Pod výsledek 3:2 a ódu na všemožné fotbalové zakončení se ale největší měrou podepsala jen trojice hráčů: Jakub Šindelka, Michal Skalník a Zdeněk Chmelík.

Hit víkendu načala hlavička žďárského Pohanky a excelentní zákrok Vítka. Na druhé straně se předvedl ostřílený veterán Pospíchal, jenž zlikvidoval sólo domácího kapitána Michala. Rychlý sled šancí zakončila 21. minuta, v níž se prosadil hostující dirigent obrany Jakub Šindelka. „Kopali jsme roh, odrazilo se to na vápno, Bury to posunul na Chmeldu, ten to zatáhl do vápna, dal to pod sebe a já už se to hlavně snažil zvednout," popsal celou situaci stoper Žďáru, který mohl těsně před přestávkou přidat i druhý gól. Jenže minul. Žďár si do té doby vypracoval dvě ještě mnohem větší šance, první a největší zhatil Chmelíkovi včasným vyběhnutím Vítek. „Šel jsem na něj sám. Je to velká škoda, že jsem to nevyřešil líp. Bylo to hned po Kubově gólu a mohlo být rozhodnuto," sypal si popel na hlavu Zdeněk Chmelík. V té druhé se hostující kanonýr zjevil po centru Bureše a mohl se jen chytit za hlavu. Míč napálil těsně vedle a velká část z 620 diváků si oddychla.

Zraněními poznamenaná Vrchovina dlouho nebyla tím mužstvem, které na jaře poráží jednoho soupeře za druhým a s výsledkem 0:1 mohla být v poločase spokojená. „V kabině jsme si s klukama řekli, že je to poslední derby před postupem Žďáru do MSFL, a že s tím ještě zkusíme něco udělat," prozradil útočník Michal Skalník.

A byl to právě on, kdo po nacvičené standardce placírkou zužitkoval nacvičený signál. „Po rohu Michala to brácha (Kamil) hlavou prodlužoval na přední tyč a já to placírkou uklidil," vzpomínal na 56. minutu Michal Skalník.

Vyrovnání na 1:1 odstartovalo divokou čtvrthodinku. Běžela 65. minuta a stoper Petr Follprecht oslovil svým míčem za obranu znovu Michala Skalníka. Žďárská defenziva sice signalizovala ofsajd, ale rozběhnutý Skalník nechal vzpomenout na památný Poborského lob proti Portugalsku a efektně přehodil vyběhnuvšího Pospíchala. „Tak hezký to zase nebylo," smál se střelec odpoledne a na otázku, zda byl v ofsajdu, odpověděl: „Myslím si, že ofsajd nebyl. Slyšel jsem to i od lidí." Opačného názoru byl hned po zápase hostující kouč Petr Nedvěd a i Jakub Šindelka si s odstupem času stále pohrává s myšlenkou neregulérního gólu: „Vybíhal za mnou, ale to už je jedno."

Fotbalové divadlo pokračovalo. Po chvíli napřáhl z dvaceti metrů Mašek, Vítek stihl jeho ránu jen vyrazit a Chmelík se už do třetice nemýlil. „Už jsem to jen dorážel, šlo jen o to, kdo k tomu míči doběhne dřív."

Novoměstští se s remízou nechtěli smířit a hned přitopili pod kotlem. Šandera se dostal k centru z levé strany a míč před osamoceným Pavlem Sodomkou smolně tečoval do vlastní sítě Šindelka. Muž, který derby střelecky otevřel, jej tak i nedobrovolně uzavřel. „Šlo to vzduchem, Tury (Turek) to tečoval, Pospa si nezařval, tak jsem se to snažil odehrát, ale smolně jsem to tečoval do branky. Ale i tak by to byl gól," byl si jist Jakub Šindelka.

V závěru se ještě děly věci. V poslední minutě pálil Turek, Vítek jeho pokus skvěle vytáhl na tyč a míč se kutálel po brankové čáře. V rozkleku se jej snažil poslat správným směrem hbitý Jiří Bureš, ale byl krátký. „Stačilo mít větší kopačky," vtipkoval na účet nejmenšího hráče v týmu Šindelka a hned zvážněl: „Zápas to byl těžší než třeba v Bystrci. Jak dali druhý gól, tak už to nechtěli pustit, ale vyhráli se štěstím, šancí jsme měli víc. Teď je potřeba udělat dvě výhry a postup bude v klidu."

Hned z protiútoku mohl zpečetit výsledek mladý Komínek, jenže po čtyřicetimetrovém sólu na Pospíchala zvolil místo dalšího lobu nebo kličky nepovedenou přihrávku na dobíhajícího Radima Chmelíčka a střídající Žďáran se už proti „svým" prosadit nemohl. „Za výhru 3:2 jsme moc rádi," řekl Michal Skalník, jehož mužstvo odměna za premiérové vítězství nad odvěkým rivalem nečeká. „Nějaké hecování v kabině bylo, ale o nic speciálního jsme se s hráči ani trenéry nevsadili. My hrajem fotbal pro radost," uzavřel.

Žďár i přes porážku třímá pevně ve svých rukou devítibodový náskok na druhou Bystrc. Porážka v Novém Městě ale hráče hodně mrzela. „Je to zklamání. Chtěli jsme v derby vyhrát a udělat další důležitý krok k postupu. Zápas nám ale nevyšel. Podle mě jsme se zbytečně přizpůsobili domácí bojovnosti a nakopávaným míčům, což nám vůbec nesedí," hledal příčinu porážky Zdeněk Chmelík.