Pokud bychom měli přihlédnout k počtu přípravných zápasů, je jednoznačným premiantem rezerva Velkého Meziříčí. „Chceme být na začátku jara dostatečně rozehraní," vysvětluje kouč Libor Smejkal mladší. Naposledy jeho svěřenci podlehli o soutěž níže působícímu Moravci.

„Proti Moravci jsme vyloženě doplatili na neproměňování gólových šancí. V této fázi však pro nás výsledky nejsou prvořadé, tím je naše hra. V utkáních hodně improvizujeme se sestavou, proto zatím ty nevýrazné výsledky. Jediné, s čím jsem zatím nespokojen, je poměrně velké množství inkasovaných branek," řekl Smejkal.

A má pravdu. Čtyři góly od Čáslavic, tři od Dobronína, po dvou od béčka Velké Bíteše a Moravce. To není dobrá vizitka obranných řad. Kvůli pracovnímu vytížení a studijním povinnostem také nebyla tréninková docházka ideální.

„S tím se nedá nic dělat, hlavně v týdnu je to složitější. Ale jako jedni z mála v soutěži trénujeme třikrát týdně a sami bez áčka. Z tohoto pohledu to proto neberu nikterak tragicky," dodal Libor Smejkal.

Vedle béčka třetiligové Třebíče by měla podzimního lídra na jaře nejvíce prohánět Nová Ves. Oproti svému okresnímu rivalovi však zatím sehrála pouze jediný přípravný zápas. A v něm poměrně překvapivě podlehla staršímu dorostu novoměstské Vrchoviny.

„Nedali jsme šance a soupeř nás za to v závěru potrestal. Byla to letošní premiéra, navíc nám chybělo pár hráčů," zůstává v klidu asistent trenéra Nečase Josef Starý.

V Nové Vsi dodrželi tradici a do jara vstoupí prakticky beze změn. „Z našeho béčka s námi trénuje záložník Jan Starý, to je jediná změna. Vzhledem k příznivému počasí už využíváme naše kvalitní hrací plochy v areálu a tréninková účast hráčů je hodně slušná," těší Josefa Starého.

Velké problémy se sestavou řešil na podzim loňský vítěz I. A třídy ze Žďáru nad Sázavou. Na jaře už by to mělo lepší. „Tento týden jsem měl sezení s vedením klubu, kde jsme tuto otázku řešili," říká žďárský lodivod Vítězslav Machatka a dodává. „Jednoznačně se určilo, kdo bude patřit do kádru divizního áčka a kdo k nám. Navíc se také určil počet hráčů, kteří by měli chodit pravidelně vypomáhat béčku. Ovšem za předpokladu, že budou všichni zdravotně v pořádku."

Kádr předposledního celku podzimní tabulky by tak měl čítat třináct stabilních jmen. Na trénincích však Machatka pracuje s mnohem nižším číslem. „S přípravou jsem absolutně nespokojený. Z různých důvodů neustále postrádám hráče a dokonce jsme kvůli tomu museli zrušit přípravný zápas s Novou Vsí. Také tréninková účast hráčů je zatím mizerná," posteskl si Machatka, kterého na jaře čekají tuhé záchranářské boje.

Ve východní skupině I. B třídy budou na jaře o dvě postupová místa bojovat hned dva mančafty ze žďárského okresu. V první řadě nováček z Moravce, který po podzimu překvapivě vládne vyrovnané špičce tabulky. A nebýt dvou zaváhání v závěru podzimu, mohl být jeho náskok na čele větší než tříbodový.

O tom, že se dobře namazaný stroj, který kormidluje ostřílený trenér Luboš Tulis, nezadrhnul, svědčil první přípravný zápas. V něm se v souboji lídrů I. A třídy a I. B třídy, překvapivě radoval Moravec. „Je vidět, že potenciál v mužstvu je, toho bych se nebál. Přitom máme stále hodně mladý kádr, věkový průměr je nějakých 22 let. Jediným třicátníkem je střelec Jiří Hladík, za něhož aktuálně nemáme náhradu," přiznal Tulis. Kromě klasického nabírání fyzické kondice si v Moravci zpestřili zimní dril tělocvičnou a rekreačním hokejem. „Fyzička musí být. Sice ji má rád málokdo, ale fotbalista z ní čerpá prakticky celý rok," podotýká kormidelník Moravce.

V kádru pro jarní odvety by mohl přivítat jednu zajímavou posilu. S týmem totiž trénuje odchovanec Tomáš Toufar, jenž v dorostenecké kategorii přestoupil do Žďáru. Toufar se objevil i v nedělní sestavě na meziříčském hřišti. „Tomáš kvůli studiu na vysoké škole v Brně nestíhá tréninky ve Žďáře. Proto chodí s námi a rád by u nás na jaře působil. Aktuálně se proto snaží se Žďárem domluvit na nějakém způsobu řešení této situace. Já bych Tomáše v kádru viděl rád, byla by to pro nás hodně citelná posila," přemítá Luboš Tulis.

Druhým okresním aspirantem postupu je Jiskra Měřín. O postup se pokouší již dobrých pět sezon. V polovině ročníku ztrácí na vedoucí Moravec pět bodů, na druhé Dukovany pak o tři body méně.

Oproti předešlým rokům však Měřín letos přestupovými zbraněmi neharašil. „Avizoval jsem to již v létě. Pokud se nikdo z klíčových hráčů nezraní, nikoho zvenčí nebudeme přivádět. Kádr má dostatečnou kvalitu na to, aby o postup zabojoval," věří svým hráčům trenér Měřína Petr Munduch.

Protivníky na rozehrání před ostrým startem do druhé poloviny letošní sezony si v Měříně zvolili kvalitní. Všichni čtyři soupeři totiž působí o soutěž výše, v I. A třídě. První test vyšel na výbornou, Vladislav odešla s porážkou 3:1.

„Každoročně si do přípravy vybíráme těžší soupeře, aby nás dostatečně prověřili. Proti Vladislavi jsme podali celkem slušný výkon. Samozřejmě tam byly chyby, soupeř byl lepší na balonu, ale zvládli jsme to," pochvaloval si premiéru Petr Munduch.