Ještě větší husarský výkon se ale povedl Křižanovu, který se z desátého fleku katapultoval na druhou postupovou pozici. Smutno není ani v Rapoticích, kde přijali nabídku postoupit mimo pořadí ze třetí pozice.

Zato postup unikl mezi prsty dalšímu nováčkovi z Měřína, jenž v posledním kole prohrál 4:3 na hřišti sestupující Telče. V Budišově měli ambice už před startem sezony. „Na přestup k nám přišel z Velmezu Karel Nováček, ale hned se zranil. Podzim jsme nešťastně začali, ale potom jsme se rozjeli a drželi se na dostřel. Jenže poslední dva zápasy s Vrchovinou B a v Křižanově nám nevyšly a nabrali jsme ztrátu osmi bodů,“ vzpomíná trenér Josef Cabejšek.

Po vydařené zimní přípravě přišel velký útok, který stvrdil postup z první pozice. „Škoda posledního zápasu, který jsme prohráli s Křižanovem. Do té doby jsme ztratili jen čtyři body za dvě remízy,“ lituje Cabejšek.

Čím ještě Měřín udivil, je hra venku. Ze hřišť soupeřů si přivezl úctyhodných 27 bodů. „V obraně jsme nedělali chyby, díky Kamilu Průšovi jsme zapracovali na zóně. Tomáš a Karel Nováčkovi potom podnikali rychlé brejky, které proměňovali,“ vysvětluje kouzlo Cabejšek.

Historický úspěch slaví v Křižanově, který poprvé postoupil do I. A třídy. „Je to nádherná tečka za mým působením u týmu. Když jsem před osmi lety přicházel, tak jsme hráli o záchranu ve třetí třídě. Podařilo se nám třikrát postoupit, bez velkých nákupů. Prakticky máme tým složený z vlastních hráčů,“ spokojeně říká trenér Jan Fňukal, jenž bude v příštím roce trénovat juniorku Velkého Meziříčí.

Na podzim to však na postup vůbec nevypadalo. „Už na podzim jsme hráli dobře, ale neměli jsme výsledky. Z jara se střelecky probudil Aleš Burian, a hlavně se nám dařilo otáčet zápasy. V předposledním kole jsme Telči dali vítězný gól pět minut před koncem, v Budišově v posledním sedm minut před koncem. Pomohlo nám tažení do finále poháru, kluci získali sebedůvěru,“ podotýká Fňukal a dodává: „Chtěl bych pozdravit kluky z Měřína, máme s nimi dobré vztahy. Doufám, že postoupí příští rok.“

Smutno je právě v Měříně, kde nováček soutěže držel postupové karty do poledního kola. Po selhání v Telči přišel pád z druhého na čtvrté místo. „Beru to jako fatální selhání. Katastrofa od gólmana až po útočníky. Byla pouť a já vím, že někteří hráči nedodrželi životosprávu. Je to škoda, taková šance se naskytne jednou za pět let,“ lomí rukama trenér Karel Pospíchal.