Jihlava se loučila porážkou od Sparty

Jihlava – Vysočina odehrála proti úřadujícím mistrům bojácné představení. Neměli jsme čím soupeři čelit, uznal Jinoch.

1.12.2014

Vladimír Kukoľ (vlevo) i Josef Hušbauer se výrazně zapsali do statistik utkání Vysočiny se Spartou. Jihlavský záložník se nechal zbytečně vyloučit, ten sparťanský naopak otevřel skóre zápasu a nasměroval svůj tým k vítězství.Foto: Deník/ Libor Plíhal

Na favorita nestačili. Až v sedmém duelu pod taktovkou trenéra Romana Kučery odcházeli z trávníku jihlavští fotbalisté pokořeni. Jejich skalp si připsali hráči pražské Sparty, kteří většině doby hry utkání dominovali a zaslouženě zvítězili 2:0. Hráči Vysočiny podali v utkání poměrně ustrašený výkon, plný individuálních chyb, a soupeři jeho roli usnadnili. Zimní přestávku stráví Jihlava na jedenácté příčce prvoligové tabulky.

O osudu atraktivního utkání se rozhodlo během dvaceti minut ve druhé polovině úvodního dějství. Ve 23. minutě po rohovém kopu Sparty Hanuš nepříliš důrazně vyrazil míč jen na vápno, kde se navíc nepovedl odkop Fulnekovi. Míč se tak dostal k volnému Hušbauerovi, který z voleje pěkným lobem překvapil všechny včetně zkoprnělého Hanuše 0:1. „Nepodařilo se nám odvrátit míč do bezpečí, trefil to pěkně. Navíc ten míč byl ještě tečovaný. Neměl jsem šanci nějak zareagovat," popsal situaci jihlavský gólman.

Oslabená Vysočina přitom vstoupila do utkání nadějně, a přestože Pražané měli od výkopu míč častěji na svých nohách, rychlé výpady domácích vypadaly nebezpečněji. Nadějné akce ale Kukoľ, Mešanovič ani Harba nedotáhli k efektivnějšímu konci.

Záhy navíc musel pro zranění střídat sparťanský kapitán Lafata a hosté působili poměrně bezradně.

Otázku, zda dokáží Letenští bez svého kanonýra vůbec vstřelit v Jihlavě branku, ale záhy vyřešil šťastnou trefou Hušbauer. A rudých bylo rázem plné hřiště a Vysočina jen se štěstím odvracela další lavinovité útoky favorita. „Projevil se náš handicap, že jsme museli utkání absolvovat bez Jánoše a Hybše," připomněl prozatímním kouč Vysočiny Roman Kučera. „Nechci se na to vymlouvat, ale tyhle absence určitým způsobem utkání z naší strany ovlivnily."

Dvě minuty před koncem půle znovu Fulnek při odkopu před vápnem zaváhal, navíc se srazil s Harbou, a jejich nedorozumění potrestal druhým efektním zásahem hostů Brabec. „Po většinu zápasu jsme určovali tempo hry, první poločas byl z naší strany lepší. Kromě dvou branek jsme měli i další příležitosti," uvedl sparťanský kouč Vítězslav Lavička.

Po změně stran už nenastoupil na plochu chybující Fulnek, kterého nahradil Kosak. A byl to právě nový záložník Jihlavy, který se hned po minutě ocitl v dobré pozici ve vápně. Brabec jej ale na posledních chvíli odzbrojil.

Snahu domácích o případnou dramatizaci duelu ale torpédoval Kukoľ. Během pěti minut dvakrát naprosto zbytečně žlutě fauloval a musel se poroučet z hrací plochy. „Už poločasový stav nula dva byl pro nás těžká rána," připustil sportovní manažer domácích Josef Jinoch. „A vyloučení Kukoľa nám sebralo vítr z plachet. Dle mého názoru bylo jeho vyloučení zbytečné."

Spartu tato „pomoc vyšší moci" definitivně uklidnila a kontrolovala hru. „Ve druhém poločase jsme po vyloučení Kukoľa hráli až příliš lehkovážně," kritizoval své svěřence Lavička.

Domácí se sice sympaticky stále snažili se stavem něco udělat, především Mešanovič s Harbou byli aktivní, ale ani velká šance prvně jmenovaného ke změně skóre nevedla. „Porážka je jistým zklamáním, protože jsme čekali, že utkání zvládneme lépe. Na druhou stranu musíme přiznat, že jsme neměli Spartě čím čelit, čím se jí vyrovnat. Na našich hráčích byl patrný ohromný respekt. Soupeř byl ve všech směrech lepší," uznal Jinoch.

Podobně hovořil i kouč Kučera: „Rozhodly dva nešťastné momenty, kdy se nám nepodařilo ubránit standardku, dostali jsme tím obrovskou ránu, kterou ještě znásobil Kukoľ. Sportovně jsme na Spartu neměli, dominovala, a my jsme navíc nenavázali na výkony z předešlých zápasů," uzavřel hodnocení Kučera.

Autor: Karel Líbal, Ondrej Dudáš