Svůj odchod oznámil kouč divizní Vrchoviny Richard Zeman, který v létě převezme po Karlu Kolesovi o soutěž níž hrající Havlíčkův Brod. Trenérská rošáda byla už několik týdnů veřejným tajemstvím, oba trenéři je v kabinách svých týmů potvrdili až uplynulou sobotu.

Zeman strávil v SFK Vrchovina čtyři a půl roku a z týmu hrajícího o záchranu v krajském přeboru se mu podařilo vybudovat konkurenceschopný mančaft v divizi.

„Hlavním důvodem, proč jsem se rozhodl ve Vrchovině skončit, je rodina. V září nastoupí moje dcerka do školy a s přítelkyní chceme, aby se všechno bez problémů zvládlo. S dcerou chci trávit více času," uvedl Zeman.

U trénování však zůstane, od začátku letní přípravy se stane šéfem havlíčkobrodské lavičky. „Rozhodl jsem se, že nabídku Slovanu přijmu. Cíl na příští sezonu je postaven hrát o postup do divize a mě láká vybudovat to, co se mi podařilo ve Vrchovině," přiznal Zeman a dodal: „S tím souvisí i poslední důvod mé změny. Za čtyři a půl roku se člověk okouká a tým potřebuje nový impulz. I hráči potřebují znovu nastartovat."

O změně angažmá se rozhodl trenér z Havlíčkova Brodu před necelými dvěma týdny, hráčům to oznámil v sobotu po vítězném derby s Polnou. „Chtěl jsem si počkat na tento okamžik. Kdybychom ale nevyhráli, tak bych jim to sdělil v týdnu. Vedení už o tom ale vědělo dříve. V každém případě jsem to chtěl hráčům oznámit sám."

Klubu podal pomocnou ruku i při výběru svého nástupce. „Tip jsem vedení dal. Bude se jednat mezi třemi čtyřmi jmény. Klub je oslovil a všichni by měli zájem. Mám radost, že SFK Vrchovina je i mou zásluhou zavedenou značkou," dodal Zeman.

Důvod konce Karla Kolesy je podobný jako u Zemana, tedy časový. „Je toho víc, ale vyjmenoval bych dojíždění a potřebu si od fotbalu odpočinout," řekl stále ještě havlíčkobrodský kouč, který bydlí v Třebíči.

Ve Slovanu končí už své třetí období. Nejprve ho opustil v polovině postupové sezony na začátku roku 2007, aby se ujal divizní Třebíče. Po konci v HFK v následujícím ročníku se ještě pokusil Havlíčkovu Brodu pomoci zachránit divizi, nováček ovšem přesto sestoupil. Na lavičku Slovanu se potřetí vrátil v loňské sezoně, aby celek, který do té doby hrál překvapivě o záchranu v krajském přeboru, pozvedl a stabilizoval.

„Troufnu si říct, že se to povedlo. Teď je tady mužstvo, které když se ještě trošku posílí, bude určitě příští rok hrát o postup," je přesvědčen Kolesa. Pokud by se to podařilo, byl by to pro zkušeného trenéra už třetí triumf v krajském přeboru, na kterém má lví podíl, ale nedotáhl ho do konce. Rok před postupem Havlíčkova Brodu totiž nastartoval k divizi Hartvíkovice, ze kterých odešel právě do Slovanu, který následující sezonu rovněž postoupil. „Já na tohle prostě nemám štěstí. Asi mi to není přáno," směje se Kolesa.

I když už má na stole několik nabídek na nové angažmá, všechno zatím odmítá. „Minimálně půl roku nechci trénovat. Budu jezdit po fotbalech, trochu se sebevzdělávat a zaměřím se na mládež, protože to je cesta, kterou bych se asi v budoucnu chtěl vydat. I kvůli tomu, že dospělý fotbal na krajské úrovni je hodně limitován zaměstnáním hráčů a tréninková morálka a přístup pak nejsou takové, jaké by měly být," vysvětluje trenér.

Jeho nástupce Zeman, který ho mimochodem do Havlíčkova Brodu jako tehdejší manažer pomohl poprvé angažovat, prý bude mít v tomto ohledu ostřejší lokty. „Jako Havlíčkobroďák bude ve svém prostředí, které dobře zná. Využije svých kontaktů a známých a přivede takové hráče, kteří budou jeho požadavky a nároky splňovat. Určitě se zlepší spolupráce třeba s Jihlavou," myslí si Kolesa, který své rozhodnutí oznámil v sobotu v kabině těsně před sobotním derby se Ždírcem. „Po té taktické části jsem hráčům řekl, že k 30. 6. tady končím a nastínil jsem jim, jak si tady zbytek svého angažmá představuji. Že chci, aby na to nekašlali, což samozřejmě neudělám ani já," dodal na závěr Kolesa.