Obrany mančaftů z I. B a I. A třídy v závěrečných minutách mrazivého víkendu zcela odpadly a inkasovaly shodně pět branek. „Je to podobný výbuch jako v Herálci. Ta poslední půlhodina byla prostě průšvih," netajil rozčarování žďárský lodivod Pavel Kubiš, jehož výběr na vlastním hřišti ztratil dvoubrankové vedení s Velkým Meziříčím B a padl 2:5.

„Zápas rozhodně jednoznačný nebyl, z naší strany spíš šlo o kolaps a rezignaci v závěru," řekl o poznání vyrovnanější kouč Velké Bíteše B Milan Dufek, který musel skousnout změnu skóre z 1:1 na 6:1 pro domácí Přibyslavice.

Zkušení zklamali

Derby rezerv nabídlo na žďárské umělé trávě tradiční plejádu gólů. V prvním poločase ale padaly jen do meziříčské sítě. „V první půli jsme spálili čtyři až pět tutovek. Navíc nám pomezní neuznal regulérní gól, který prý padl rukou, ale ta ruka byla u těla," nechápal výrok rozhodčího meziříčský kouč Libor Smejkal mladší. Ten musel v šatně svým svěřencům rázně domlouvat: „Domácím jsme dva góly doslova darovali. První zavinil brankář Simandl špatným výkopem, kterým našel prvního útočníka před velkým vápnem, a druhý jsme inkasovali po špatně sehrané obranné standardce. Klukům jsem ale věřil, protože šance měli. Nabádal jsem je proto, aby více využívali krajní záložníky, což už ale slyšeli před zápasem."

To ve žďárské kabině mohl panovat optimismus. „V šatně jsem kluky nabádal, aby nepolevovali, že výsledek 2:0 ještě nic neznamená," poznamenal k dění v kabině Kubiš.

Úvod druhé půle však nic nového nepřinesl a byl to právě Žďár, jenž mohl Němcem derby rozhodnout, ale Simandl své předcházející zaváhání napravil. „Iniciativu jsme od té chvíle převzali my. Střídající Beran hru velmi oživil. Bude to znít hloupě, ale já stále věřil, že to otočíme. Když dal Liška na 2:1, tak jsem si říkal, že i ta remíza by byla dobrá, ale ve zvrat jsem pořád doufal, protože síla v kádru je," vyprávěl spokojený Smejkal. Rychlý sled událostí pak utkání zcela převrátil naruby. Trenérovu důvěru jeho hráči splatili dalšími čtyřmi góly. „Po zápase jsem klukům poděkoval, že to nevzdali a bojovali dál. Byl jsem rád, že se na hřišti drželi pokynů. Domácí totiž neměli pohlídané krajní záložníky, stáli od nich hrozně daleko."

To trenér Pavel Kubiš byl vzteky bez sebe. „Pokud se chceme výkonnostně posouvat výš, tak prostě nemůžeme za 25 minut inkasovat pět gólů. Ano, chybu uděláte, fotbal je o chybách, ale udělat jich tolik za sebou? To nechápu," rozčiloval se. „Za všechno může naše nedisciplinovanost. Nejvíc mi vadí, že jsem naše hráče na kolmé balony za obranu speciálně upozorňoval, a po těchto situacích jsme dostali tři góly. Dostaneme jeden, hráči řeknu, že jsem mu to už říkal v kabině, ať už si na to dá pozor. On mi to odkývá a za tři minuty jde přes něj po stejné situaci další gól."

Podle Kubiše selhala hlavně osa starších hráčů. „Výkon několika našich hráčů je obrovským zklamáním, zejména mě mrzí, že jde o kluky, kteří by nás měli držet. Nezvládli jsme to takticky, pohybem ani důrazem. Pokud na sobě kluci nezapracují, tak se máme příští týden ve Štěpánově na co těšit," uzavřel.

Otevřeli hru

Velká Bíteš dospěla k rychlému „bůru" trochu odlišným způsobem. Vše začalo až v 67. minutě, kdy přibyslavický Man vstřelil gól na 2:1. „Otevřeli jsme hru se snahou vyrovnat. Posílili jsme útok, do toho se nám zranil stoper a domácí nám dali tři góly po nákopech za obranu. Zápas rozhodně jednoznačný nebyl, spíš šlo z naší strany o kolaps a rezignaci v závěru," popsal smršť v závěru Milan Dufek. „Na jednu stranu je to ostuda, ale na druhou stranu už je jedno, jestli prohrajete 3:1 nebo 6:1," vysvětloval kormidelník, který je jinak s průběhem nováčkovské sezony v I. B třídě spokojený. „Na podzim jsem chtěl mít 20 bodů, máme jich 23, takže jsme spokojení. Tuhle porážku ale chceme doma s Bohdalovem odčinit. Teď nám chyběli čtyři hráči ze základu. Jeden nastoupil za áčko, a tři byli zranění nebo nemocní. Šlo o klíčové hráče, ale to nás neomlouvá. S Bohdalovem to musí být lepší," burcoval Dufek.