Tyto chráněné druhy totiž žijí v lokalitě pod železniční zastávkou, kde mají v budoucnu vyrůst dvě travnaté plochy a zázemí pro fotbalisty. Žďárští ochranáři chtějí zachovat alespoň část území, aby tam chránění plazi a obojživelníci mohli žít i nadále.
„Řešení je takové, že se přesune stopadesátimetrový potok. Už nepoteče ve směru do sídliště, ale na severovýchod. Na něm vzniknou kaskády tůněk o různém rozměru a hloubce. V nich budou moci zvířata žít, nebo se prostřednictvím nich přesunou do sousední lokality zvané Kubovské rybníky, která je ve druhé zóně odstupňované ochrany přírody,“ vysvětlil pracovník Správy Chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy Jaromír Čejka.
Řešení ochranářů vzal na vědomí i investor, tedy představitelé města. „O kolik se těmito změnami stavba prodraží, zatím nevíme. Čekáme ještě na výsledky odborné studie EIA,“ řekl místostarosta Nového Města na Moravě Stanislav Marek.
S pracemi na výstavbě sportovního areálu za dvacet milionů by se mělo začít v druhé polovině roku. „Možná v září, ale zatím to nevíme jistě,“ podotkl místostarosta.
Sběrné nádoby Dříve, než do lokality vyjedou stavební stroje, vyrazí na místo žďárští ochranáři. „Pozemek obeženeme fólií. Podobným způsobem se například zabezpečují i komunikace před přechodem žab. Poté se tam instalují sběrné nádoby, u nichž bude asistovat nějaký člověk, který sesbírá a přemístí živočichy do nově upravené lokality,“ řekl Jaromír Čejka.