Svatý Petr totiž zřejmě dělá všechno pro to, aby se tak nestalo. „Rozhodne se ve čtvrtek, je to jako na houpačce,“ krčí rameny šéf Sportovně-technické komise Pavel Pech a dodává: „Náhradních termínů moc nemáme, nastaly by komplikace.“

Ať tak nebo tak, nejpozději 21. června bude znám postupující do divize a neoficiálně i složení týmů v jednotlivých krajských soutěžích.

Do té doby fotbalisté odehrají třináct zápasů, v krajském přeboru odkopou dokonce ještě o dva více. A to přináší jedno nemalé úskalí. Dvě vložené středy, 6. května a 3. června. A ty některým klubům nevoní. „Šestnáct týmů je moc, sezona je potom hodně dlouhá. Vložené středy hodně ovlivňují složení sestavy, hráči navíc nemají moc času na regeneraci a doléčení zranění,“ tvrdí zřejmě nejsilnější hlas, který zní od trenéra Bystřice nad Pernštejnem Zdeňka Hovorky.

„My máme v týmu hodně mladých kluků, takže s vysokoškoláky počítat nemůžeme,“ přizvukuje jeho humpolecký kolega Josef Soural a dodává: „Navíc kvalita krajského přeboru na Vysočině je nižší.“

Svaz v čele s předsedou Miroslavem Vrzáčkem argumentuje: „Chtěli jsme, aby vítěz přeboru byl připravený na patnáctizápasový cyklus v divizi.“

Svaz upouští i od radikální myšlenky změny modelu soutěží. Ta počítala s vytvořením pouze jedné I. A třídy a dvou nebo tří I. B tříd. „Myslím si, že stávající model struktury krajských soutěží je optimální. Měnit ho nebudeme. Jedna A třída? To bychom kopírovali krajský přebor. Stejně by se musela změna udělat minimálně jeden rok dopředu. My ale máme signály, že stávající struktura soutěží je vyhovující. Vloženým středám v přeboru se nevyhneme.“

-----------------

Žádný nový Koller už se neobjeví, je přesvědčen Kučera

Mladé naděje jsou pro každý klub důležitým článkem existence a je potřeba je vychovávat již od prvních fotbalových krůčků. V kraji Vysočina je o fotbalovou mládež velice dobře postaráno.

„K dispozici jsou sportovní třídy v Jihlavě, Havlíčkově Brodě a Třebíči. Ty jsou financovány ministerstvem školství,“ přiblížil možnosti mladých fotbalistů člen komise mládeže krajského fotbalového svazu Roman Kučera. Mimo jiných je možnost navštěvovat i sportovní centra pro mládež. „Ta jsou v Jihlavě a Třebíči,“ doplnil Kučera.

V dnešní době je už systém výchovy mládeže nastaven tak, že není možné, aby talentovaný hráč zůstal bez povšimnutí. „Hráči projdou všemi třídami, kde samozřejmě jsou síta a ne všichni se mohou dostat až nejvýše,“ uznal Kučera.

Ten zároveň ví, že nyní už se nemůže stát, že by se objevil nějaký Koller. „Ve dvanácti letech se objevil kluk ze Smetanovy Lhoty a začal hrát fotbal. Teď se to nestane. O hráče se starají manažeři a kluby využívají skauty, takže není možné, aby někdo propadl.“

Spojení krajský přebor a mladí hráči? „Tak do přeboru se dostanou ti, kteří neprojdou sítem a nedostanou se na profesionální dráhu,“ řekl nejen svazový funkcionář, ale i trenér mládeže.

Srovnání Vysočiny s ostatními kraji ve výchově talentů podle Kučery možné není. „Každý kraj má specifické podmínky pro výchovu mládeže a navíc Praha nebo Brno mají několikrát vyšší počet obyvatel,“ odvětil.