Poprvé do balonu se začalo v Třešti kopat před více než sto lety. Zasloužil se o to třešťský rodák František Bartoš, který jako učeň sedlářský již v roce 1919 hrával fotbal v Jihlavě. Ovšem nebylo to hned organizované sportování. Spíše se jen střílelo na branku nebo se hrálo na „pláckách“ Na Hejbalce, Nad Chalupami, Na Kanále nebo V Chalupách.

Určité obrysy pravého fotbalu vnesli až vojáci, italští legionáři, kteří měli ke konci první světové války v Třešti posádku a byli ubytováni na různých místech ve městě.

Tržiště se stalo cvičištěm, kde se také mimo jiné začala mezi vojáky trénovat i hra fotbalu. Pravidla byla sice neúplná, ale po výstavbě branek a osetí hřiště trávou se úroveň tohoto světového fenoménu zvýšila. Záhy se začaly hrát i první zápasy, hlavně proti mužstvům jihlavské posádky, která byla již na vyšší úrovni. I proto byli vojáci z Třeště často poraženi.

Nejen jako dlouholetý hráč, ale také jako trenér prakticky všech kategorií. Tak se do historie FC Žďas Žďár zapsal Vítězslav Machatka, který letos oslaví kulaté životní jubileum.
Návštěvy i atmosféra bývaly vždy skvělé, po letech vzpomíná Machatka

Po nečekaném odchodu legionářů z Třeště to s fotbalovými základy otřáslo, ale díky Arnoštu Vítkovi a Josefu Dvořák, kteří byli hráči vojenské jedenáctky a v Třešti zůstali, se začal fotbal dál rozvíjet.

Hřiště po vojácích rychle obsadili místní, a jelikož několik dospělých odkoukalo od vojáků fotbalové umění, utvořila se první stabilnější skupina. V roce 1922 vznikl první klub pod názvem SK Meteor, kterému podle vyprávění ušila první dresy sestra Jindřicha Kováře. Byly černobílé, a přestože ne všichni hráči měli kopačky, napsaly se tímto první kapitoly klubové historie fotbalu v Třešti.

Významným milníkem byl i první zápas, který Meteor sehrál v Batelově. Vyhrocené derby skončilo výsledkem 12:0 pro domácí a slovní roztržkou mezi hráči. Další doložené střetnutí odehráli třešťští fotbalisté doma na hřišti „Na tržišti“ proti Studené, s níž si spravili chuť výhrou 4:2. To byly ale jedny z mála střetnutí, která Meteor sehrál. Poté totiž došlo k několika změnám názvu klubu.