Vítězná tečka. Fotbalisté Vysočiny zakončili své letošní ligové účinkování senzačním výsledkem. Na svém stadionu zničili v posledních kolech rozjetou Slavii 3:1. V konečné tabulce tak skončil jihlavský nováček na sympatické desáté příčce.

Několik minut před koncem utkání se začalo na jihlavském stadionu skandovaně tleskat. Jihlavští fanoušci tak ocenili nejen téměř bezproblémový průběh sezony a vcelku poklidnou záchranu ligového nováčka, ale i výkon Vysočiny v duelu se Slavií.

Poslední ligové utkání totiž nabídlo čtyřem tisícovkám fanoušků nejlepší zápas ročníku. Především v prvním poločase předváděly oba celky parádní ofenzivní podívanou. Navíc podtrženou čtyřmi pohlednými brankami.

Netradiční sestavy

Trenéři František Komňacký i Michal Petrouš měli před utkáním potíže se složením svých sestav. I proto na hrací plochu vyběhly jiné než očekávané jedenáctky. Změny se udály i v brankách. Do té domácí se vrátil Jaromír Blažek. „Pro mě i pro Honzu to bylo překvapení," komentoval zkušený gólman svoji nominaci. „Chtěl jsem, aby hráči ve všeobecné euforii ze záchrany vzali poslední utkání se Slavií vážně. A nominace brankářské jedničky jim měla naznačit, že to utkání beru smrtelně vážně," prozradil Komňacký.

Tento tah se vyplatil. Blažek předvedl velmi spolehlivý výkon, jeho několik reflexivních zákroků zvedlo diváky ze sedadel. „To tak jenom vypadalo z tribuny, nic těžkého," odmítal chválu Blažek, který tak významně přispěl ke skalpu Slavie. „To víte, že si tohle vítězství vychutnávám. Slavia, to je pro mě jako červená pro býka," dodal.

Michal Petrouš kvůli zlomenému nosu postrádal v brance Kamila Čontofalského, Matěj Rakovan ale na svoji ligovou premiéru v dobrém vzpomínat nebude. Tři branky inkasoval během pouhé čtvrthodiny. „Premiéru jsem si představoval jinak," uznal Rakovan. „Ale hlavu si z toho nedělám. K fotbalu patří vítězství i prohry."

Jihlava nasázela Slavii, stejně jako v prvním kole v Edenu, tři branky už do poločasu. Sešívaní sice snížili hlavičkou druhého nejmenšího hráče na hřišti Davida Hubáčka, víc ale nezvládli.

Možná i proto, že osm minut po přestávce selhal ve stoprocentní šanci Vošahlík. Jihlavané mu nechtěně namazali do sóla, s vyběhnuvším Blažkem ale slávista přehodil i jeho svatyni.

A když dvacet minut před koncem Hůrkův pokus Blažek efektně zlikvidoval, oslavy premiérového skalpu slavného pražského S mohly začít propukat. „Udělali jsme moc chyb v obraně a nechali jsme soupeři prostor hlavně v rychlých protiútocích," zhodnotil duel slávistický lodivod Petrouš. „Jihlava má výborný přechod do ofenzivní činnosti po standardkách či ztrátě míče, což v zápase ukázala. Oboustranně se hrál fotbal, který musel diváky bavit, domácí byli produktivnější, a zaslouženě proto zvítězili."

Trenér Komňacký si tiskovku po úspěšné sezoně a báječné tečce viditelně užíval. „Viděli jsme bláznivý zápas. Především v prvním poločase si všichni hráči chtěli zápas hlavně prožít a užít," odlehčeně zhodnotil utkání. „Zápas měl vysoké tempo, útok střídal útok, rodily se šance, padaly góly. Řekl bych, že právě při řešení těchto klíčových situací jsme byli lepší, a proto jsme si zasloužili vyhrát. Musím naše hráče pochválit za pěknou tečku za sezonou. Myslím si, že budou na dovolenou odcházet s lepším pocitem," uzavřel trenér poslední zápas s úsměvem.