Z optického hlediska je koukatelný i spodek tabulky. Ovšem pro Žďár a Pelhřimov to nebyl povedený podzim; na dvou sestupových příčkách sice nepřezimují, ale hra o záchranu se jich týká v plném rozsahu.

FC VELKÉ MEZIŘÍČÍ

1. místo, 37 bodů

Suverénně nejlepší tým dosavadního průběhu divize začal sezonu kvůli rekonstrukci vlastního hřiště pěti venkovními zápasy v řadě. To ovšem nebylo vůbec žádnou překážkou. Skvěle zapadly letní posily do zálohy. Roman Durajka se ujal režisérské taktovky a z Robina Demetera na levé straně je druhý nejlepší střelec divize. Tím prvním je jeho spoluhráč z útoku Pavel Simr. Nejproduktivnější útok doplňuje i nejlepší obrana v soutěži. Logicky tak z toho nemohlo vzejít nic jiného než první místo. Přesto trenér Libor Smejkal stále odmítá slovo postup. „Chceme soutěž vyhrát, co bude dál, se uvidí," opakoval v průběhu podzimu. Hráči ovšem mají jasno. „Kabina do vyšší soutěže chce," ujistil po vítězství nad Vrchovinou Robin Demeter. „Chceme o tu možnost zabojovat," přidal se Smejkalův hrající asistent Jan Šimáček.

FC SLOVAN HAVLÍČKŮV BROD

2. místo, 30 bodů

Slovan po jednodušší loňské sezoně do divize, byť jako nováček, rozhodně nevstupoval s cílem hrát druhé housle. Mladý, vhodně posílený tým sice z úvodních dvou domácích zápasů (jak se ale ukázalo, tak proti těžkým soupeřům) vydoloval jen bod, ale potom se naladil na vítěznou vlnu. Mohl se spolehnout na ofenzivu, které veleli Míča se Sklenářem (dohromady 20 gólů a bezmála dvě třetiny veškeré týmové produkce), v záloze se vše točilo většinou okolo futsalového tria Koudelka, Slováček, Mareš.

Druhé místo je výborný výsledek, se stíhací jízdou Velkého Meziříčí však na jaře Havlíčkův Brod příliš nepočítá. Už kvůli vzájemnému podzimnímu zápasu (porážka 7:1). „My se musíme hlavě etablovat v divizi a ustálit svou výkonnost. Navíc na jaře budeme podle domluvy bez futsalistů," uvedl kouč Richard Zeman.

SK BYSTŘICE N. P.

4. místo, 28 bodů

V Bystřici musí panovat spokojenost s rokem 2014 celkově. Vždyť tým trenéra Karla Fencla po loňském bídném podzimu předvedl famózní jarní jízdu, která mu zajistila bezstarostnou záchranu, a v aktuální sezoně v ní pokračoval. Oproti loňským jedenácti bodům a poslednímu místu ve stejné fázi soutěže je aktuální zisk a umístění fantazií. „Nikdo z nás nic podobného nečekal. Většinou všechno doháníme až na jaře, tentokrát se nám poštěstilo výrazně bodovat už v první polovině soutěže," řekl útočník Miloš Prášil. I jeho osm gólů dokazuje, že střelecká forma je zpět.

FSC STARÁ ŘÍŠE

5. místo, 26 bodů

Před sezonou i po jejím samotném úvodu to vypadalo, že kandidát na sestup je jasný. Zraněními a odchody zdecimovaný celek z Jihlavska však šokoval všechny včetně sebe. Loňský nováček v sestavě kontrastované exligisty a hráči úrovně okresního přeboru vsadil na týmovost a poctivou defenzivu, což se mu náramně vyplatilo. Skálopevnou stoperskou dvojici Kadlec, Príborský doplnil osmi čistými konty a spolehlivými výkony brankář Karel Neuman. „Celý podzim lepíme sestavu, jak se dá, překvapili jsme sami sebe. Náš bodový zisk je nad rámec očekávání," řekl spokojený trenér Luděk Kovačík.

SFK VRCHOVINA

6. místo, 25 bodů

Ambice byly s ohledem na úspěšnou minulou sezonu a nároky trenéra Marka Štukhejla větší, než je současná realita. Jeden z favoritů divize se opět potýkal s početnou marodkou, v závěru podzimu úplně vypadla stoperská dvojice Dvořáček, Lukáš Smetana, očekávanou porci zápasů neodehrál ani navrátilec ze Žďáru Lukáš Michal a absencí postupně bylo daleko víc. „To je ale věc, na kterou se nevymlouvám a na Vrchovině si na ni zvykl, hráli prostě jiní," odmítá alibi Štukhejl. Jeho svěřenci překvapivě padli v zápasech s týmy ze spodku tabulky. Zejména prohry v Tasovicích, Uherském Brodě a doma s Pelhřimovem se rozhodně nečekaly.

SLAVOJ TKZ POLNÁ

10. místo, 19 bodů

Rozporuplnou tváří se při podzimním tažení divizí D prezentoval polenský Slavoj. Tým Tomáše Kaplana jednoznačně patří do vrchní poloviny tabulky, nevyhnul se však zaváháním. Ostatně následující statistika je výmluvná. Vysoce aktivní skóre 29:22 stačilo jen na desátou příčku při zisku 19 bodů. Hned čtyři zápasy ztratil Slavoj v poslední minutě (třikrát porážka, jednou remíza).

„Doplatili jsme na nezkušenost ve středu pole, chyběl zraněný Michal Lovětínský. Tým však dokázal v klíčových okamžicích zabrat a porážet soupeře, kteří byli tabulkově pod námi," nechal se slyšet Kaplan.

FK PELHŘIMOV

12. místo, 16 bodů

Ještěže se hrála jarní předehrávka. Nebýt zvládnutého odvetného zápasu s Mutěnicemi, přezimoval by tým ze západu Vysočiny na poslední příčce. Pelhřimov prožil hodně nepovedený podzim, ve kterém doplácel na chyby v nejisté defenzivě a také dlouhodobou absenci zraněného útočníka Petra Lišky, který do aktuální sezony zasáhne zřejmě až na jaře. Nepříznivé výsledky na začátku října donutily k rezignaci trenéra Leoše Mitase; kormidla se chopil zkušený Vladimír Kocourek a z posledních šesti zápasů vydoloval osm bodů. „Mužstvo potenciál pro divizní příslušnost má, přes zimu ale musí zabrat, zapracovat na fyzičce a dalších věcech," řekl Kocourek, který otázku ohledně svého dalšího působení u týmu nechtěl prozatím komentovat.

FC ŽĎAS ŽĎÁR N. S.

13. místo, 15 bodů

Po sestupu z MSFL značně obměněné a omlazené mužstvo pod novým trenérem Pavlem Kubišem doplácelo hned na dvě zásadní věci. Individuální chyby v defenzivě a střeleckou nemohoucnost. Po úvodní výhře v Tasovicích se tyto věci naplno odkryly. Týmu navíc určitě nepomohlo ani časté odkládání zápasů z důvodu nepřízně počasí (Žďáru se to stalo hned třikrát), kvůli čemuž hráči v jedné fázi podzimu stáli jedenáct a hned poté dokonce čtrnáct dní. „V některých řadách chybí kvalita a zkušenost. Kluci z béčka a dorostu prostě zatím nejsou v situaci, kdy by měli být tahouny divizního mužstva. Zodpovědnost za to samozřejmě nesu i já," řekl Kubiš, kterého vedení klubu před posledním zápasem proti Tasovicím odvolalo a provizorně dosadilo Petra Nedvěda. Pod staronovým koučem však FC Žďas pouze remizoval bez branek. „Jestli zůstanu? To záleží na vedení. Na devadesát pět procent to vidím tak, že se vrátím k dorostu," řekl Nedvěd po zápase.