Zbylou sedmičku mančaftů na jaře čekají ještě tuhé záchranářské boje. A totéž se dá říci také o šestici celků za žďárského okresu. Tři z nich čeří vodu ve vrchní polovině tabulky, zbylý trojlístek nemá před druhou polovinou nic jistého.

POSILY SE VYDAŘILY

Nejlépe si na podzim vedli hráči Měřína. Zisk pětadvaceti bodů a druhé místo jsou solidním příslibem do jara. Přitom v minulém ročníku se fotbalisté Jiskry dlouho potáceli nad hranou sestupu do okresního přeboru.

„Postavení v tabulce se nám podařilo vylepšit v závěru podzimu, samozřejmě jsme velice spokojeni. Mladý mančaft v létě doplnili zkušení Souček s Beranem z Velkého Meziříčí, což se pozitivně projevilo. Všechno si sedlo a v kompletní sestavě jsme hráli opravdu velmi dobře,“ pochvaloval si vydařený podzim hrající kouč Měřína Karel Kružík.

Vánoční divadelní představení se hraje v novoměstském evangelickém kostele rok co rok.
Do evangelického kostela chodí na Štědrý den i neznabozi

V podobných výkonech by se svými svěřenci rád pokračoval také na jaře. „Budeme chtít vyhrávat, rozhodně nechceme zbytek sezony jen tak odkopat. Moc se na jaro těším, protože kvalita celků z první poloviny je vysoká, sedm mančaftů se bude prát o postup,“ dodal Kružík.

O tři body méně a tři příčky níže skončili v podzimním hodnocení fotbalisté rezervy Velké Bíteše, kteří potvrdili, že i nadále patří k tomu lepšímu, co nejnižší krajská soutěž nabízí.

„Spokojenost ano, možná jsme překonali plán, ale tolik bych to nezveličoval. protože jsme hráli hned osmkrát doma. Venku jsme zase narazili na soupeře ze spodku tabulky, což se také projevilo na slušných výsledcích,“ nepřeceňoval dosažených dvaadvacet bodů trenér Bíteše Oldřich Suchý.

DOMOV JIM NESCHÁZEL

Zcela jistě největší pochvalu ovšem za uplynulou půlsezonu zaslouží fotbalisté Radešínské Svratky. Na první pohled by tomu sedmé místo a jedenadvacet bodů nemusely nasvědčovat. Kvůli rekonstrukci kabin však museli hráči Radešínky celý podzim odehrát na hřištích soupeřů. Začátek měli snový, po třech kolech plný počet devíti bodů, první prohra přišla až při pátém výjezdu. Po slabší střední pasáži pak vše vynahradil vydařený závěr.

„Nečekalo nás nic jednoduchého, proto bylo naším podzimním cílem uhrát na hřištích soupeřů co nejvíce bodů, aby jsme měli klidné jaro a nebyl na nás v domácích zápasech takový tlak. Podzim proto musím hodnotit jednoznačně pozitivně. Na hřištích soupeřů jsme dokázali získat 21 bodů, což by měl být dobrý výchozí bod do jarních odvet před našimi fanoušky,“ pochvaloval si kormidelník Svratky Pavel Kříž.

Opakovaně bude na jaře vyhlášena přírodní památka (PP) Rozštípená skála, a to i přesto, že již řadu let přírodní památkou je.
Rozštípená skála bude znovu vyhlášena přírodní památkou

Právě vzhledem k tomu, že zbývajících třináct utkání odehrají na domácí půdě, jsou pro mnohé experty právě hráči Radešínské Svratky možným černým koněm pro jaro, tedy i případným aspirantem postupu.

„Nechtěl bych to nijak zakřiknout, ale do čtvrtého místa bychom určitě chtěli a mohli být. Chceme dál prohánět favority, aby to neměli tak jednoduché. Záležet však bude i na našem složení, protože třeba už teď vím, že nám na jaře bude chybět Pepa Dvořák, který odjíždí do Austrálie. Nic proto nevyhlašujeme, budeme se snažit o atraktivní a líbivý fotbal, aby byli diváci spokojení,“ zakončil Kříž.

PODPRŮMĚRNÍ NOVÁČCI

S jednobodovým rozdílem skončili na osmém, resp. devátém místě podzimní tabulky loňský a letošní vítěz okresního přeboru Žďárska. Nedvědice sezonu špatně začala, prvních bodů se dočkala až ve čtvrtém kole. Jakoby tím chtěla potvrdit, že druhá sezona bývá pro nováčka náročnější než samotná premiéra. Nejvíce to bylo znát na hřištích soupeřů, jediná výhra v posledním kole ve Starči však má svoji cenu.

„Sice se říkává, že druhý rok bývá těžší, ale to si nemyslím, protože třeba Velký Beranov letos hraje na špici. Zhodnotit to samozřejmě můžeme až po odehrané sezoně, ale podle mého tomu tak není. Chybí nám body zvenku, moc se nám tam nedařilo,“ dobře ví hrající kouč Michal Havlíček.

Bohdalov se vrátil do krajských soutěží po čtyřech sezonách v okresním přeboru. Po slušném úvodu však celek ze Žďárska přestal vyhrávat a se šesti nerozhodnými výsledky se stal remízovým králem podzimu. „Zisk patnácti bodů je málo, s tím nemůžeme být spokojeni. Těšit mě může pouze to, že nás herně nikdo nepřehrál a doma jsme ani jednou neprohráli,“ hodnotil podzim hrající lodivod Bohdalova Tomáš Doležal.

Kalendář Moje Baliny je dílem Hany Brablecové.
Obce nabízejí originální vánoční dárky

Největší Achillovou patou nováčka byla koncovka, o čemž svědčí jen šestnáct vstřelených branek. Horší v této statistice byla jen předposlední Stařeč. Na druhou stranu pouhých sedmnáct obdržených znamená druhou nejlepší obranu v soutěži. Na ni se klub spoléhal již při loňské postupové sezoně.

„Celou naši obranu na čele s gólmanem Martinem Mundokem mohu za její odvedené podzimní výkony jen pochválit. Na jaře nás ale i přesto čekají tuhé záchranářské boje,“ dobře si uvědomuje vážnost situace kouč Bohdalova.

ŽELEZÁŘI LAVÍRUJÍ

Velkým zklamáním musel být uplynulý podzim pro hráče i fanoušky Štěpánova. Možné problémy jakoby předznamenala už úvodní domácí prohra 0:6 proti Lukám na Jihlavou. Celek z Bystřicka ve třinácti kolech zvítězil pouze dvakrát, malou naději snad poskytla závěrečná tři kola, v nichž Železáři ani jednou neprohráli.

„Trápila nás koncovka a zbytečné chyby v defenzivě. Herně za našimi soupeři nezaostáváme, jenže dobrý výkon nedokážeme přetavit v bodový zisk. Nemáme vyloženého střelce, na tomto místě bychom do jara potřebovali posílit,“ neskrýval v závěru podzimní části trenér fotbalistů Štěpánova Jiří Lukášek.

Kompletní podzimní hodnocení všech týmů I. B třídy – skupiny B naleznete v dnešním Deníku.