Postupové oslavy by mohla překazit jen šílenost. Lídr divize ze Žďáru by musel všechny čtyři zbývající zápasy prohrát, a naopak druhá Bystrc se dvanáctibodovou ztrátou všechno vyhrát.

„Předpokládám, že se nic z toho nestane," říká kouč A-týmu a zároveň předseda FC Žďas Petr Nedvěd. Jeho mužstvo navíc hraje v sobotu na poslední Spartě Brno.

Nahlas se už tak může hovořit o MSFL. „Co se týče sportovních cílů a koncepce, která je tady teď nastavená, tak samozřejmě vládne spokojenost. Z tohoto pohledu jsme připraveni. Věčným bojem jsou ale finance," naznačuje Nedvěd problém, zároveň ale dodává: „Pořád jednáme a dá se předpokládat, že vše dobře dopadne."

Sportovní hledisko je i podle mnohých expertů neoddiskutovatelné. Kádr Žďáru je prošpikovaný fotbalisty, kteří v minulosti hráli v Jihlavě nejen MSFL, ale třeba i první a druhou ligu.

Českou nejvyšší soutěž okusili Petr Heide, Jiří Malínek a Aleš Chmelíček, ten v minulosti působil na Slovácku a zejména v Sigmě Olomouc.

Ideální instance

„Samozřejmě tomu bývalí hráči Jihlavy hodně pomohli, ale je potřeba ocenit i odchovance, kteří tyhle fotbalisty doplnili. Celkově se ve Žďáře odvedla velmi dobrá práce a postup je podle mého názoru naprosto zasloužený," říká dlouholetý trenér jihlavských dorosteneckých týmů Pavel Procházka, který se jako hlavní kouč v minulosti mihnul i ve Žďáře.

Podobný názor má i v současné době kouč jihlavské juniorky Roman Kučera. „Žďár dlouhodobě hraje na špici divize, proto si postup zaslouží. Vlastně se vrací tam, kam v minulosti patřil. Je to velké město, kam taková soutěž pasuje. Ne jako nějaké vesnice. Určitě bude oživením třetí ligy, ale samozřejmě musí posílit," podotýká Kučera.

„Jde vlastně o nejvyšší neprofesionální soutěž. Pak už jsou jen druhá a první liga. Kvalita bude určitě vyšší, na což bychom měli zareagovat. Jenomže samozřejmě finanční možnosti nejsou neomezené," přiznává předseda Nedvěd.

Pomocnou ruku by mohla podat Jihlava. Postoupila do první ligy a ruší B-tým v MSFL. Její rezerva totiž bude hrát nově vznikající soutěž juniorek, která je ovšem věkově omezená. „Teoreticky tak budou volní někteří hráči," spekuluje žďárský kouč.

Žďár farmou Jihlavy?

Určitou vizi nastiňuje Roman Kučera, který by rád viděl Žďár jako farmu FC Vysočina.

„V Jihlavě může nastat situace, že se v prvoligovém kádru nedostane do sestavy několik hráčů přesahujících věkový limit soutěže juniorek. V tom případě by vlastně nemohli hrát žádný mistrovský zápas. Pokud by se Žďár stal naší farmou, mohli by za něj nastupovat. Jihlava by tak neztratila možnost poskytnout svým hráčům zápasovou praxi v MSFL," vysvětluje Kučera a hned vzápětí dodává: „Ale tohle je pouze můj osobní názor, ne stanovisko FC Vysočina."

Podobně nastavené to mají i jiné prvoligové týmy v Česku. I proto je MSFL hodně zajímavá soutěž.

„Je to taková směsice talentovaného mládí, ligových fotbalistů, kteří se třeba rozehrávají po zranění, bývalých elitních hráčů za zenitem nebo těch, kteří na nejvyšší úroveň těsně nedosáhli," definuje třetí ligu Pavel Procházka.

Nesporně lepší fotbalovou atraktivitu trochu pro Žďár hatí absence jakéhokoliv regionálního derby. Geograficky nejbližším týmem budou Rosice loňský vítěz divize D.

Na druhou stranu by se diváci mohli dočkat slavných jmen v zápasech s B-týmy Baníku Ostrava, Sigmy Olomouc, Slovácka a Zlína. Tyto kluby si totiž ponechaly rezervní mužstvo v MSFL a do soutěže juniorek vesměs vybudují nový tým.

„Navíc ze druhé ligy spadl Třinec, který určitě taky bude tahákem," těší se Nedvěd.

V takové konkurenci ale nepředpokládá, že by jeho tým válel na špici tabulky.

„To určitě ne. Jsou tam týmy s ambicemi na druhou ligu, které budou kvalitativně někde jinde. V prvním roce si nepřejeme nic jiného než záchranu," přiznává.

S tím souhlasí i Procházka. „Prvotním cílem určitě bude zabydlet se v soutěži a zachránit ji, což Žďáru moc přeju a věřím, že to zvládne," řekl.