SLAVOJ TKZ POLNÁ

Zasloužené vítězství i postup. Podzim Polná vyhrála s luxusním jedenáctibodovým náskokem. Jaro už sice tak hvězdné nebylo, přesto Slavoj první příčku od konce září loňského roku do konce soutěže nepustil. Jenom kvůli impozantní jízdě Bystřice v jarní části slavil definitivu až kolo před koncem. Od ostatních týmů se Polná lišila především tím, že ve svém útoku měla Tomáše Kaplana. Hrající trenér a kapitán v jedné osobě nastřílel úctyhodných 33 branek. Otázkou je, jak by si Slavoj poradil na hřišti bez něj.

SK BYSTŘICE N. P.

Po roční odmlce se Bystřice vrátila na svou výsostnou druhou pozici. Vzhledem ke čtyřbodové ztrátě na vedoucí Polnou si mohou nad hradem Pernštejnem škubat vlasy především za dvě remízy s beznadějně poslední třebíčskou juniorkou. Trenérovi Karlu Fenclovi se během sezony podařilo do týmu zabudovat nadějné mladíky, kteří se velice rychle otrkali, a vyvážený kádr nakonec zcela jasně ovládl jarní část soutěže, v níž pouze čtyřikrát inkasoval.

FSC STARÁ ŘÍŠE

Vedle Polné se zejména o ní mluvilo v souvislosti s postupem do divize. Už tak exligovými fotbalisty nabitý kádr doplnila během sezony další známá jména. Ani to ale na lepší než třetí příčku nestačilo. Stará Říše sice rozdala několik přídělů a pravidelně zaznamenávala povinné výhry. Když ale přišli těžší soupeři v podobě Polné a Bystřice, nezískali svěřenci trenéra Luďka Kovačíka ani bod. Tým se navíc potýkal s nedostatkem disciplíny. Během sezony uviděli hráči celkem sedm červených karet.

SK DEKORA ŽDÍREC N. D.

Trenér Miroslav Plíšek měl před jarními odvetami důležitý úkol, vrátit do týmu psychickou pohodu po nepříliš vydařeném podzimu. „Myslím si, že Ždírec patří mezi nejlepších pět týmů v přeboru,“ tvrdil v květnu, když jeho tým zahájil mohutný finiš. Dekora zahájila jaro třemi výhrami, potom ale přišla série čtyř porážek. Tým však opět nakopla výhra nad Bystřicí, v závěrečných osmi zápasech prohrála jen na půdě do divize postupující Polné a v posledním kole remizovala v Jemnici.

FK HUMPOLEC

Humpolec se po dvou úvodních porážkách zvedl a celou sezonu potvrzoval pověst předního celku krajského přeboru. Dlouho držel čtvrtou příčku, ale v závěru o ni přišel. Prohrál vzájemný duel ve Ždírci, a co hůř, v posledním kole nezvládl duel na půdě sestupující Třebíče. Mladý tým podával velmi dobré výkony doma, zvenku přivezl však jen deset bodů. To je hlavní příčina, proč se musel spokojit „až“ s pátým místem.

SOKOL HERÁLEC HB

Překvapili soupeře, překvapili fotbalovou veřejnost, překvapili sami sebe. Herálec si vychutnal nejlepší sezonu ve své historii. Trenér Petr Kuchta namixoval dobrý koktejl ze zkušených hráčů a dravého mládí. „Naší hlavní předností je skvělá parta, zbytečně se nestresujeme, problémy v klidu vyřešíme,“ tvrdí. Navíc má ostrostřelce Fukana. Pokud zůstane, tak Herálec klidně může letošní umístění zopakovat.

TJ NOVÁ VES

Na podzim vlétl nováček do soutěže jako uragán. Vyhrál v Bystřici, poté doma porazil Polnou a přezimoval na třetí příčce. S předstihem si v podstatě zajistil, že po postupu už na třetí pokus v krajském přeboru zůstane. Jenomže na jaře se ne a ne dočkat bodového zisku. Obávaným střelcům z podzimu Burešovi a Čechovi došel střelecký prach, zkušený trenér Vítězslav Machatka začal vážně skloňovat slovo záchrana. Tým ale zabral, univerzál Jaroslav Havlík se vysunul na hrot, nastřílel několik důležitých gólů, a se svými spoluhráči se může těšit na další ročník.

1. FC JEMNICKO

Celková osmá příčka je vzhledem ke katastrofálnímu podzimu skvělá. Dnes už bývalého trenéra Martina Kincla trápila především slabá tréninková účast, která se na zápasech rapidně podepisovala. Žijící symbol klubu tak u A-týmu v závěru podzimu po neuvěřitelných 24 letech skončil. Nahradil ho Rostislav Šamánek, pomohlo mu i to, že někteří hráči si během zimní přestávky našli zaměstnání v blízkosti svého bydliště a mohli tak pravidelně trénovat. Nový kouč začal stavět na fungující defenzivě, pro kterou obětoval i režiséra hry Tomáše Krejču. Výsledky se dostavily zavčas.

FC SLAVOJ ŽIROVNICE

Předsezonní cíl nováčka je zpravidla záchrana, a toho se Žirovnice zhostila bez problémů. Po celou sezonu podávala vyrovnané výkony, více se jí však dařilo venku. Pouze tři týmy nasbíraly více bodů na půdě soupeře než doma. Nová Ves, Pacov a právě Žirovnice. Po povedeném podzimu se možná od Slavoje čekalo více, jenomže hned na začátku jara se zranila největší zimní posila Zdeněk Pahr, který se měl starat o góly.

SK HUHTAMAKI OKŘÍŠKY

Družina etiopského kouče Tilahuna Tesfayeho odmítla nálepku týmu, který sbírá body jen doma a ven jezdí na výlet. Zkušený kádr tentokrát doma až tak stoprocentní nebyl, ale výpadky dokázal zacelit nečekanými zisky venku. Dokráčel tak bez nejmenších problémů k záchranářskému cíli. A to i přesto, že se na jaře musel potýkat s častými výpadky ze základní sestavy, především v defenzivě. Vedle Nové Vsi a Bystřice jde o jediný celek, který dokázal porazit vedoucí Polnou.

SK MORAVSKÉ BUDĚJOVICE

Už tradičního účastníka krajského přeboru letos postihla výkonnostní nevyrovnanost. Dokázal obrat o body vítěze soutěže a potom prohrát s třebíčskou juniorkou, která nashromáždila jen čtyři výhry. Výkony venku či doma však Moravské Budějovice nevyčnívaly, patřily do průměru tabulky. Mírné obavy panovaly po zimním odchodu kanonýra Josefa Šplíchala do Znojma. Místo něho paradoxně zářil jiný Šplíchal. Jeho bratranec Lukáš, který skvěle dirigoval defenzivu a rovněž střílel důležité góly.

FC SLOVAN HAVLÍČKŮV BROD

Rychle zapomenout, sezona byla pro tým s exdivizními zkušenostmi strašidelná. Slovan tápal v podpalubí tabulky, mírné zlepšení přineslo až jaro. Ano, tým se sice potýkal s generační výměnou hráčů, ale takhle hluboko klesnout neměl. Kosmetické vylepšení přišlo až v posledním kole, kdy se z předposledního místa vyhoupl na dvanácté.

TJ DESTRUKCE JAROMĚŘICE N. R.

Remízový král soutěže měl v celé sezoně akutní problém se střílením branek. Horší byla v tomto ohledu pouze sestupující třebíčská juniorka. Trenér Petr Kylíšek během sezony pracoval v podstatě se dvěma týmy. V zimní přestávce totiž odešlo a přišlo hned devět hráčů užšího kádru. To se logicky muselo podepsat na jarních výsledcích, které Destrukci z osmé pozice postupně dostaly až na konečnou nelichotivou třináctou příčku.

FK PACOV

Pacov začal sezonu velmi špatně, poprvé naplno bodoval až v šestém kole, výhrou 2:1 ve Velké Bíteši se však odpíchl k dobré druhé polovině podzimu. Na jaře se mu dařilo především na hřištích venku, a to hlavně v úvodu. Potom začal vadnout. Z deseti posledních zápasů uspěl jen s Třebíčí B (výhra 7:1). Devět porážek při hrozivém skóre 4:34. Defenziva stála a padala s Liborem Kollerem. Dlouhodobým problémem je hra před vlastními diváky.

FC SPARTAK VELKÁ BÍTEŠ

Když trenér Libor Bednář po loňské povedené sezoně říkal, že si Velká Bíteš nasadila laťku pěkně vysoko, zřejmě si nemyslel, kolik ho čeká nervů a starostí. Spartak sezonu začal otřesně. Až postupem času se vzpamatovával, ale nepovedený start se s ním táhl prakticky celou sezonu. Jediné štěstí bylo, že z divize nesestoupil žádný tým z Vysočiny. To by se totiž předposlední Velká Bíteš musela také poroučet o soutěž níž. A v příštím ročníku už to vyjít nemusí.

HFK TŘEBÍČ B

V Třebíči se přesvědčili o tom, že juniorka v krajském přeboru je příliš velké sousto. Pro mladé fotbalisty přecházející z dorostenecké do dospělé kategorie jsou sice podobné zápasy nespornou zkušeností, ovšem velká rotace v sestavě se nevyplácí. Podle očekávání doplatili mladíci z HFK na nezkušenost a v některých případech až na naivitu. Moc jim nepomohli ani hráči širšího kádru divizního A-týmu, zapadli do průměru.