Souboj neporažených rozhodla paráda Pohanky

Vysočina – Fotbalisté Žďáru dál kráčí za postupem do třetí ligy. Ve 22. kole divize D vyhráli souboj na jaře neporažených týmů ve Velkém Meziříčí.

1.5.2012

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Luboš Jeníček

V. MEZIŘÍČÍ – ŽĎÁR N. S. 1:2

Na těžkém terénu se do dvou úvodních příležitostí dostal Chmelík, ale jeho přízemní pokusy šly vedle. Poté už se šance střídaly na obou stranách. Před Pospíchalem nemířil přesně Simr, který se o pár chvil později zranil, a na hřiště tak musel hrající asistent trenéra Tomáš Maruška. Větší problémy dělal špatný stav trávníku paradoxně domácím. Po zaváhání Krejčího a úniku Chmelíka se musel před Bratršovským vyznamenat Invald. Na tuhle šanci odpověděl Görner – nejlepší střelec Velkého Meziříčí na jaře ovšem selhal. Nedařilo se ani Chmelíkovi, který ve své další příležitosti mířil hlavou nad. Žďár se ovšem přece jenom dočkal. Po další domácí ztrátě na hrbolatém a tvrdém terénu se k míči dostal Pohanka, přízemním centrem na zadní tyči našel Bratršovského a ten už měl snadnou úlohu.

„Trávník určitě není v dobrém stavu, ale na to se vymlouvat nemůžeme, protože je pro oba soupeře stejný. Spíš bych řekl, že nám scházela hlavně bojovnost," zlobil se domácí kouč Libor Smejkal.

Jeho svěřenci, konkrétně jeho syn Eduard přesto mohl po přestávce vyrovnat. V obrovské šanci před Pospíchalem ale na chvíli zastavil, žďárský gólman jeho otálení ustál a po následné dlouhé kličce a slabé střele z úhlu už byli na brankové čáře obránci. Přelévání příležitostí ze strany na stranu trvalo. Po kiksu Šimáčka byl sám před Invaldem Pohanka a jeho střela olízla síť jen zvenčí. Žďárský ofenzivní univerzál si ale vše vynahradil o pár minut později. Z pravačky si míč přehodil na levačku a parádní střelou na vzdálenější tyč navýšil hostující vedení. To mohlo být zanedlouho ještě vyšší, protože Patrik Mucha ve vápně fauloval Chmelíka a rozhodčí Nováček odpískal možná trochu přísnou penaltu. Tu ale Bratršovskému zneškodnil výtečným zákrokem Invald, který si pak poradil i s dorážkou Vomely a následně Malínka. „Mohlo být po zápase, takhle jsme si to sami zdramatizovali," zlobil se po utkání žďárský kouč Petr Nedvěd.

Na mysli měl kromě penalty především kontaktní gól Marušky, který usměrnil za Pospíchala přihrávku Netrdy. „Chycená penalta a kontaktní gól nás nakoply a konečně jsme začali hrát svou hru," všiml si Smejkal. Na vážnější šanci na vyrovnání už ovšem nedošlo. „Celkově jsme tahali za kratší konec, Žďár byl lepší, ale bod se získat dal," podotkl velkomeziříčský kouč.

„Jsem rád, že jsme to zvládli. Pokud bychom dostali vyrovnávací gól, tak by to po neproměněné penaltě a dalších šancích byla tragédie," oddechl si Nedvěd.

Góly: 70. Maruška – 43. Bratršovský, 64. Pohanka. Rozhodčí: I. Nováček. ŽK: P. Mucha, E. Smejkal, J. Krejčí, Z. Mucha – Pohanka, Malínek. Diváci: 685. Poločas: 0:1. V. Meziříčí: Invald – Z. Mucha, P. Mucha, Šimáček, J. Krejčí – Vítek (81, Kozuň), Souček, E. Smejkal, Netrda – Görner, Simr (38. Maruška). Žďár n. S.: Pospíchal – Bureš, Turek, Šindelka, Vomela – Pohanka, Mašek, Doležal, Malínek (90. Hlouš) – Chmelík, Bratršovský.

HODONÍN – PELHŘIMOV 0:1

Pelhřimov uhrál cenné vítězství, když se musel v zápase vyrovnávat s absencí klíčových hráčů. „Čížek se mi zranil při posledním utkání s Brnem. Onemocněl Krtek, který celý týden netrénoval a nakonec s námi na zápas neodjel," informoval trenér Pelhřimova Ján Kubík. Ten nemá zrovna široký kádr, takže musel dát příležitost mladíkům. „Nezklamali, ale bylo vidět, že jim chybí zkušenosti a zápasová praxe," uvedl kouč.

Hodonín byl fotbalovější, Pelhřimov se zaměřil na kvalitní defenzivu. Přesto se už v prvním poločase dostal do tří šancí. Tu největší měl ve 12. minutě Benda, který však po úniku střílel nedůrazně.

Po přestávce hosté na dvacet minut přidali a aktivta jim přinesla gól. V 53. minutě vybojoval míč na pravé straně Leligdon, od brankové čáry ho poslal do malého vápna, kde důrazně zakončil Homolka. Věkem ještě dorostenec tak skóroval ve třetím zápase za sebou. „Hodonín pak pochopitelně přidal, hnal se za vyrovnáním, ale nám už se to povedlo udržet. Výsledek je pro nás nesmírně cenný, je podložený důsledným dodržováním stanovené taktiky," liboval si trenér hostů Ján Kubík.

Gól: 53. Homolka. Rozhodčí: Batík. Poločas: 0:0. Pelhřimov: Moravec – Naniáš, Kocián, Hložek, Klofáč – Homolka, Niederle, Benda, J. Kubík (70. Papež), Kmoch (86. M. Machač) – Leligdon.

VRCHOVINA – BYSTRC 2:1

V Novém Městě byl k vidění vyrovnaný zápas. Druhá Bystrc se prezentovala fotbalovějším dojmem a už v 9. minutě se po závaru před Krejčího svatyní prosadil hlavou Veselý. Domácí nahrazovali menší fotbalovost tradiční zbraní – bojovností. V 18. minutě za ni byli odměněni, Buchta naservíroval míč jako na zlatém podnose Šanderovi a ten už jen doťukával do prázdné branky, 1:1. Ve druhém poločase se dlouho čekalo, kdo strhne vedení na svoji stranu. Rozhodnutí přišlo pět minut před koncem zápasu, kdy aktivní Buchta oslovil zpětnou přihrávkou kapitána Michala a ten střelou z jedenácti metrů rozradostnil 440 diváků.

Góly: 18. Šandera, 85. Michal – 9. Veselý. Rozhodčí: Fridrichovský. ŽK: Krejčí, Smetana, Michal, Buchta – Kratochvíl. Diváci: 440. Poločas: 1:1. Vrchovina: Krejčí – Buchta, Follprecht, Smetana, Wolker (82. Burian) – Šandera, Michal, Pavel Sodomka, Kolařík – M. Skalník (80. Komínek), Zedníček (70. K. Skalník).

SLAVOJ POLNÁ – TŘEBÍČ 0:2

Domácí začali první poločas proti silnému větru mírným náporem, ale do větších šancí je pozorně hrající Třebíč nepustila. Vyrovnanou první půlku mohl rozhodnout ve prospěch hostů Smažil, ale ve 40. minutě po rohovém kopu jasnou gólovku neproměnil.

Po změně stran se hrálo překvapivě podle not hostů, kteří byli aktivnější, důraznější a po několika neúspěšných střelách se dočkali i gólu. Po hodině hry zamířil mimo dosah Skočdopoleho Smažil. Kaplan chvíli nato mohl srovnat, ale hlavičkoval jen do náruče Zrzavého. V závěru se mohl čekat nápor Slavoje, který ale nepřicházel, a tak osm minut před koncem dostal domácí tým do kolen P. Svoboda. Po rychle rozehraném autu vlétl do nezformované defenzivy a zvýšil na konečných 2:0.

„Jsem z toho hodně rozladěný. Prohrát se může, ale ne takovým způsobem. Každý tým, který sem přijede, nechá na hřišti duši. To nám bohužel chybí. Je to hrůza," konstatuje rozladěný předseda Polné Jindřich Skočdpole. „Celý zápas jsme byli lepší, bojovnější a fotbalovější. Domácí měli jen jednu gólovou ve druhé půlce," hodnotí výkonný ředitel třebíčského klubu Pavel Němec.

Góly: 63. Smažil, 82. P. Svoboda. Rozhodčí: Linhart. ŽK: Pražák, Urbánek – Smažil. Diváci: 280. Poločas 0:0. Slavoj Polná: Skočdopole – Bambula, Kučera, Urbánek, Caha – Wiener, Lovětínský, Pražák, Oberreiter (72. Černý) – Kaplan, Tlačbaba (46. Klíma). Třebíč: Zrzavý – Komínek, Hebron, Havránek, P. Chalupa – P. Čermák – Křivánek (86. Linhart), I. Čermák (76. Koníř), P. Svoboda, Smažil – Durda (88. Kostelecký).

Ostatní výsledky 22. kola: Vyškov – Napajedla 2:0, Otrokovice – Tasovice 3:0, Sparta Brno – Spytihněv 3:0, Přerov – Bohunice 6:1.

16. Přerov 22 4 8 10 30:44 20
Příští kolo: Přerov – Hodonín, Bohunice – SLAVOJ POLNÁ , TŘEBÍČ – V. MEZIŘÍČÍ, ŽĎÁR N. S. – Otrokovice, Tasovice – VRCHOVINA, Bystrc – Vyškov, Napajedla – Sparta Brno, Spytihněv – PELHŘIMOV.