„Není v tom nic jiného než zdravotní důvody. Potřebuji v lednu podstoupit ortopedický zákrok, který jsem kvůli fotbalu tento rok už dvakrát odložil. Z důvodu rekonvalescence bych pak nemohl vést celou zimní přípravu, což by bylo vůči člověku, který by mne zastupoval a vše s týmem odtrénoval, nefér,“ řekl Vanko.

Není to poprvé, co u žďárského A-týmu končí ze zdravotních důvodů. Před necelými pěti lety pomohl k záchraně MSFL a pak rovněž oznámil odchod. Nyní se dostal na lavičku těsně před startem jarní části uplynulé sezony, kdy FC Žďas bojoval o udržení v divizi. To se nakonec podařilo a v letošním ročníku přidal nadstavbu v podobě druhého místa v polovině soutěže. Vankovi tak zůstane status žďárského záchranáře.

„Už jsem to někde slyšel,“ usmívá se. „Troufnu si říct, že Žďár už tuto sezonu problémy s udržením mít nebude, takže se to povedlo do třetice,“ podotýká pobaveně.

Zároveň ho ale mrzí, že se už podruhé musí vzdát rozdělané práce.

„Je to frustrující, ale do toho jsem s tím rizikem šel. Věděl jsem, že nemohu operaci oddalovat věčně. Koneckonců nejde o rozhodnutí ze dne na den. Jasno jsem měl už asi po třetím podzimní kole, kdy jsem to také oznámil sportovnímu manažerovi,“ prozradil Vanko.

Vedení klubu zatím jméno jeho nástupce neprozradilo. „Vybíráme ze tří jmen, která jsou ale snadno vyvoditelná, protože preferujeme trenéra z vlastních řad,“ prozradil sportovní manažer a zároveň bývalý kouč Žďáru Radim Chmelíček a připustil, že jednou z variant je i on sám. „Ale až tou poslední,“ usmívá se.

V úvahu tak připadají jména dalších bývalých trenérů A-týmu, kteří aktuálně působí u mládeže: Petr Nedvěd, Pavel Kubiš, případně Libor Štourač.

„Definitivně jasno chceme mít do konce listopadu,“ dodal Chmelíček.