Po letní výměně na trenérském můstku, kdy končícího Luboše Tulise nahradil Lukáš Broža, se Moravci úvod sezony příliš nevydařil. Především domácí vystoupení byla v první polovině podzimní části hotovým utrpením. „Těch faktorů nepovedeného začátku bylo víc. V první řadě jsme v létě trochu obměnili kádr a chvíli trvalo, než si změny sedly. Citelně byla také znát absence Františka Kováře, což je jedna z klíčových postav naší ofenzivy. Naskočil až v sedmém kole a hned se to na našich výsledcích projevilo," říká hrající kouč Moravce Lukáš Broža, který také často žehral nad střeleckou neefektivitou.

„To byla další příčina úvodních domácích nezdarů. My jsme v těch utkáních byli lepším týmem, ale nedokázali jsme naši převahu gólově vyjádřit. Po těch nezdarech se pak do mužstva, celkem logicky, vkradla určitá nepohoda, protože jsme byli z předchozích sezon zvyklí doma vyhrávat. Kluci chtěli, v tom problém nebyl, ale nějak to prostě nešlo," vysvětlil trenér třetího celku podzimní tabulky.

Bodem zlomu, od něhož se tým z Novoměstska nastartoval, byl debakl 1:6, který přišel v osmém kole v Náměšti. „Hned v dalším kole jsme totiž doma přivítali dosud neporažené Dukovany a po výborném výkonu jsme je zdolali 5:3. Mančaft to nakoplo a do konce podzimu jsme už neztratili ani bod," pochvaloval si Broža.

Do jarních odvet tak půjdou jeho ovečky s minimální ztrátou na dvě postupové pozice. Na druhou Náměšť ztrácí tři body, na vedoucí Dukovany jen o bod více. „Náměšť je pro mě jasným favoritem, doma nás totálně přejeli. Viděl jsem je ještě v dalších dvou zápasech a jsou oproti zbytku soutěže o třídu výš. Dukovany také mají svoji kvalitu a neodepisoval bych ani Velký Beranov. Sice na nás ztrácí pět bodů, ale situací na čele mohou zamíchat," domnívá se kormidelník Moravce.

Vzhledem k tomu, že se s vedoucím duem utká během jednoho týdne, může být polovina května klíčovým obdobím pro postupovou matematiku. „Postupovým bojem bychom rádi zamíchali. Nejprve doma přivítáme Náměšť, které naše menší hřiště moc vyhovovat nebude. V Dukovanech nás o týden později nečeká nic lehkého, ale po tom, co jsme zahráli doma, strach nemám. Ještě před tím ale čeká všechny týmy několik zápasů, pokud někdo začne hodně ztrácet, může se to celé zamotat," připomíná Broža.

Do zimní přípravy by měl naskočit navlas stejný kádr, který se představil na podzim. „O žádném odchodu nic nevím a ani my nemáme v plánu shánět posily. Naší prioritou je udržet stávající kádr, který si vedl v závěru podzimu velice slušně," přemítal Lukáš Broža.

Podobnými slovy, která zaznívají z Moravce, hodnotí uplynulý podzim i v Nedvědici. Zisk dvaadvaceti bodů a šesté místo jsou pro nováčka solidním vysvědčením. Vítěz loňského ročníku žďárského okresního přeboru však zpočátku platil nováčkovskou daň. Po devátém kole byl proto od mužstva odvolán trenér Pavel Fila, kterého nahradil Radek Šikola. Ten ve zbývajících pěti kolech ztratil pouze dva body za remízu v Měříně. „Našemu mladému týmu chvíli trvalo než se v soutěži rozkoukal. V některých zápasech jsme ale propadali i po taktické stránce, proto mě vedení oslovilo s prosbou o převzetí týmu," vysvětlil okolnosti svého příchodu Radek Šikola.

Ten u týmu začal individuálními pohovory s hráči, které měly okamžitý efekt. S přibývajícími body rostlo také sebevědomí hráčů, což se nejvíce projevilo při závěrečné jasné výhře nad silným béčkem Velké Bíteše. „Chtěl jsem postavit tým, který opravdu pošlape. Mladí hráči v našem kádru mají svoji kvalitu, vždyť hráli dorostenecký krajský přebor, ale neměli úplně zvládnutý ten přechod na dospělý fotbal. Obrovským způsobem se však zakousli do tréninku, nikoho jsem nemusel přemlouvat, takže často ani nedošlo na tradiční závěrečné báčko," usmíval se Šikola.

Prakticky od znova sestavil nový kouč defenzivní řadu. V ní vedle stopera Krejčího postavil původně záložníka Štefku, na levý kraj se pak přesunul rychlonohý Mareš.

„Obranu jsem poskládal úplně jinak a troufám si tvrdit, že jsme v závěru podzimu nenarazili na tým, který by ji měl lepší. A to jsme se proti Velké Bíteši museli obejít bez potrestaného Krejčího, který byl nesmyslně vyloučen v divokém zápase proti Křoví," pochvaloval si změny lodivod nováčka.

Do jarních odvet při své premiéře v nejnižší krajské soutěži tak může jít nováček v relativním klidu. Na sestupové pozice má slušný devítibodový polštář, naopak mnohem blíže má ke špičce tabulky. A podle slov trenéra se ve druhé polovině letošního ročníku hodlá zaměřit spíše na týmy před sebou. „Od předsedy oddílu pana Vejrosty jsem dostal za úkol záchranu soutěže, k tomu jsme úspěšně nakročili. Na jaře bych se však rád porval o třetí místo, ztráta šest bodů není nikterak vysoká, navíc Moravec jsme na podzim u nich dokázali porazit. Takto jsem to říkal i hráčům na podzimní rozlučce. Rozhodně není mým cílem hrát pouze o záchranu. Hráči se tomu nebrání, před jarní sezonou tak máme v plánu také menší herní soustředění," přiblížil část plánů pro zimní přípravu Radek Šikola.