Důvodem je návrat osmi juniorských mužstev prvo a druholigových klubů do republikových soutěží. Juniorská liga, která funguje od léta 2012, se totiž neosvědčila, především proto, že k ní každý klub přistupoval naprosto odlišně. Na Moravě se to týká osmi týmů, které se budou vracet do MSFL a obou divizí. Řídící komise pro Moravu proto rozhodla, že čtyři nejlepší juniorské celky z této sezony se zařadí do MSFL, která se od příštího roku bude hrát s osmnácti účastníky.
Ještě větší změny zažijí divize. Místo dosavadních dvou skupin po šestnácti nově budou tři po čtrnácti celcích, mezi ně se zařadí zbylý čtyřlístek juniorek. Tato situace se dotkne také klubů ze žďárského okresu, vždyť v republikových soutěžích jich působí kvartet.

„Bude to určitě změna, protože béčka ligových mančaftů jsou absolutně nevyzpytatelná. Mají sice omezení o počtu hráčů z áčka, které mohou do utkání nasazovat, ale i tak nikdy nevíte, kdo proti vám nastoupí. Právě z tohoto důvodu se mi návrat juniorek příliš nelíbí. Pokud by za ně nastupovali pouze mladí kluci, bylo by to v pohodě,“ vyslovil svůj názor trenér Velkého Meziříčí Libor Smejkal, kterému se už vůbec nelíbí to, že by místo dosavadních třiceti utkání v sezoně hráli jeho svěřenci o čtyři více.

„S osmnácti celky v soutěži už to bude hodně našlapané, protože hráči ve třetí lize chodí normálně do práce. Už tak jsou vložená kola, k tomu utkání MOL cup. Takovou zátěž přitom často nezvládají ani ligové mančafty a zvládat to má amatérský fotbal? Osobně si myslím, že to je pouze přechodný stav, který se za nějakou dobu vrátí zpět. Vždyť třeba na svazu nechtějí, aby se třetí liga hrála na umělých trávách, což je ale na Vysočině takřka vyloučené,“ dodal Smejkal.
Ani v táboře nováčka nadcházejícího ročníku Moravskoslezské fotbalové ligy, SFK Nové Město na Moravě, nejsou z novinek, které se chystají, dvakrát nadšení.

„Zatím jsem o tom příliš nepřemýšlel. Po experimentu s juniorskou ligou se rezervní celky po pár letech vrací zpět do republikových soutěží a výkonnostní fotbal na to doplácí. Ze třetí ligy bude díky tomu padat více mužstev, navíc se pak rozšíří na osmnáct týmů. To je v našich podmínkách, kdy v Novém Městě není umělá tráva a jsou tu nejhorší klimatické podmínky na Moravě, docela oříšek. O patro níže se naopak více sestupovat nebude a kvalita tří moravských divizí, což budou víceméně lepší krajské přebory, určitě poklesne,“ přemítal kouč Nového Města Richard Zeman a ještě dodal: „Je to však realita, uvidíme, co to přinese. Mě hlavně mrzí to, že na experiment s juniorskou ligou ze strany prvoligových klubů doplácí výkonnostní fotbal. A asi nepovedený experiment, když se od toho upouští po pár sezonách.“

Stabilním účastníkem čtvrté nejvyšší soutěže jsou fotbalisté Žďáru nad Sázavou. Podle slov trenéra FC Žďas Petra Nedvěda půjde kvalita soutěží dolů. „Do divize se dostanou další týmy z krajských přeborů, nehledě na to, že bude také méně zápasů. Podle mého to správný krok není, ale nic s tím nenaděláme, je to rozhodnutí svazu. Může se stát, že v jedné skupině bude osm až devět celků z Vysočiny, moc se mi to nelíbí,“ krčil rameny zkušený kouč, podle něhož neobstojí ani argument o úspoře cestovních nákladů.

„Často se tím argumentuje, že kluby pak budou mít větší motivaci k postupu. Osobně si myslím, že časem dojde k redukci a bude nová reorganizace, což ale bude ještě horší,“ tvrdí Nedvěd.

Naopak spíše pozitiva vidí na novinkách, které vstoupí v platnost příští rok, nový trenér divizních fotbalistů Velké Bíteše Libor Danihelka. Ten zná dokonale prostředí mezi kluby na jižní Moravě, odkud byl v posledních letech největší problém s postupujícími celky z nejvyšší krajské soutěže.

„Až čas ukáže, nakolik se změny osvědčily, ale hlavní přínos to bude pro ty, co hráli za juniorky. Názory na to mohou být samozřejmě různé. Na jedné straně se ušetří na cestovních nákladech, nebudou takové vzdálenosti. Třeba z jižní Moravy by už nyní neměl být problém s postupy. Já osobně to vítám, myslím si, že by to mohlo být pro fotbal přínosem. Bude více derby utkání a pro diváky to bude mnohem zajímavější, když uvidí takové zápasy,“ říká Libor Danihelka.