„Svojí kvalitou má přitom kádr na mnohem lepší postavení,“ uvědomuje si žďárský kouč Jozef Vanko, který se týmu ujal těsně před začátkem jarních odvet.

Chyběli zkušenosti

Objektivní skutečností je fakt, že do jara šel tým oslabený o absenci několika zkušených stálic. V zimě skončili obránci Veselý s Vomelou, největší jarní posilu Václava Pohanku, který měl pozdvihnout ofenzivu, vyřadilo do zbytku sezony zranění kolena hned v prvním jarním kole.

„Ale nejen to. V polovině jara skončila sezona pro Nedvěda, který byl v tu dobu klíčovým hráčem. Na hřišti jsme tak neměli jediného levonohého hráče. Na pět týdnů vypadl stoper Machatka a na závěrečná tři kola jsme přišli také o gólmana Jíchu. Naštěstí jej Aleš Sobotka dokázal zastoupit,“ vyjmenovával sérii zranění kormidelník FC Žďas.

Druhou polovinu sezony tak byl přinucen odehrát ve dvanácti třinácti lidech. „I proto jsem nemohl sáhnout ke změnám. Mladí hráči trpěli velkou nevyrovnaností výkonů, jenže jsem za ně neměl náhradu, takže hráli, i když se jim nedařilo. I to byl jeden z důvodů, že jsme nedokázali udělat nějakou vítěznou sérii, která by nás v tabulce posunula výš,“ trápilo Vanka.

Posily do všech řad

Ten za jarní výkony vyzdvihl především přínos stopera Radka Štursy. „Radek ještě v MSFL před třemi lety pouze paběrkoval a poté měl herní výpadek. Na jaře však byl klíčovým mužem defenzivy, musím před ním smeknout. Bylo vidět, že do zápasů jde s chutí a zarputilostí,“ ocenil svého svěřence trenér Žďáru.

Ačkoliv sezona před pár dny teprve skončila, na Bouchalkách už se jedná o výrazném posílení, které by mělo vrátit FC Žďas na pozice, kam nejen svojí tradicí a historií patří.

„Příští týden budu mít pohovory s hráči, kde si vyhodnotíme uplynulý ročník. Zatím však nemám žádný signál, že by někdo chtěl v klubu skončit. Na druhé straně máme rozjednaných pět posil, které by, pokud se nestane něco nečekaného, měly před novou sezonou dorazit. Jména zatím nechci prozrazovat, ale kromě postu gólmana budou do všech řad. Především na těch postech, kde nás nejvíce tlačila bota,“ vysvětlil Jozef Vanko.