HFK TŘEBÍČ

8. místo, skóre 17:15, 17 bodů

Cíl před sezonou: být konkurenceschopní a uhrát dostatek bodů.

Hodnocení: Po dvou sezonách v suterénu tabulky je aktuální pozice výborná. HFK je v horní polovině a jednu chvíli byl dokonce na prvním místě. „S pomocí Jihlavy a Znojma se nám podařilo sestavit solidní mužstvo, které má chuť trénovat a vyhrávat," říká kouč Richard Zeman, který v létě nahradil dlouholetou stálici Libora Zelníčka.

Nově vybudovaný celek si pochopitelně zakládá na pevné obraně, která je oproti ostatním postům nejzkušenější. „Zbytek mužstva je mladý a máme tam možnosti v případě potřeby zasáhnout a kluky protočit. Celkově bych řekl, že máme tým stavěný především na venkovní zápasy," tvrdí třebíčský trenér, které pravidelně rotuje i brankáře. „Taková byla před sezonou dohoda. Pokud se nic nestane, každý z nich by měl mít za podzim osm třetiligových startů," dodává kouč.

Horáckému fotbalovému klubu chyběl v minulých letech především produktivní útočník. Tuto roli zejména v začátku sezony plnil znojemský snajpr Patrik Bogner, který stihl čtyři branky. Po zranění ofenzivního parťáka Tomáše Duby mu ale zvlhl střelecký prach. „Za posledních pět kol jsme dali jen čtyři branky, což přikládám právě zranění Duby," ohlíží se Zeman. Jeho týmu v rozehrané soutěži pomohlo angažování kamerunského ofenzivního univerzála Devaloixe. „Na to, že přišel v rozehrané soutěži, si vede poměrně slušně. Například v Kroměříži první gól připravil, druhý dal sám, i teď ve Zlíně tam spoluhráčům nachystal zajímavé šance," podotkl Zeman.

Toho v rozehrané soutěži těší především fakt, že je Třebíč vzdálená sestupovým vodám. „Sedmnáct bodů samozřejmě není žádná záchrana. V minulých letech sestupovalo jen jedno mužstvo, ale tentokrát to s ohledem na situaci ve druhé lize vypadá spíš na tři, takže minimálním cílem je hledět na čtvrté místo od konce. Z tohoto pohledu jsem rád, že jsme aktuálně poslední tři celky dokázali porazit na jejich hřišti," dodal Zeman, který má před finišem podzimu konkrétní cíl. „Horní polovina tabulky a zisk pětadvaceti bodů."

Zajímavost: Třebíč je na podzim mužstvo sérií. Čtyři výhry v řadě ze začátku sezony ji katapultovaly až na první místo. Poté však přišla šňůra tří porážek. Nyní HFK zase třikrát za sebou neprohrál, ovšem tři zápasy čeká na domácí výhru.

FC VELKÉ MEZIŘÍČÍ

9. místo, skóre 29:25, 16 bodů

Cíl před sezonou: Hrát lepší střed tabulky a zvládat především domácí zápasy.

Hodnocení: Ve Velkém Meziříčí v podstatě zvládají to, co si předeslali. Tým z města pod dálničním mostem hraje střed tabulky a v domácích zápasech je zatím stoprocentní. „Je to docela slušný úspěch," říká trenér Libor Smejkal.

Horší je to venku. Jediný bod dovezený ze hřiště soupeře je hodně málo. „Tohle klukům zazlívám. Sám si dělám různé analýzy, ale nedokážu přijít na to, co za tím vězí. Možná nedostatek motivace, laxnost, opravdu tomu nerozumím," kroutí hlavou velkomeziříčský kouč.

Jeho celek však v MSFL hodně baví. Má nejlepší útok, ale také druhou nejhorší obranu. „Z tohoto pohledu jsme asi atrakcí. Kdo si na naše zápasy vsadí enormní počet gólů, vydělá slušné peníze," usmívá se Smejkal. Ofenzivě hodně pomohl příchod Pavla Mezlíka, který v exligové dvojici vhodně doplňuje Pavla Simra. Velké Meziříčí posílilo i směrem dozadu a ač to při vysokém počtu inkasovaných branek nevypadá, oporou je i stoper Miloš Kriegsmann. V praktikovaném tříobráncovém systému nám hodně pomohl. Množství inkasovaných branek jde na vrub především ofenzivnějším hráčům, kteří se tolik nevrací," vysvětluje Smejkal, který je spokojený i s novou brankářskou jedničkou Rostislavem Krubou.

„Chytá spolehlivě, pokud někde máme problém, tak v brance to rozhodně není," podotkl trenér.

Do konce podzimu by chtěl mít na kontě minimálně čtyřiadvacet bodů a být do osmého místa. „Jde o obrovsky vyrovnanou soutěž," dodal.

Zajímavost: Hned čtyři hráči Velkého Meziříčí mají na svém kontě pět a více branek. Sedmigólového Simra doplňuje pětibranková trojice Mezlík, Dolejš Demeter. Pouze posledně jmenovaný nehrál v minulosti nejvyšší soutěž.