Co se ale nečekalo, je aktuální umístění a stav, ve kterém se FC Žďas nachází. Na přímé sestupové příčce není jenom díky skóre. Nepovedený podzim odnesl před jarní předehrávkou s Tasovicemi trenér Pavel Kubiš. „Beru to tak, že jsem nesplnil úkol," řekl po svém odvolání. Kouče úspěšného B-týmu, který v minulé sezoně vyhrál I. A třídu, nahradil pro jedno utkání navrátilec Petr Nedvěd. Ani on však u mužstva zřejmě nezůstane. O tom se bude teprve rozhodovat.

Jak uplynulý podzim hodnotíte?

Nelze ho hodnotit jinak, než jako nepovedený. Příznivý není bodový zisk, umístění, ani předváděná hra. Během podzimu jsme se nevyvarovali laciných chyb v defenzivě, a i když jsme moc branek nedostali, tak směrem dopředu nám chyběla produktivita, proto třeba byť jedna inkasovaná branka v zápase rozhodla o našem nulovém bodovém zisku.

Najdete na půlsezoně alespoň něco pozitivního?

Snad jedině to, že byla zahájena přestavba týmu, který mají táhnout především odchovanci a kmenoví hráči klubu.

Asi se ukázalo, že jde o běh na delší trať…

Hráči nebyli tolik vyspělí, byli hozeni do vody, ze začátku se v ní ještě jakž takž plácali, ale se stoupající psychickou náročností je narůstající zodpovědnost táhla ke dnu.

Pavel KubišNa druhou stranu jste měl v kádru i dostatek fotbalistů se zkušenostmi z MSFL, třeba obrana se vůbec nezměnila…

To je sice pravda, jenže defenziva ty výsledky sama neudělá, navíc se někteří hráči nepotkali s ideální formou, z čehož pramenily i individuální chyby. Nechci ale házet vinu jen na ně nebo na kluky z jiných řad. Vinu nesu i já.

V čem například?

Některé věci bych dnes udělal jinak, na druhou stranu tehdy jsem je dělal v přesvědčení, že jednám správně. Ať už jde o taktiku, výběr hráče, střídání a tak dále.

Můžete být konkrétní?

Neměl jsem například souhlasit s hostováním brankáře Pometla ve Ždírci, i když projevil přání tam odejít. Netvrdím, že nás v zápasech potopili gólmani, ale horší to bylo s jejich tréninkovou docházkou. Párkrát se stalo, že nebyl k dispozici ani jeden, nebo jen jeden z nich. To pak souvisí i s trénováním nějakých ofenzivních věcí. Dále jsem měl být důraznější ohledně získání posil. Hodně brzy jsem se smířil s tím, že půjdu do sezony se stávajícím kádrem, věřil jsem, že se mi to podaří skloubit. Příchod hotového hráče do ofenzivy by prospěl například Russovi, který by vedle takového fotbalisty mohl růst a dal by ještě více gólů.

Ve Žďáře jsou občas hodně nároční diváci, pocítil jste v průběhu podzimu jejich nevoli?

Už jsem říkal, že naše hra nebyla ideální a ani nepřinášela výsledky, takže divák měl na kritiku právo. Já ale žďárské prostředí dobře znám a vím, že tam jsou lidi, kteří by kritizovali, i kdyby se pořád vyhrávalo, a pak tam jsou bohužel také ti, kterým špatné výsledky dělají radost, ale to tady bylo vždycky.

Ve vašem kádru se v průběhu podzimu po delší odmlce objevili Josef Bojda s Lukášem Filippim, tedy hráči v minulosti platící za velké talenty žďárského fotbalu, kteří se ale vytratili do nižších soutěží, co jste od nich čekal a jak se osvědčili?

Bojda se zapojil do herní a tréninkové činnosti po působení v Ráječku, kde za rok a půl odehrál jen pár zápasů. Pokusili jsme se o restart, ale jeho špatná tréninková morálka v úvodu sezony zapříčinila, že byl jakž takž k dispozici až v půlce podzimu. Sliboval jsem si od něj víc. Filippi měl po návratu z okresních soutěží povedené jaro v béčku, ale v létě odcestoval do zahraničí a poté se potýkal s tréninkovým mankem, ten výpadek se v kombinaci s návratem na divizní úroveň projevil.

Který podzimní zápas byl z vašeho pohledu nejpovedenější?

Výhry nad oběma Brody. Nad Uherským výsledkem, nad Havlíčkovým i herně. Tam bych ještě zařadil utkání ve Velkém Meziříčí, byť jsme nakonec prohráli, tak po herní stránce to bylo povedené, a porážka byla nezasloužená. Nebýt jedné laciné chyby v úvodu nebo Bojdovy zbytečné dorážky z ofsajdového postavení, tak jsme tam neprohráli.

A které utkání vás naopak nejvíce zklamalo?

V Mutěnicích a doma s Bystřicí, ještě k tomu můžu přidat Pelhřimov. V těchto zápasech nám chyběla kvalita, nasazení, bojovnost, prostě všechno.

Po vašem odvolání vedení klubu naznačilo, že s vámi nadále počítá v zatím nespecifikované roli, už se ví, v jaké?

Zatím ne, ale předběžně už jsme jednali. Není také vyloučené, že pokud by přišla zajímavá nabídka odjinud, mohl bych odejít. Tím ale netvrdím, že chci za každou cenu pryč.

Existuje možnost, že byste se k A-týmu vrátil jako asistent nového trenéra?

O nějakých variantách jsme se bavili, ale já bych to zatím nechal být.