Dlouho se ovšem hrálo bez branek, oba góly totiž padly až v závěrečné desetiminutovce. „V poli byla hra vyrovnaná, více šancí si ale vypracovala Náměšť. My jsme se k ničemu pořádnému nedokázali dostat. Po hodině hry jsme posílili ofenzivu o třetího útočníka a hru jsme otevřeli. Domácí toho využili a dvěma góly rozhodli. Jejich postup do krajského přeboru je určitě zasloužený,“ přiznal trenér žďárské rezervy Ladislav Jun, podle něhož by asi na případný potup kývli.

„S vedením jsme se o tom nebavili, na to by došlo až v případě, pokud bychom soutěž vyhráli. Myslím si však, že bychom to zřejmě šli zkusit.“

POSTUP OSLAVILI BŮREM

V I. B třídě – skupině B chyběl poslední krok k postupu o patro výš Radešínské Svratce. Té „stačilo“ v domácím souboji zdolat beznadějně poslední Rokytnici a mohly vypuknout postupové oslavy. Podařilo se, vysoké vítězství 5:0 pouze potvrdilo, že postup je ve správných rukách.

„Do první vstřelené branky to z naší strany bylo přece jen trošku nervózní, kluci si uvědomovali, že se hraje o hodně. Vedoucí gól nás ale uklidnil, pak už jsme hráli svou hru. Ve druhé půli už jsme Rokytnici k ničemu nepustili, byla to pouze otázka konečného skóre,“ pochvaloval si po utkání trenér Radešínky Pavel Kříž.

Vzhledem k rekonstrukci kabin musel klub z Novoměstska odehrát celý podzim na hřištích soupeřů, proto ze Svratky zaznívaly spíše hlasy, které hovořily o možných záchranářských starostech.

Před žďárskou poliklinikou byla k vidění řada zajímavých exponátů. Pomocí solární paraboly se dělal popcorn, světelná energie byla využita i při výrobě cukrové vaty. Zájemci mohli vyzkoušet také pokusy s magnety nebo si prohlédnout roadster Kaipan.
Pomocí solární energie vyráběli studenti popcorn i cukrovou vatu

„Z podzimu jsme měli trošku obavu, abychom na jaře nehráli o záchranu. Nakonec byl právě podzim klíčový. Když už to takto dopadlo, tak I. A třídu zkusíme, nijak jsme se za tím ovšem nehnali. Před zápasem s Rokytnicí už jsem ale věřil, že to uhrajeme,“ dodal Kříž.

Náročný boj byl k vidění také na opačném pólu tabulky. Zde na dálku bojovali o setrvání v nejnižší krajské soutěži Nedvědice, Hartvíkovice a Štěpánov. Hartvíkovice už v pátek prohrály s béčkem Velké Bíteše 3:5, v sobotu pak byly na řadě kluby z Bystřicka. V nejlepší pozici byla Nedvědice, které stačil k jistotě bod. Jenže proti Starči promrhala vedení 4:2 a po porážce 4:5 ji v soutěži zachránilo jen udržení se Havlíčkova Brodu v divizi.

„Asi na nás za toho vedení přišlo nějaké uspokojení, protože Stařeč prakticky nic nepředvedla, jenže my jsme vyráběli obrovské chyby vzadu. Byla to bída, ten konec zápasu mě hrozně mrzí, pokud bychom sestoupili kvůli brance tři minuty před koncem, hodně dlouho bychom si to vyčítali,“ řekl kapitán Nedvědice Michal Havlíček, který věří, že v další sezoně už to bude od jeho celku mnohem lepší.

„Záchrana je velkou úlevou, ale na hřišti jsme v sobotu zahráli velice dobře, hrou bychom se měli od čeho odrazit. Celé jaro hrajeme s pěti dorostenci v sestavě, chvilku jim proto trvalo, než se do dospělého fotbalu dostali.“

JÁSALI TAKÉ ŽELEZÁŘI

Udržení v soutěži se v sobotu slavilo také ve Štěpánově. Ten šel proti Velkému Beranovu brzy do vedení a to si udržel až do závěrečného hvizdu rozhodčího.

„Ačkoliv jsme brzy vedli, tak první poločas vyzněl spíše pro hosty, kteří nás přehrávali. Naštěstí svoji největší šanci v prvním poločase nevyužili. Po změně stran byla hra vyrovnaná, při našem vedení 2:0 a 3:1 to vypadalo, že už zápas v klidu dohrajeme, jenže pokaždé jsme hostům dovolili snížit,“ hodnotil vítězství 3:2 kormidelník Železářů Jiří Lukášek, jemuž po posledním utkání sezony spadl velký balvan ze srdce.

„Radost byla samozřejmě obrovská, nemuseli jsme ani čekat na výsledky z vyšších soutěží. Pořád jsem v záchranu věřil, byť po smolné remíze v Hartvíkovicích v minulém kole jsme byli hodně zklamaní, už to vypadalo bledě. Pořád jsem se ale snažil být pozitivní, věřil jsem, že jsme schopni nad Velkým Beranovem vyhrát a zachránit se. Jsem moc rád, že se nám to podařilo.“

FOTBALOVÁ DESÍTKA POD PŘEBOREM
BOREC KOLA – Ivo Plhal (Rad. Svratka). Velezkušený útočník celku z Novoměstska chytil v závěru sezony výtečnou formu. V neděli svým hattrickem nasměroval Radešínku za výhrou 5:0 nad Rokytnicí a tím i za postupem do I. A třídy!
SMOLAŘ KOLA – Libor Dinga (Štěpánov). Gólman Železářů ve druhé půli zazmatkoval a svojí chybou dovolil Velkému Beranovu snížit na 2:3. Další branku však již nepustil a Štěpánov tak mohl slavit záchranu v I. B třídě.
UDÁLOST KOLA – Úspěšná záchranářská mise. Ač se to dlouho jevilo jako nereálné, nakonec se ve východní skupině I. B třídy zachránili jak fotbalisté Nedvědice, tak i po podzimu posledního Štěpánova.

Ilustrační snímek
Při nehodě na Žďársku zemřel motorkář. Zraněním podlehl na místě