Nejlepší výchozí pozici má lídr z Humpolce. Ovšem nejenže má na úvod jara velmi těžký los, ale trápí ho zranění. „Jsme zdravotně zdecimovaní,“ přiznal kouč humpoleckých fotbalistů Josef Soural, kterému bude citelně chybět zkušený kanonýr Lukáš Staněk. „Po operaci by měl být do měsíce stoprocentně připraven, ale doufám, že se to podaří urychlit,“ přeje si.

Kádr Humpoleckých přes zimu nedostál žádných velkých změn. „Vedení bylo rozumné a nechalo nám v tomto směru volnější ruku, když se na podzim dařilo. Ani jsem nechtěl, aby se do kádru nějak zvlášť zasahovalo,“ prozradil Soural.

Počkáme a uvidíme

Dvoubodovou ztrátu na čelo má Pelhřimov, který sice na první příčku myslí, ale chce se držet při zemi a je si moc dobře vědom vyrovnanosti soutěže.
Bod za Spartakem jsou Hartvíkovice, které již radost z postupu ochutnaly, ale letos zatím nad postupem visí otazníky.

V první polovině podzimu byly Hartvíkovice výsledkově suverénní, ale postupem času se ukázala nedostatečná kondice jako hlavní příčina, která je o čelo tabulky připravila. „Někteří hráči jsou na tom líp, ale jiní ne. Navíc kádr jsme dali dohromady na poslední chvíli, takže souhra také není úplně ideální,“ pokrčil rameny hartvíkovický šéf lavičky Karel Kolesa, kterého navíc nepotěšila zimní příprava. „Vůbec nebyla podle mých představ. Vůbec nevím, jak jaro bude vypadat.“

Jako každý rok chce čeřit vody na špici tabulky Bystřice. Jediný zástupce žďárského regionu, který je v popředí krajského přeboru, relativně neposílil. „Sice se vrátil útočník Martin Horák, ale odešel nám pilíř zadních řad Petr Sysel. Bohužel jsme nikoho, kdo by vyztužil zadní řady, nepřivedli, tak uvidíme,“ lituje šéf lavičky Zdeněk Hovorka, který chce rozhodně být v popředí, ale za favority považuje Pelhřimov, Humpolec nebo Hartvíkovice.

Střed tabulky přinese spokojenost

Loni postoupil a hned v první sezoně v krajském přeboru se ukázal ve velmi dobrém světle. Řeč je o nováčkovi z Jaroměřic, který se usadil na šestém místě se čtyřbodovým mankem na první místo. Ovšem na to nepomýšlí ani trenér Petr Macháček. „Budeme spokojeni, když budeme hrát tak, jak doteď, a budeme se pohybovat ve středu tabulky s dobrým bodovým ziskem.“

„Ale uvidíme, jak chytíme úvod. Odešli nám dva hráči základní sestavy a Krontorád marodí s kolenem. Doufám, že je ostatní kluci dokážou nahradit,“ mrzí ztráta Macháčka, který chce do kádru zabudovat i dva mladé hráče z dorostu.

To opačné pocity mají fotbaloví znalci z polenského Slavoje, který se po podzimu krčí až na deváté příčce krajské soutěže. To je zatím nejhorší umístění Polné v přeboru, a proto se také chce na jaře vyhoupnout nahoru. „Plán je skončit do šestého místa. O postupu se nemluví, protože se předělává stadion. Hlavně chceme hrát tak, aby se fotbal líbil divákům a kluky bavil,“ prozradil cíle jediného zástupce Jihlavska Gustav Cabúk. Ten má k dispozici devatenáctičlenný kádr, který se nijak výraznějí neobměnil. „Ovšem z toho máme čtyři hráče základu na marodce, ale musíme se s tím vypořádat a nahradit je ostatními.“

K záchraně vede zlepšení útoku

Na chvostu tabulky se již od začátku pohybovali tři nováčci. Dva týmy z Havlíčkobrodska a jeden ze Žďárska, který je momentálně čtrnáctý.

Nejhůře na tom je Herálec, který má na kontě osm bodů, a na záchranu podle kouče Petra Kuchty mladšího jich bude potřeba pětadvacet nebo šestadvacet. „Těžko říct. Uvidíme, jestli to bude stačit.“ Co však herálecký lodivod může říct s naprostou jistotou, je, že musí napravit ofenzivu.

„Nejen že jsme na podzim dávali málo gólů (11, nejméně ze všech týmů – pozn. autora), my jsme si navíc připravovali i málo šancí.“ Nápravu se snažili v Herálci nastolit příchodem Luboše Stojana a Tomáše Pěničky. „Do obrany ještě přijde Jiří Stojan. Věřím, že všichni budou mít pro naši hru přínos. Posily jsou adekvátní našim možnostem. Hotové hráče dneska buď neseženete, nebo na ně nemáte peníze,“ uznal Kuchta.

Chybí disciplína

Jeho kolega ze světlé František Polák vidí jako stěžejní bod start do jarních odvet. „Hlavně první čytři kola. Ideální by bylo získat deset bodů, ale jsem realista. Pokud jich budeme mít sedm, budu stoprocentně spokojený.“

Navíc chce Polák po hráčích lepší tréninkovou docházku a přístup k fotbalu. „Chybí mi také disciplína a zodpovědnost, to musí být samozřejmost. Kluci musí táhnout za jeden provaz a nesvádět chyby na druhé, což se stávalo, a pořád se ještě děje,“ zlobí se trenér „sklářů“, který si pochvaloval zimní přípravu až na jedinou výjimku.

„V dlouhé zimě jsme prakticky pořád trénovali v hlubokém sněhu. Proti týmům, které využívaly umělou trávu, budeme ze začátku v nevýhodě. Skluz jsme měli v tréninku kombinace a střelby, ale snad jsme manko dohnali.“