Na Vysočině je jasno. Vedení jihlavských prvoligových fotbalistů v pátek představilo novou podobu realizačního týmu pro jarní části soutěže. Novým hlavním koučem se stal Luděk Klusáček. Jako asistenti mu budou pomáhat Roman Kučera, dosavadní trenér týmu, Marek Zúbek, a nově také Milan Bokša. Ten dosud zastával v klubu funkci skauta a pomáhal i Kučerovi. Trenérem brankářů zůstává Jaromír Blažek, dosavadní asistent Michal Kadlec se vrací k juniorce.

Změna na trenérském postu Vysočina byla vynucená. Roman Kučera nemá potřebnou licenci pro trénování v nejvyšší soutěži, proto přijal roli dočasného kouče. Ve svém sedmizápasovém záskoku byl velmi úspěšný, snad i proto se vzedmula mezi „studovanějšími" vlna nevole.

O angažování Luďka Klusáčka se spekulovalo už nějaký čas. „První nabídku jsem dostal už během odvolávání Petra Rady," prozradil v pátek Klusáček na první tiskové konferenci ve svém novém působišti. „V té době jsem byl ale ještě vázán v Kataru a Jihlava také jen sondovala situaci. Každopádně jsme se dohodli, že se případně k jednání vrátíme po skončení podzimu."

To se také stalo. A už volný Klusáček se nakonec s Jihlavou dohodl. „Jsme rádi, že naše jednání dopadla kladně," netajil sportovní manažer Jihlavy Josef Jinoch.

Klusáček bude mít k ruce trio asistentů Roman Kučera, Marek Zúbek a Milan Bokša, trenérem brankářů zůstává Jaromír Blažek. „Představu o spolupráci mám, protože jsem si asistenty podle toho vybíral. Ale vše si teprve musíme společně ujasnit a prohovořit," nechtěl být zatím Klusáček konkrétní. Připustil však, že se těší na spolupráci s Romanem Kučerou. „Jsem rád, že zůstává. Udělal tady hodně dobré práce."

Na práci svých předchůdců hodlá nový jihlavský stratég plynule navázat. „Nechci bourat to, co bylo na podzim úspěšné," má jasno Klusáček. „Ale samozřejmě mám některé své myšlenky, které budu chtít postupně do hry zakomponovat."

S tím budou souviset i případné změny kádru: „Jak jsem říkal, hodně dám na informace od kolegů z bývalého realizačního týmu. Takže případné změny v kádru přijdou až konzultacích s asistenty a sportovním manažerem."

Trošku rozpaků vzbuzuje informace o tom, že smlouva trenéra s klubem je podepsána na dobu neurčitou. Nehrozí tak Jihlavě, že v létě Klusáček opět pojede někam do Arábie za lukrativnější nabídkou? „Mám raději koncepční práci," tvrdí přesvědčivě trenér. „Však jsme si také při jednání s pány Jinochem a Vaculíkem (majitel klubu pozn. aut.) potvrdili, že máme zájem o dlouhodobější spolupráci, tak v horizontu tří čtyř let."

Ze spolupráce s novým trenérem je nadšený i Roman Kučera. „S Luďkem se znám už delší dobu, dokonce jsme spolu byli na stáži v Itálii," připomněl Kučera. „Na trenérskou spolupráci s ním se velmi těším a věřím, že společně s celým realizačním týmem mužstvo dokážeme sportovně posunout a stabilizovat jeho výkonnost. Jsem přesvědčen, že Luděk bude pro klub velkým přínosem z pohledu své osobnosti, zkušeností a odbornosti."

Klusáček platil v minulosti za nesmlouvavého beka, největší část své kariéry spojil s pražskou Slavií. V ní se také setkali jako spoluhráči s Josefem Jinochem. „My jsme se potkali vlastně třikrát. Poprvé v šesti letech v žácích," vzpomíná s úsměvem Jinoch.

Když už jsme u těch setkání. Ví Luděk Klusáček, kde sehraje Vysočina své první jarní ligové utkání? „Jasně," směje se. „Už mi to předhazovali," vzpomíná na své jarní úspěšné záchranářské práce s Bohemians 1905, kam koncem února zamíří s Jihlavou. „Pro mě to ale bude mimořádný zápas především z toho důvodu, že bude můj první v roli trenéra Jihlavy."

Ta má na sestupové pásmo jen tříbodový náskok. Naopak ale na pátou pozici jen čtyřbodovou ztrátu. Kterým směrem bude pošilhávat, má Klusáček jasno. „V první řadě úkolů je záchrana nejvyšší soutěže, takže se budeme snažit co nejdříve odvrátit nebezpečí pádu," naznačil jasně prioritu Klusáček, který se k týmu oficiálně připojí až 5. ledna na prvním tréninku po Vánocích.