První dva celky svou úlohu zvládly. Mančaft z města pod největším dálničním mostem v zemi ne, a záchranu už nemá ve své moci. „Samotný zápas jsme neodvedli tak, jak by se na záchranářský duel slušelo," byl si vědom trenér Libor Smejkal mladší.

Ten musel před důležitým utkáním v Budišově narychlo měnit sestavu. „Jeli jsme bez posil z A-týmu, které byly unavené. Lepili jsme to dvěma dorostenci, jeden se zranil už před zápasem, druhý při rozcvičování. Musel jsem proto prohodit stopery," popsal Smejkal tristní stav. Meziříčští sice měli úvodní šanci, ve 25. minutě ale nasedli na kolotoč, který se přestal točit až po jedenácti minutách za stavu 3:0 pro domácí. „Inkasovali jsme zbytečně rychle, druhý gól jsme si dali sami a ten čtvrtý soupeř v závěru druhé půle prostě trefil," žehral Smejkal po debaklu 4:0.

Ať už bude ze skupiny B sestupovat jedno nebo dvě družstva, divizní rezerva musí spoléhat na pomoc soupeřů. „Jsme před Kouty o dva body, ale máme o zápas víc," řekl Smejkal, jehož družstvo ještě čeká domácí mač se Žďárem B a výjezd do Třebíče. „Chceme vydolovat maximum, nebo aspoň čtyři body s tím, že musíme sledovat ostatní soupeře," uzavřel Libor Smejkal, jehož mužstvo si z posledních pěti utkání připsalo pouhý bod za divokou remízu 4:4 ve Křoví.

Obrovská úleva

Mnohem veseleji bylo v táboře dalšího béčka. Vrchovina měla v přímém boji o sestup s posledními Kouty jasně navrch, její produktivita se však dlouho rovnala nule. Změnu přinesl až závěrečný gól Follprechta ze standardní situace. Radost byla na lavičce SFK veliká. „Šlo o zápas o šest bodů. Po té brance jsme si hodně ulevili," usmál se s odstupem dvou dnů kouč Ladislav Vítek. „Kouty hrály na jaře dobře, na utkání jsme se připravovali, odvedli jsme solidní práci, jenže ta koncovka," žehral. Domácí v první půli trestuhodně zahodili čtyři šance. „Ve druhém poločase už to byla křeč. Jim vyloučili gólmana, Kouty proto zalezly do vápna, které jsme doslova házankářsky obléhali. Nakonec to tam Follprechtovi padlo," rozjasnila Vítkův komentář branka z 86. minuty.

Trenér vsadil na správné koně. Po sobotní porážce v divizních Napajedlech si Vítek vyhlédl na pomoc právě Follprechta a Pavla Sodomku. „Velmi nám pomohli. Vzal jsem si je podle povah, aby to odbojovali a nestalo se, že to odchodí. Účel to splnilo," mnul si ruce nad správnou volbou a dodal: „Zachránění ale určitě nejsme, jsou před námi ještě tři kola, potřebujeme aspoň tři body. Myslím si, že 33 bodů bude k udržení stačit."

Odstřihli Štěpánov

Třetím v ohrožení byl Herálec. Nejseverněji položený tým vyzval druhý Štěpánov. Pouťové klání nabídlo tradičně divácky atraktivní fotbal. „Zápas byl nadneseně na výsledek 8:8. V utkání nás hrozně podržel bývalý gólman Štěpánova Bednář, který to vychytal. Za stavu 3:0 už jsme podvědomě trochu zalezli a Štěpánov nás za to dvakrát potrestal," uvedl kormidelník Jiří Skála.

Třetí výhra v řadě dala tamnímu kádru malý čas na oddech. Nic podobného ale Skála slyšet nechce. „Jdeme postupně. Nastala u nás mimořádná kumulace zranění. Během dvou zápasů vypadli čtyři hráči ze základu, což otřese i daleko lepším týmem než jsme my. Hodně nás to psychicky poznamenalo. Projevilo se to v Třebíči, po tom utkání jsme byli na dně herně i tabulkově," upozornil Skála na nedávný stav ohrožení.

Zlepšené výkony přinesl návrat útočníků. „Ukázalo se, že stačil návrat Boháče, po něm naskočil Šulc a najednou jsme začali hrát úplně jinak. Vepředu jsme opět dokázali podržet míč, což už se projevilo na Vrchovině. Spadnout tady nikdo nechce, protože kompletní kádr má velkou kvalitu," vysvětlil.

K definitivě by Herálci stačily čtyři body. „Dovolím si tvrdit, že i kdyby padala dvě družstva, tak by nám stačily čtyři body. My jich nicméně chceme udělat všech devět," stanovil kouč vysoký cíl pro zbytek ročníku. Výhry rozjetého mančaftu by výrazně potěšily hlavně Velké Meziříčí, protože Herálec čeká jak dvanáctý Stonařov, tak poslední Kouty.

U jednoho radost, u druhého zklamání. Štěpánov až do 24. kola žil bojem o krajský přebor. Soutěž dlouho vedl, po tříbodovém zisku z Přibyslavi vše vypadalo idylicky, poté však došla svěřencům Ivo Jílka šťáva a potřebné střelecké štěstí. Pracně získané sebevědomí bylo to tam. Po prohře 3:2 v Herálci navíc spadl klub od řeky Svratky díky horším vzájemným utkáním až na třetí místo za Křoví. Lídr z Přibyslavi by tak musel získat ve třech zbývajících kolech o pět bodů méně a zavrávorat by muselo i Křoví.