Čtvrteční odvety posledního předkola evropských pohárových soutěží daly českému fotbalu naději na vybojování klíčového 15. místa v pořadí států pro přespříští sezonu 2025/2026. To totiž znamená účast pěti klubů v Evropě místo čtyř, z toho hned pro dva v Lize mistrů.

Ze čtyř českých klubů, které letos dostaly možnost se poměřit s celky z dalších koutů starého kontinentu, si cestu do skupinové fáze proklestil hned trojlístek z nich. Velice slušná bilance. Vypadla pouze pražská Bohemka, která ale dostala na svoji obnovenou premiéru v pohárech velice těžkého protivníka v podobě norského Bodö/Glimt.

Pražská Slavia ale zvládla obě předkola Evropské ligy, po počátečním tápání si cestu do skupiny Konferenční ligy suverénně zajistila Plzeň. Škoda Sparty, která rozhodně měla na to, dostat se do Ligy mistrů. Ale výborně zvládnutá čtvrteční odveta proti Dinamu Záhřeb mě naplňuje optimismem pro její boje v Evropské lize.

Fotbalisté rezervy Vrchoviny (v šedých dresech) zdolali Okříšky (v červeném) po boji 3:2. O svůj tříbrankový náskok v závěru málem přišli.
VIDEO: Fotbalisté Okříšek sice mocně stahovali, ale body brala rezerva Vrchoviny

Nedávno jsem tu psal, že koeficient není cílem, ale jen prostředkem k úspěchu. A právě toto je onen příklad. Zmíněné patnácté místo zajišťuje nejen více míst pro české kluby, ale také výhodnější nasazení do letních předkol. V některých případech už také rovnou jistotu účasti v základních skupinách. Tedy možnost sportovního úspěchu, ale také, a to je nutno zdůraznit, záruku finančního profitu.

Také los základních skupin nebyl, podle mého, pro Plzeň, Spartu i Slavii nikterak krutý. V případě Slavie a Plzně věřím v jejich postup do další fáze. Letenský klub má ve skupině dva hodně náročné soupeře, ale v domácím prostředí je poslední dobou Sparta nesmírně silná, doufám, že toho na podzim využije.

Češi jsou zatím v pořadí států na 18. místě, ale jejich ztráta na Dánsko, Izrael, Ukrajinu a Norsko není velká. Navíc všechny tyto státy mají ve hře jen dva kluby oproti třem českým.

Start z říše snů. Po čtyřech kolech nové sezony mají fotbalisté Rapotic (v zelených dresech) deset bodů. Stejně jako vedoucí Chotěboř.
Rapotice válí v přeboru dál. Tentokrát to odnesli prohrou fotbalisté Ledče

Pět klubů v pohárech, které má Česko zajištěno už pro příští ročník, je důležité také pro FORTUNA:LIGU, která díky tomu získává na větší atraktivitě. Teď už nezbývá, než pořádně držet palce.

Pětiletý žebříček národních koeficientů UEFA (rozhodující pro sezonu 2025/26):

Pořadí    Země             Koeficient       Počet týmů letos/počet týmů ve hře
13.        Srbsko               27,375                                5/3
14.        Dánsko              26,950                                4/2
15.        Norsko               26,625                                4/2
16.        Izrael                 25,625                                4/2
17.        Ukrajina             25,600                                5/2
18.        Česko                25,050                                4/3
19.        Řecko                23,125                                5/4