Důvod je jasný – geografická poloha. „Týmy ze Žďárska mají všeobecně blíž k soupěřům například z Třebíčska. Do dvou skupin musíme rovnoměrně rozložit 28 mužstev a jiné měřítko by asi moc spravedlivé nebylo,“ vysvětlil sekretář Krajského fotbalové svazu Vysočina (KFS) Pavel Pech.

Nejvíc se letošní změna dotkla Herálce. Loňský nováček I. A třídy hrál skupinu A. Nyní se musel přesunout. „Z krajského přeboru sestoupily Žirovnice a Pacov, pro které je samozřejmě přijatelnější skupina A. Kdyby spadla Velká Bíteš, zůstal by Herálec,“ upřesňuje svazový sekretář.

Podle něj měl každý tým před přihlášením soutěže možnost výběru. V první chvíli prý nebyly žádné námitky.

„Sice se pak ozval právě Herálec, jestli by nešlo opět hrát skupinu A, ovšem i jeho funkcionáři byli smíření s tím, že konečné slovo stejně budeme mít my. A z hlediska geografické polohy týmu jsme nechtěli nastolený systém nabourávat. Cílem jen nechávat mužstva z jednoho regionu pohromadě – nebrát jim derby. Na setrvání Herálce by doplatily dejme tomu Štoky. Tým z Havlíčkobrodska by jezdil do Čáslavic, Koutů, Rapotic místo do Chotěboře, Dlouhé Vsi, nebo Habrů? To by se podepsalo i pod cestovní náklady. Herálec má polohu takovou, že mu to výdaje na cestování nijak výrazně neovlivní,“ dodal Pech.

V I. B třídě se přesouvací změny týmů ze Žďárska neudály. Ve skupině B vystřídaly postupující Křižanov Rozsochy a dalším do počtu je nováček z Křoví, které vyhrálo okresní přebor.

Už před startem soutěže je ovšem skupina B I. B třídy považována za mnohem těžší. A oprávněně. Borovina, Stonařov, ale i Rozsochy mají kvalitu nejnižší krajské soutěže zvednout. Alespoň se to očekává.

-----------------

Žďársko v kraji

Krajský přebor
Bystřice n. P., Vrchovina, Velká Bíteš, Nová Ves (N).
I. A třída – skupina B
V. Meziříčí B, Bohdalov, Herálec (P), Křižanov (N).
I. B třída – skupina B
Rozsochy (S), Měřín, Vrchovina B, Křoví (N).

Legenda: N – nováček, P – přesuntý z vedlejší skupiny, S – sestoupil.