Celek z Nového Města na Moravě má už 32 bodů a jen šílená shoda okolností ho může připravit o záchranu. Co stojí za vzestupem odepisovaného týmu? Starou slávu oprášil navrátilec na lavičku, trenér Richard Zeman, který však roli spasitele odmítá.

„Klíčový byl závěr podzimu, kdy se tým vzchopil a vyhrál třikrát v řadě. To byl základ, bez kterého bych tady asi nebyl, stejně tak ani někteří hráči,“ poukazuje Zeman na práci svého předchůdce Karla Fencla, který během podzimu vystřídal u kormidla Ladislava Libušu.

S sebou si Zeman ze třetiligové Třebíče, kde po úspěšném podzimu překvapil odchodem, přibalil obránce Pavla Chalupu a ofenzivního záložníka Petra Ošmeru.

„Přivedl jsem sice dva kvalitní hráče, ale na druhou stranu se nepodařilo udržet Bodečka, skončil Kovář, během zimy to zabalil brankář Michálek, takže šlo v podstatě o doplnění. Rozhodující byl návrat někdejších opor,“ podotýká vrchovinský trenér.

Jeho předchůdci totiž dopláceli na početnou marodku. Například Kamil Skalník strávil na marodce rok, ale na jaře je naprosto klíčovým hráčem. „Proti Žďáru to byl třetí domácí zápas v řadě, který rozhodl,“ poukazuje Zeman.

Skalníkovo dvojče Michal hraje po návratu z Rakouska rovněž důležitou roli, fotbal na divizní úrovní navíc zase baví Lukáše Wolkera a v průběhu jara už naskočil také rekonvalescent a pilíř obrany Lukáš Smetana. „To vše je obrovský přínos. Navíc díky zkvalitnění hry opět ukazuje svou velikost Lukáš Michal, který sice byl lídrem už předtím, ale teď se může opřít i o ostatní,“ pochvaluje si Zeman.

Mistrovský tah mu vyšel na postu brankáře. Pozici jedničky nesvěří jen tak někomu a v případě osmnáctiletého mladíčka Petra Šmídy to vypadalo, že jde do velkého rizika. Tah se mu ovšem vyplatil. „Na jaře potvrdil to, o čem jsem byl v přípravě přesvědčený, i když to okolí vnímalo jinak. S výjimkou nepovedeného zápasu v Rosicích zvládá jaro suverénně, především je to domácí hráč, odchovanec, má velkou perspektivu,“ vysvětluje Zeman.

Vrchovinský trenér sice o záchraně ještě naplno nemluví, ale i on sám tuší, že je víceméně hotovo. „Týmy na sestupových příčkách by najednou musely urvat tři výhry v řadě, tím ale neříkám, že se budeme v závěru sezony šetřit. Nic nevypouštíme. Je ale možné, že některé kluky, kteří mají šrámy z předešlých duelů a doléčují zranění, necháme odpočinout a šanci dostanou jiní,“ dodal Zeman.