu určitě nestane, protože kvalita tu je. Bohužel jsem přišel v nesprávný čas, přišla zranění a další nepříznivé faktory.

Po skončení podzimní části vedení překvapilo opětovným angažováním Richarda Zemana, Karel Fencl dostal nabídnutý post šéftrenéra mládeže. Jak jste s vedením řešil vaše další působení?

Pan Michal mi telefonicky oznámil, že přichází nový trenér. Pro mě už prý ve Vrchovině místo není. Podle výsledků se to odvolání dalo čekat, přesto to pro mě bylo i tak zklamáním. Musím ale znovu zopakovat, že jsem tu neměl hráčskou kvalitu na to, aby se hrálo o nějaký vyšší cíl. Chtěl jsem koncepční práci, ale o to není o tom, že sem naráz dojde pět hráčů. Přál jsem si, aby každý půlrok přišli jeden až dva hráči, kteří by se zapracovali. Bohužel jsem nepočítal s tím, že přijde také lavina zranění.

Kam povedou vaše další fotbalové kroky?

Nejbližší měsíce asi nikam. Každý klub má už na začátku prosince trenéra, který má hráče a vytváří koncepci přípravy. Čekám a uvidíme, nějaké nabídky sice jsou, dvě dokonce ze Slovenska, ale raději bych zůstal zde, ideálně na Vysočině, kde si sháním i práci. Chci se dále vzdělávat a získat trenérskou profilicenci. Rád bych zkusil v mé kariéře i vyšší úroveň.

Autor: Redakce

19.12.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Bratři Ebenové.

Na žďárském pódiu se potkají bratři Ebenové a Robert Křesťan & Druhá tráva

Ilustrační foto.

Do obecního úřadu vnikl zloděj

Úsekové měření u Meziříčí přešlo do ostrého provozu

Velké Meziříčí – Ze zkušebního do ostrého provozu již přešlo úsekové měření na dálnici D1 mezi Velkým Meziříčím a Lhotkou. Kvůli rekonstrukci komunikace je tam rychlost snížena na osmdesát kilometrů v hodině, mnozí řidiči však toto omezení mezi 146. a 153. kilometrem nerespektují.

Krajská derby ve florbalové Národní lize bodový zisk nepřinesla

Bystřice nad Pernštejnem, Havlíčkův Brod – Utkání 5. kola Národní ligy – skupiny Východ proti tradičním rivalům florbalistům Bystřice i Žďáru příliš nevyšla.

Musilův memoriál ovládli závodníci z Nového Města

Studnice – Za krásného slunečného počasí se o uplynulém víkendu konal u turistické chaty ve Studnicích, nedaleko Nového Města na Moravě, v pořadí již sedmý ročník Memoriálu Cyrila Musila. V tomto roce byl navíc také mistrovstvím České republiky v přespolním běhu veteránských kategorií.

Školáci si na chvíli vyzkoušeli, jak se cítí nevidomí

Žďár nad Sázavou – Se životem především nevidomých lidí, ale i dalších osob s nějakým zdravotním handicapem, se měli možnost naučným a zároveň i hravým způsobem seznámit žáci Základní školy Švermova v rámci programu Hele lidi. Ten připravuje Aliterra, zapsaný ústav z Tasova na Velkomeziříčsku (dříve Slepíši).

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení