Střih, druhá polovina května 2017. Vrchovina po zaslouženém vítězství v odvetě překračuje magickou bilanci třiceti bodů, které v soutěžích se šestnácti účastníky znamenají ve většině případech záchranu. A tato sezona divize D i přes možné tři sestupující nebude patrně výjimkou. Žďár je naopak v sestupovém bahně.

Po podzimním derby už Vrchovinu kdekdo viděl odsouzenou k sestupu. Na Žďár tehdy ztrácela devět bodů, na Bystřici deset a na Bíteš dokonce čtrnáct. Jenže Vrchovina se nikdy nevzdává! Vedení klubu v čele s čestným předsedou Jaroslavem Michalem dokázalo zmobilizovat síly. Hráči ukázali opravdový charakter. Nyní jsme k záchraně velmi, velmi blízko,“ řekl po výhře v derby Zeman.

Naopak Žďár, který na začátku jara převzal Jozef Vanko, má namále. A bude doufat v to, že ve středeční dohrávce nebude naplno bodovat Stará Říše proti Velké Bíteši. Teprve poté totiž bude moci říct, že má jeho tým tři kola před koncem záchranu stále ve svých rukou.

„Hráči se ale každopádně musí probrat a říct si, zda opravdu chtějí hrát na úrovni divize. V Novém Městě tomu tak u většiny z nich nebylo. Je pro mě nepochopitelné, že před takovou diváckou kulisou mají někteří problémy s nasazením,“ kroutil hlavou.

V plánu má současnou situaci s hráči pořádně probrat. „Musíme vše rozebrat v kabině. Postrádá smysl hrát fotbal, když se v takovém zápase nevyždímete,“ podotkl Vanko.

Podle něj je na některých hráčích vidět, že už mají spojenou budoucnost s jiným klubem. „Ve fotbale už se nějaký pátek pohybuji a připadá mi, jakoby už někteří byli jednou nohou nakročení jinam.“

V těžkém finiši navíc postrádá dva tahouny. Václav Pohanka se zranil už v úvodu jara a Jan Nedvěd rovněž tuhle sezonu určitě nenastoupí. 

„O přínosu Venci Pohanky se nemá cenu bavit. Co se týče Honzy, tak jeho hra levou nohou a výšková dispozice nám také hodně chybí. Před svým zraněním se dostal do formy,“ dodal Vanko.