Před jarní částí jsou ve fotbalové I. B třídě skupině A karty na špičce tabulky celkem jasně rozdané.

Rezerva Pelhřimova, která na podzim nepoznala hořkost porážky, vstoupí do odvet jako jasný favorit. „Samozřejmě rádi bychom postoupili, když máme takový náskok,“ netají se trenér pelhřimovské rezervy Pavel Hurda.

Jeho tým má na čele osmibodový brejk. „Ale nebude to nic lehkého. Na začátek hrajeme derby s Humpolcem, ve druhém kole jedeme do Pohledu,“ upozorňuje na náročný los.

„Všichni to berou tak, že jsme favorit, ale já ten optimismus krotím. Bude totiž záležet na situaci v A-týmu, kde je teď marodka, a my mu budeme muset půjčovat některé hráče. Ale ta spolupráce s áčkem je tady dobrá, takže snad to nějak zvládneme,“ uzavírá Pavel Hurda.

V oblacích se nelétá

Podzimními vodami propluli fotbalisté Pohledu jako druhý nejlepší tým, který tak může pomýšlet i na postup. „Máme to dobře rozehrané. Vzhledem k tomu, že budou nejspíše postupovat dva týmy, tak jsme na tom dobře,“ usmívá se trenér nejlepšího celku z Havlíčkobrodska Petr Sobotka. „Abychom létali v oblacích a mluvili o postupu, to ne, do konce soutěže je přece jen dlouhá doba,“ dodává vzápětí.

Nicméně Pohled by se postupu rozhodně nebránil. „Neměli bychom se čeho obávat. Za zkušenou bychom nic nedali. Navíc si myslím, že mezi I. B třídou a I. A třídou zase tak velký rozdíl není,“ uzavírá Sobotka.

Rušněji bude rozhodně v suterénu. Devátý Budíkov a poslední Čejov totiž dělí pouhé čtyři body. Od prvních kol se tak zřejmě strhne velký boj o bytí a nebytí.

A nejhůře postavené celky Čejova a Počátek svým soupeřům vzkazují: „Herně na záchranu máme. Na podzim jsme měli spoustu vyloučených hráčů, toho se musíme vyvarovat. Udělali jsme hodně pro dobrou fyzickou kondici v týmu, takže jsem přesvědčen, že soutěž udržíme,“ tvrdí Petr Král, předseda počáteckého klubu. Trochu méně optimismu panuje v Čejově: „Máme hodně nemocných a zraněných hráčů. Přesto nic nevzdáváme, ještě se snažíme na poslední chvíli tým posílit,“ prohlásil předseda klubu Petr Doležal.

Vyhrát soutěž

V I. B třídě skupině B je situace na čele o něco vyrovnanější. Zkušená Borovina-Opatov se bude snažit uhájit vedení před Křovím a Stonařovem.
Krajským přeborem ostřílená Borovina–Opatov nasbírala v první části soutěže 31 bodů a je bezesporu největším adeptem na postup. „Spokojenost je pouze s prvním místem, ale ne s tím, že máme na čele náskok pouhé čtyři body,“ ohlíží se za první částí soutěže kouč Miloslav Loucký. „Těch bodů mohlo být o poznání více,“ dodává trenér Boroviny-Opatov.

První pozici by rád udržel. „Naším hlavním cílem je vyhrát tuto soutěž. Hráčský kádr na to máme a chceme si to ještě jednou užít,“ dodává Loucký.

Dárek k výročí

Druhé Křoví se nikam nehrne. Nováček soutěže měl famózní vstup. V I. B třídě neztratil body dlouhých sedm zápasů. „Těžili jsme hlavně z toho, že nás nikdo neznal, na jaře už to tak lehké nebude,“ ví kouč Rostislav Janšta.

Ten ve svém kádru spoléhá zejména na zkušené matadory Marcela Cupáka a Martina Šustáčka. „Oba měli na podzim několik absencí, i proto jsme někdy ztráceli body,“ podotýká trenér Křoví.

Postupových choutek se v obci na kraji žďárského okresu nezříkají. „Letos budeme v Křoví slavit devadesát let Sokola, takže pokud by se nám podařilo udržet druhé místo a postoupit, byl by to krásný dárek k výročí, ale postup není naším cílem,“ říká Janšta.

Čeřit postupové vody se ale rozhodl i Stonařov, který myslí na návrat do I. A třídy. „Je to rozehrané celkem dobře, a pokud to půjde, nebudeme se postupu bránit,“ tvrdí zkušený kouč Stonařova Milan Palkovič. „Rádi bychom zaútočili na to první, případně druhé místo. O našich šancích rozhodnou zřejmě první tři čtyři kola, a hlavně zápas na Borovině,“ dodává Palkovič.

Měřín se nevzdává

Zrak se ovšem nebude stáčet pouze do výšin. Válka propukne i „dole“, kde se v sedmibodovém rozestupu mačká hned devět adeptů na pád do okresních soutěží.

Druhá sezona je nejhorší. Tuhle pravdu do puntíku potvrzují v Měříně. Tým kouče Karla Pospíchala bojoval loni do posledních chvil coby nováček soutěže o postup do I. A třídy. Letos? Po podzimu chabých deset bodů a poslední místo. „Soutěž samozřejmě chceme zachránit. Musíme dát dohromady tu partu, co tu byla loni. Zlepšit komunikaci mezi hráči na hřišti. Každý zvlášť musí zapracovat na tréninkové morálce,“ je si vědom Pospíchal.

Měřín ale nemusí zoufat. Jistotu setrvání v „bétřídě“ nemá více než polovina startovního pole. Poplach hlásí zejména Jihlavsko, které okupuje tři z těch nejohroženějších příček. Na Bedřichově, v Puklicích a v Lukách nad Jihlavou mají ale jasno. „Pro záchranu uděláme maximum,“ shodují se celky od krajského města.