Po nevydařené první části soutěže jsou Jihlavané jediný bod od sestupového pásma. V něm je sice zřejmě definitivně zabořen ostravský Baník, dál je však situace extrémně vyrovnaná. Druhého černého Petra se bude chtít zbavit předposlední Olomouc, těžkou hlavu ze své situace mají kromě Vysočiny rovněž na Bohemians a v Teplicích.

V Jihlavě se proměnil kádr, přišel nový trenér. Tým však čeká těžký vstup do soutěže. Na nepovedený podzim budou chtít zapomenout i v Jablonci co nejdříve. Domácí utkání s Jihlavou by mělo být restartem ambicí klubu svazového předsedy Pelty. „Začínáme s týmy, které momentálně vykazují dobrou formu. Výsledky, i hrou," uznává kouč Jihlavy Michal Hipp s připomínkou i následného domácího duelu s posílenou Slavií. „Ale beru to tak, jak to je. I když bych si dovedl představit jiný los," krčí rameny Hipp.

Zimní příprava byla v tomto roce kratší než obvykle. Tým se seznamoval s nováčky i trenérem za pochodu. Žádné dramatické změny ale hráči nepocítili. „Příprava byla poměrně krátká, intenzita tréninků byla standardní. S novým trenérem přišly některé jiné věci, ale nic převratného jsme neprožívali," zhodnotil lapidárně předchozích šest týdnů nový kapitán Vysočiny Ondřej Šourek.

Jablonečtí prožili přípravné období v euforii. Zvítězili ve všech utkáních. Hráči Vysočiny se vezli na jakýchsi vlnách. Po dvou rozpačitých výkonech přišlo zlepšení, poté však znovu herní útlum.

Ten byl nejvíce patrný v generálce proti druholigovým Pardubicím. „Podali jsme rozpačitý výkon, především směrem do ofenzivy," přiznal Hipp, který opakovaně hovoří o herních rezervách týmu.

Výhodou pro trenéry je jistě skutečnost, že mají celý kádr zdravotně v pořádku. „V týdnu všichni trénovali," prozradil Hipp. „Do utkání ale nebude připraven Tomáš Marek. I on sice se normálně připravuje, ale má problémy s nártem, a není do utkání stoprocentně připravený."

Jihlavští by na jabloneckém stadionu rádi navázali na podzimní domácí utkání, ve kterém Severočechy porazili 1:0 brankou Jungra. Na Střelnici se jim ale tradičně střelecky nedaří. Ve čtyřech zápasech tam dokázali skórovat pouze jedinkrát. Pod remízu 1:1 se v květnu roku 2013 podepsal… Ano, také Marek Jungr.

A ještě jednu kuriozitu nabídne dnešní duel. Premiéru v soutěži zažijí na lavičkách trenéři obou týmů, Zdenko Frťala a Michal Hipp. „Tohle neberu nijak emociálně. Těším se na všech čtrnáct zápasů. Ale budu bojovat za Jihlavu, ne za sebe," vyznal se jihlavský trenér.