Povedlo se. Malý dílčí úspěch si připsali v pátek jihlavští fotbalisté. V posledním letošním ligovém duelu porazili Slovácko, vítězně přivítali nového trenéra Petra Radu a především opustili nelichotivou poslední příčku tabulky. Zimování však na Vysočině rozhodně nijak výrazně klidnější nebude. Druhá polovina tabulky je maximálně vyrovnaná a jarní boje budou extrémně náročné.

Vysočina potřebovala Slovácko porazit, a podle toho vypadal nástup jejích hráčů do zápasu. Krátkodobá herní převaha však žádný efekt neměla a herní otěže velmi záhy převzali hosté.

Slovácko však v Jihlavě převzalo roli pražské Slavie z jejich vzájemného utkání v minulém týdnu.

Zatímco totiž tým z Uherského Hradiště hrál, Jihlava vstřelila dvě branky. V rozmezí 35. a 38. minuty nechala hostující obrana propadnout míč na malém vápně k hráčům Vysočiny, a Tomáš Marek i Petr Tlustý věděli, kam jej uklidit. „My jsme do utkání vstoupili aktivně, měli jsme pár standardek, ale nezahráli jsme je optimálně," uvedl k první třetině zápasu trenér Petr Rada. „Až vedení nás trošku uklidnilo a zbytek poločasu jsme měli pod kontrolou."

Hráli bez šancí

Uvedené tříminutové rozmezí bylo pro zápas klíčové. „Prohráli jsme proto, že jsme byli chvilku nekoncentrovaní," uznal hostující trenér Svatopluk Habanec.

Nejen on totiž dobře viděl, že většinu času z prvního a celý druhý poločas se odehrávaly za režie jeho svěřenců. „Naše herní převaha v utkání byla obrovská, ale pohříchu platonická," hřímal Habanec, který pojmenoval klíčové momenty zápasu: „Nedokázali jsme naše akce dohrát do šancí, kterých jsme tak měli poskrovnu. Zápasu by slušela více remíza, ale domácí projevili v první půli více nadšení, na což jsme doplatili. Někteří naši hráči nepodali standardní výkon, na který jsme zvyklí. Dneska jsme body ztratili."

Slovácko nespasil ani příchod exjihlavského Rady do utkání. Krátce po vystřídání sice hned nahrál na snižující branku Valenty, víc ale Jihlava soupeři nedovolila.

A mohla tak oslavit nejen vítěznou premiéru trenéra Rady, ale také úprk ze samého dna tabulky. „Kdybychom nevyhráli, už by to asi bylo kritické," připustil autor první branky zápasu Tomáš Marek. „Ve druhém poločase nás zmáčkli a po jejich brance jsme se o to vedení trošku báli. Ale máme tři body a celou zimní přípravu na to, abychom jaro zvládli lépe."

Jestliže předchozí trenéři někdy bojovali s morálkou celku, v pátek mohli být všichni s výkonem týmu z toho pohledu spokojení. „Za přístup nemohu hráčům nic vytknout a body jsme si za něj zasloužili," souhlasí Rada, který to dokládá i na vynucených střídáních: „Všichni střídající hráči si o výměnu řekli. Vaculík byl dlouhou dobu zraněn a proto nevydržel celou dobu v takovém tempu, ale i na Jungovi a Jánošovi bylo vidět, že se zcela vydali," těšilo kouče.