Druhá sezona bývá pro nováčka obvykle těžší. Ale že bude ve vašem případě tak perná, to jste asi nečekal?

Určitě mě to hodně nepříjemně překvapilo. S takovým vývojem jsem vůbec nepočítal. Loňský poměrně úspěšný tým zůstal pohromadě, navíc start se docela povedl. I když na druhou stranu úvodní dvě domácí remízy naznačily, že budeme mít problém vyhrávat.

Ještě po sedmi kolech jste byli v klidném středu tabulky. Šest porážek a hrozivé skóre 1:13 vás uvrhlo na úplné dno. Byla zlomem zářijová prohra na půdě tehdy posledních Napajedel?

Byl to důležitý zápas, ale zlomem nebyl. Spíše jsme tam promrhali body, protože tolik šancí si venku málokdy vytvoříme. Jenže pak přišla domácí prohra, poté další venku a dostali jsme se pod tlak. Najednou je nám už před zápasem bod málo, podvědomě se tlačíme do útoku a otevíráme zadní vrátka.

Loni vás nakopla ubráněná domácí remíza s vedoucí Třebíčí a následující výhra v derby na Vrchovině. Letos vám ale derby, hlavně herně, vůbec nevyšlo.

V Novém Městě jsem byl hodně rozzlobený. Zatímco loni jsme zde vyhráli nováčkovským elánem, tentokrát jsme v nasazení úplně vyhořeli. Fotbal občas bolí a musí bolet, bez toho to prostě nejde. Pokud tomu hráči nedají sto procent, tak na téhle úrovni se pak těžko vyhrává.

Při pohledu na vaši střeleckou potenci je každému jasné, kde vás nejvíce tlačí bota…

To souvisí s naší hrou. Loni jsme hráli dynamičtěji, s rychlým přechodem do útoku, který podporovalo více hráčů. Samozřejmě nám také chybí loňských třináct Prášilových gólů, protože nikdo jiný ho nebyl schopen nahradit. Jenže Miloš se trápí a tím, jak nad zakončením hodně přemýšlí, je to ještě horší.

Nutno podotknout, že ani obrana není nejpevnější. Více gólů inkasovaly pouze Pelhřimov s Bohunicemi.

Máte úplnou pravdu. Opět to hodně vyplývá z toho, jak se až moc tlačíme dopředu. Ve středu pole pak vzniká velká mezera a projevuje se, jak moc postrádáme rychlostní obranné typy. Navíc někteří kluci kvůli pracovnímu vytížení nemají natrénováno.

V Bystřici to není zvykem, ale přesto. Nebude v zimě přece jenom potřeba kádr posílit?

Už jsem o tom přemýšlel, jenže pořád řešíme stejný problém. Potřebujeme opravdovou kvalitu, která může ihned naskočit. Jenomže z Brna nebo z Jihlavy je to k nám prostě daleko. V létě jsme jednoho hráče z Brna zkoušeli a po první cestě k nám to okamžitě zabalil. Nic to však nemění na skutečnosti, že někoho přivézt budeme muset.

Čeká nás závěr podzimu, který hráči často dohrávají s vypětím všech sil. Ve hře je ale ještě devět bodů, které by vám hodně pomohly.

Doufám, že z naší strany nemůže být ospalý. My prostě musíme naplno bojovat do poslední minuty o každý bodík. Klukům to neustále vtloukám do hlavy. Nemůžeme si dovolit mávnout nad tím rukou a myslet na zimní pauzu.

Zrovna lehcí soupeři vás ale nečekají…

Bystrc i Vyškov jsou kvalitativně někde jinde, Tasovicím se také nedaří, jenže na ně nám to vůbec nejde. Los není lehký, ale v našem případě to může být skoro výhoda. Přece jenom má bod z Bystrce psychologicky větší cenu než třeba doma s Pelhřimovem. Právě podobnou remízou s Třebíčí jsme se loni odrazili k úspěšnému závěru podzimu. Kéž by se nám to teď podařilo alespoň částečně zopakovat.

Zřejmě největší význam pro vás bude mít jarní předehrávka v Tasovicích, které jsou také namočené v boji o záchranu?

Řeknu to asi takto. Pokud máme uhrát nějaké body, tak by samozřejmě bylo nejlepší dovézt je hlavně z Tasovic. Ale to neznamená, že se budeme od teď soustředit na tento zápas. V první řadě jedeme v neděli do Bystrce a nechceme se vracet s prázdnou.

Chystáte změny v sestavě?

Změn bude více, nejen v sestavě. Změníme hlavně bránění při standardních situacích, protože z nich inkasujeme neuvěřitelné množství branek. Posledně jsme proti Rosicím zahráli dobře, teď jen na to navázat i výsledkově.