Dostal se do kempu hráčů bez smlouvy, kteří si hledají klub a vyhrál s nimi mistrovství Evropy v turnaji FIF pro. Navíc měl na triumfu lví podíl. S výjimkou semifinále s Francií patřil do základní sestavy. Ve stoperské dvojici dirigoval českou obranu společně s bývalým reprezentantem a hráčem Sparty, Chelsea a CSKA Moskva Jiřím Jarošíkem.

Nyní Turka testuje druholigový nováček z Vyšehradu. „Věřím, že je to na dobré cestě," říká odchovanec Ledče nad Sázavou.

Po sezoně v divizi jste mistrem Evropy, jak tenhle skok vstřebáváte?

Je to největší úspěch mojí dosavadní kariéry. Já nečekal, že bych na ten závěrečný turnaj jel a už vůbec ne, že si tam tolik zahraju. Nakonec se všechno povedlo, jsem za to moc rád.

Jak jste se vůbec v kempu hráčů bez angažmá ocitl?

Po konci sezony jsem se rozhodl, že chci něco se svou kariérou udělat. Pro fotbal žiju, dávám do něj všechno, takže jsem se chtěl nějakým způsobem ukázat. Zjistil jsem si, jestli je v kempu místo a jestli se můžu zúčastnit a nakonec to vyšlo.

Najednou jste byl mezi hráči s ligovými zkušenostmi, jak probíhal boj o základní sestavu?

Měl jsem štěstí, že jsem tam byl jediný stoper (smích). Radek Dosoudil totiž měl smlouvu, takže nemohl nastoupit.

Nakonec se k týmu připojil i Jiří Jarošík, se kterým jste kromě semifinálového utkání s Francií tvořil stoperskou dvojici, jaké to bylo nastupovat vedle takového hráče?

Úžasný zážitek, byla pro mě čest si s ním zahrát. Je to pořád vynikající hráč. Dokáže poradit, povzbudit, prostě výborný.

Jakou měl turnaj, potažmo soupeři, úroveň?

Troufnu si říct, že hodně vysokou. S Francií jsem sice nehrál, ale i z lavičky bylo vidět, že jsou to skvělí fotbalisté. No a finále se Španělskem bylo v hodně velkém tempu. Oni hrají stejným stylem jako na jejich nejvyšší úrovni. Jsou hodně silní na míči, rychlí, umí souboj jeden na jednoho.

Trenér výběru Verner Lička vás označil za kvalitního a tvrdého stopera, který ale byl ze začátku vyjukaný, co tím myslel?

Ono když přijde hráč z divize a v kabině sedí zkušení ligisté, tak je jasné, že se bude chovat trochu zakřiknutě, ale postupně jsem si zvykl (smích).

Dále pak prohlásil, že byste měl minimálně hrát druhou ligu. Kde tedy budete působit?

Od pana Ličky určitě tahle slova potěší. Je to výborný a pozitivní člověk. Co se týče druhé ligy, na začátku přípravy mě testoval Třinec, za který jsem odehrál přátelský zápas proti Spartě. Nakonec jsme se nedomluvili. Teď to zkouším ve Vyšehradě. Po postupu do druhé ligy tam mají jen jednoho stopera a trenér mi říkal, že by o mě měl zájem. Tak uvidíme, jak to dopadne.

Není Žďár a Vyšehrad velkým skokem i z hlediska osobního života?

Vůbec, já teď dostudoval a fotbalu se naplno věnuji pořád. Nebudu muset odcházet ze zaměstnání a podobně.

Roman Turek

Narodil se 9. května 1992.

S fotbalem začínal v Ledči nad Sázavou a v žákovském věku působil v Havlíčkově Brodě. Poslední dvě sezony dorosteneckého věku strávil v FC Vysočina. V roce 2011 ho formou hostování získal divizní Žďár, se kterým následující sezonu postoupil do MSFL. Do FC Žďas mezitím přestoupil a stal se jedním z klíčových hráčů zadních řad. Po loňském sestupu do divize v týmu ještě následující ročník zůstal. Po jeho konci se rozhodl přihlásit do kempu hráčů bez angažmá. Dostal se i do závěrečného nominace turnaje FIF pro a s českým výběrem se stal mistrem Evropy. Nyní usiluje o angažmá ve druholigovém Vyšehradě.