SLAVOJ TKZ POLNÁ

Zdá se být hotovo. Slavoj svůj stadion proměnil v nedobytnou tvrz a famózní šňůra jedenácti vyhraných zápasů v řadě, během kterých nastřílel svým soupeřům třikrát za sebou pět gólů, mu vynesla v čele soutěže luxusní náskok jedenácti bodů. Tým okolo hrajícího kouče Tomáše Kaplana těží především ze zkušeností tohoto ostříleného borce, který si na podzim připsal šestnáct gólů a příkladně tak vede svoje svěřence k veřejnosti očekávanému postupu.

Nejlepší střelci: 16 – Tomáš Kaplan. 10 – Alexander Kovář. 7 – Lukáš Adamec.

SK BYSTŘICE N. P.

I přes nepovedený úvodní zápas s Novou Vsí se omlazený tým nového kouče Karla Fencla rozhodně neztratil a několik soupeřů to odneslo pořádným výpraskem. Bodů mohlo být daleko víc, jenomže na rozdíl od Polné se Bystřice nevyhnula výkyvům zejména v domácím prostředí. Nejvíce okatá je remíza s beznadějně poslední třebíčskou juniorkou. V závěru podzimu už týmu z města nad hradem Pernštejnem docházel evidentně dech.

Nejlepší střelci: 9 – Miloš Prášil. 6 – Martin Horák. 4 – Jan Holý.

TJ NOVÁ VES

Senzace krajského přeboru. Nová Ves se dostala do elitní soutěže Vysočiny už potřetí v řadě, když v předchozích dvou případech pokaždé sestoupila. Nyní to ovšem dlouhou dobu vypadalo na divizní úroveň. Léta sehraný tým sestavený výhradně z odchovanců dozrál do toho správného stádia a pod zkušeným trenérem Vítězslavem Machatkou odstartoval sezonu výhrou v Bystřici a doma proti Polné. Poté se dlouho vezl na vítězné vlně. Poslední dobou sice ztrácel hodně doma, ale vzhledem k předsezonním ambicím musí v Nové Vsi panovat maximální spokojenost.

Nejlepší střelci: 9 – Petr Bureš. 7 – Lukáš Čech. 6 – Jaroslav Havlík.

FK HUMPOLEC

Splnil do puntíku, co se od něj čekalo. Tým trenéra Josefa Sourala se rozjížděl pomalu a v úvodu podzimu se pohyboval v suterénu tabulky. „To až zase takové překvapení nebylo. Měli jsme těžký los, tým se dával dohromady a chybí nám i zkušenosti,“ přiznal s odstupem.

Povedl se mu však namíchat koktejl ze zkušených hráčů i talentovaných mladíků, jehož velkou devizou byla poctivá práce. Tým nenápadně stoupal tabulkou vzhůru, na čtvrté příčce je na tom bodově stejně jako druhá Bystřice. To vše hlavně díky spolehlivé defenzivě.

Nejlepší střelci: 4 - Daniel Kříženecký. 3 – Matěj Farka, Jakub Paťha a Michal Černík.

FSC STARÁ ŘÍŠE

Od týmu, v jehož dresu hrají čtyři fotbalisté s prvoligovou minulostí, se před sezonou čekalo více. I když ve Staré Říši slova o ambicích na postup odmítají. Tým trenéra Luďka Kovačíka se ovšem potýkal se zraněními a především nezvládl těžký los na začátku října, kdy v zápasech se druhou Bystřicí a první Polnou nezískal ani bod. Ke konci podzimu mu evidentně pomohl Vladimír Vácha z Havlíčkova Brodu, který se po svém příchodu pět zápasů před koncem podzimu trefil hned v sedmi případech.

Nejlepší střelci: 9 – Ali Osumanu. 7 – Vladimír Vácha. 4 – Marek Merhaut a Zdeněk Tichánek.

FC SLAVOJ ŽIROVNICE

Jak Nová Ves, tak Žirovnice skončily coby nováčci soutěže v horní polovině tabulky. Také žirovnický Slavoj těží z předchozích letitých zkušeností s krajským přeborem a instance trenéra Leoše Mitase v podobě angažování špílmachra Martina Moravce byla ta správná volba. Žirovnice hraje atraktivní ofenzivní fotbal. Tradiční kaňkou jsou nevýrazné návštěvy na stadionu Budín, přitom o kvalitní podmínky a dobrý fotbal rozhodně nouze na podzim nebyla.

Nejlepší střelci: 10 – Martin Moravec. 6 – Martin Dvořák. 5 – Tomáš Houška.

DEKORA ŽDÍREC N. D.

Řada hráčů sice pamatuje slavné divizní časy, ale je vidět, že tým už má zenit za sebou. Zmizela suverénnost z domácího prostředí, na venkovních trávnících jako by hráčům chyběla větší vůle poprat se o výsledek. Zkušený tým se nevyvaroval velkých výkyvů formy. Sečteno, podtrženo, sedmá pozice je výsledkem několika faktorů: úzkého kádru, velké marodky a také nedisciplinovaností některých opor. Dekora však stále patří v krajském přeboru k tomu lepšímu.

Nejlepší střelci: 5 – Petr Čalkovský. 4 – Radek Kolouch. 3 – Tomáš Šnobl.

TJ DESTRUKCE JAROMĚŘICE N. R.

Hráči Destrukce novému trenérovi Petru Kylíškovi začátky moc neusnadnili. Jaroměřice nepředváděly špatný fotbal, ale naprosto hořely v koncovce. Prokletím byl především výsledek 1:1, který uhrály celkem šestkrát. Jasný remízový král soutěže se ale na konci září chytil a příznivá šňůra, ve které zaznamenal i přesvědčivé výhry v Nové Vsi a Bystřici, částečně spravila Kylíškovi náladu. Raritou Destrukce je šestačtyřicetiletý brankář František Pisk, který nahradil zraněného Jiřího Kantora a proti o dvacet až pětadvacet let mladším protihráčům si nevedl vůbec zle.

Nejlepší střelci: 7 – Miloš Neumann. 4 – Tomáš Kalay. 2 – Kamil Vybíral a Tomáš Novotný.

TJ SOKOL HERÁLEC HB

Sympatický klub z Havlíčkobrodska si chtěl ve své první sezoně užít nejvyšší soutěž na Vysočině, ve druhé se zachránit, a jak se zdá, nyní si může klást ještě vyšší cíle. Boj o záchranu by se Herálce na jaře nemusel týkat. Má to jeden háček, lídři týmu (střelec Marek Fukan, středopolaři Václav Hrala, Kamil Mašek a Josef Pátek a stoper Ondřej Ganobjak) se musí udržet ve formě, a hlavně zdravotně v pořádku. Každý výpadek ze sestavy je totiž pro mančaft hrajícího trenéra Kuchty velmi citelný. Kolem třináctigólového Fukana se navíc rozpoutává vlna diskusí o odchodu do ambicióznějšího klubu.

Nejlepší střelci: 13 – Marek Fukan. 8 – Kamil Mašek. 2 – Josef Pátek a Petr Kuchta.

SK HUHTAMAKI OKŘÍŠKY

Výkony Okříšek nápadně připomínají sinusoidu. Po nadějném vstupu přišlo čtyřzápasové období temna bez bodu, to zase vystřídala šestizápasová euforie bez porážky. Závěr však zastihl Okříšky v útlumu, v posledních třech zápasech získala jen bod. Každopádně Huhtamaki už nejsou tak čitelné, po dvou a půl letech vyhrály poprvé venku, a to hned dvakrát za sebou. Nevýhodou Okříšek je stárnoucí mužstvo, kde se kupí zdravotní problémy. Exotického kouče Tilahuna Tesfayeho tak čeká přes zimu hodně práce.

Nejlepší střelci: 7 – Aleš Valenta. 4 – Martin Řezáč. 3 – Marian Kotrba.

SLAVOJ PACOV

Jak Slavoj špatně začal, tak dobře skončil. K jedenáctému místu v polovině sezony mu přispěla hlavě čtyřzápasová vítězná série na začátku října. Pacov sbírá trpělivě bod po bodu, lhostejno zda venku, či doma. V tom je jeho síla, dokáže překvapit. Stejně tak jako to, že díky zkušeným hráčům zvládá klíčové zápasy. V zimě však musí vyřešit post brankářské jedničky.

Nejlepší střelci: 4 – Libor Koller. 3 – Lukáš Váňa. 2 – Pavol Gavrecký, Michal Maršík a Lukáš Rybčák.

SK MORAVSKÉ BUDĚJOVICE

Oproti loňskému podzimu musí být u hranic Jihomoravského kraje spokojení. Moravské Budějovice své soupeře udolávají především standardními situacemi. Těmi svěřenci trenéra Antonína Haneka rozhodli nejeden zápas. Otázkou na jaro ovšem zůstává, co s týmem udělá možný odchod kanonýra Josefa Šplíchala, okolo kterého krouží nejeden tým z vyšší soutěže.

Nejlepší střelci: 9 – Josef Šplíchal. 2 – Marek Černý, Miroslav Buďa a Lukáš Šplíchal.

1. FC JEMNICKO

Jemnicko bylo na vrcholu slávy v předloňské sezoně, kdy skončilo třetí. Jenže potom začal ústup ze třetí vydobyté pozice. Srpen sice mělo ještě jakž takž, ale potom přišla frustrující fáze a pád na předposlední místo tabulky. Nevydařený podzim zjemnila výhra ve Ždírci v posledním kole. Přitom mužstvo má hráče se zkušenostmi z vyšších soutěží. Jenže obrana je děravější než ementál, přestože třikrát soupeři nedovolila skórovat. Kvůli bídné bilanci se rozhodl skončit po 24 letech trenér Martin Kincl. Vedení klubu za něj bude v zimě shánět náhradu.

Nejlepší střelci: 4 – František Kříž. 3 – Jan Kříž a Jan Grün.

FC SPARTAK VELKÁ BÍTEŠ

Loňské příjemné překvapení soutěže vystřídal na startu podzimu šok. Po čtyřech kolech měli svěřenci trenéra Libora Bednáře nula bodů a děsivé skóre 5:18. Sám kouč to už chtěl zabalit, ovšem přišel obrat k lepšímu v podobě výhry 3:2 nad Herálcem, přitom Spartak prohrával už o dvě branky. Každopádně letní odchody Aleše Buriana a Michala Buchty výrazně oslabily jak defenzivní, tak i ofenzivní řady Velké Bíteše, která paradoxně nejvíce těží ze střelecké potence stopera Jana Pohla.

Nejlepší střelci: 7 – Jiří Pokorný. 5 – Jan Pohl. 4 – Tomáš Dvořák.

FC SLOVAN H. BROD

Jednoznačně největší zklamání a největší propad přeboru. V loňské sezoně třetí celek tabulky odchody Provazníka, Slanaře a Háněla výrazně oslabil. Díru na chvíli zacelil střelec Vladimír Vácha, ale špatná ekonomická situace exdivizisty vyhnala i jeho. Mladý nezkušený tým okolo bojovníka Michala Mareše může, a na jaře asi i mít bude, problém se záchranou. Alespoň pokud se nevrátí některá z opor.

Nejlepší střelci: 5 – Vladimír Vácha. 4 – Marcel Hübner. 2 – Michal Mareš, Marek Adam, Jan Šimoníček a Tomáš Tůma.

HFK TŘEBÍČ B

Nejhorší útok, nejhorší obrana. Není se co divit, že třebíčská rezerva je na posledním místě. Nezkušený soubor mladíků a dorostenců sice dokáže odehrát výborný zápas, jenže také naprosto špatný, a to ve většině případů. Třebíčský klub navíc trápí zranění, bez výraznější pomoci A-týmu bude záchrana možná neřešitelnou věcí. Povzbuzením snad může být fakt, že loni měly Moravské Budějovice pouhých pět bodů, a přesto se dokázaly zachránit.

Nejlepší střelci: 5 – Petr Florián. 2 – Ondřej Venhoda a Miroslav Řezáč.

ONDREJ DUDÁŠ,PAVEL MIKEŠ