Bývalý prvoligový sudí, jehož jméno bylo v minulosti spojováno se známou úplatkářskou kauzou Viktorie Žižkov, tak bude po téměř třech letech znovu pískat mistrovské utkání.

„K trestům, a k tomu, co se při řešení odehrálo, se nechci vracet. Ale to, jak někteří byli potrestáni a někteří ne, stejně jako různé kluby, je možné snad jen u nás. Je to skoro pět let a stále není vše dořešeno,“ upozorňuje Karel Vidlák.

Činnost nesměl vykonávat pět let. Nakonec se jeho trest snížil na polovinu. „To, že vám někdo volá a slibuje za ovlivnění zápasu hory doly neznamená, že to uděláte. Měl jsem údajně zařídit jednomu týmu vítězství, přitom tehdy ten zápas skončil remízou,“ kroutí hlavou Vidlák.

Dvacet let s píšťalkou

„Je možné, že nějaké urážky na moji hlavu budou, ale dvacet let pískání, z toho dvanáct v nejvyšší soutěži a šest na mezinárodní úrovni dává předpoklad zdárného návratu a pokud nebudou nadřízeni spokojeni a moje činnost bude za očekáváním, není problém vše ukončit,“ dodává.

Důvodem jeho návratu je také současná situace se sudími na Vysočině. „Chtěl bych pomoci při nedostatku rozhodčích a pomoci při výběru talentů, vždyť nedávno měl kraj Vysočina čtyři hlavní sudí v nejvyšší soutěži. Dnes tam dělá pouze asistenta třebíčský Dobrovolný a to je málo,“ podotýká Vidlák.

S pískáním chce začít postupně – pěkně v klidu v krajských soutěžích. „Po zkouškách a opětovném získání licence budu řídit zápasy v kraji a okrese. V první řadě chci zjistit, jestli mě to ještě bude bavit. Jsem rád, že mi pánové Vrzáček s Petřivým (předseda KFS Vysočina a předseda KR – pozn. redakce) umožnili návrat.“

Do fotbalového dění se Karel Vidlák už jednou vrátil. V sezoně 2006/2007 pomáhal tehdejšímu trenérovi divizního Velkého Meziříčí Zbyňku Zbořilovi jako vedoucí mužstva. „Karla si do týmu trenér Zbořil vyloženě přál. My jsme nebyli proti. O spolupráci s ním jsme už stáli delší dobu. Navíc výborně vycházel s kabinou,“ vzpomíná místopředseda velkomeziříčského klubu Radovan Necid.

Vidlák poté pracoval jako trenér mládeže. „Získal jsem další zkušenosti, které bych jako rozhodčí nikdy neměl. Teď znám i pohled z druhé strany,“ dodává sudí.