Tříletá práce trenérského dua Jan Nečas Josef Starý tak přinesla své zasloužené ovoce. „V krajském přeboru bychom si chtěli vybudovat pevné místo," říká trenér vítěze letošního ročníku východní skupiny I. A třídy Josef Starý, který byl ještě coby hráč u všech třech předchozích postupů.

Josefe, jaké byly první pocity po závěrečném hvizdu postupového utkání s Hrotovicemi?

Hodně příjemné. (usmívá se) Byli jsme rádi, že se již nemusíme nervovat v posledním kole v Čáslavicích. Ty navíc stále hrají o záchranu, nečekalo by nás tam nic jednoduchého. To, že jsme mohli postup oslavit doma s našimi fanoušky, byl příjemný bonus navíc.

Byl postup o patro výš od začátku vytčeným cílem?

Cíl to určitě nebyl, to až postupem času. Herně i výsledkově se nám dařilo, na jaře navíc začali někteří favorité ztrácet. Nejprve béčko Třebíče a v závěru také rezerva Vrchoviny. Hráči sami vycítili, že je tu velká šance zkusit postoupit do kvalitnější soutěže. Reálně uvažovat o postupu jsme tak začali zhruba v polovině jarních odvet.

Co byl podle vás rozhodující faktor konečného úspěchu?

Vyrovnanost a stálost našich výkonů. V podstatě se všemi konkurenty jsme měli lepší vzájemné zápasy. Hráli jsme poctivě odzadu a v útočné fázi jsme si vždy dokázali vytvářet spoustu šancí. A hlavně jsme zbytečně neztráceli body se slabšími soupeři.

Před začátkem ročníku i v jeho průběhu jste do mužstva za pochodu doplňovali mladé hráče. Možná o to je váš úspěch cennější?

To ano. Kluci, které jsme do týmu postupně doplňovali, do něj úplně ideálně zapadli. Prakticky okamžitě se stali jeho součástí, podařil se ideální mix zkušeností a dravého mládí.

Minulou středu jste navíc mohli obhájit triumf v krajském poháru (Nová Ves ve finále podlehla Chotěboři 0:1, pozn. aut.). Mohl z toho být pomyslný double?

Přiznám se, že porážka ve finále poháru nás vůbec nemrzela. Pro nás byla prioritou výhra nad Hrotovicemi, pohár byl něčím navíc, i když jsme pro úspěch v něm udělali maximum. Chotěboř však byla o ten jeden gól lepší, vyhrála zaslouženě. My jsme si mohli alespoň vyzkoušet, co nás příští rok čeká.

Předpokládám, že Nová Ves dodrží svoji tradici a do přeboru opět půjde s týmem složeným výhradně z vlastních odchovanců?

Žádné velké změny v kádru nebudou. Chceme udržet naše mladé hráče, pro které by měl být krajský přebor dostatečnou motivací.

V této soutěži Nová Ves v minulosti působila již třikrát. Dvakrát z toho byl hned po roce sestup, tomu se určitě budete chtít vyvarovat?

Jako vždy bude důležité chytnout začátek ročníku, protože potom to jde o hodně snáz. Největší rozdíl je v individuální hráčské kvalitě. V I. A třídě můžete v utkání udělat dvě či tři chyby, ale většinou je nikdo nepotrestá. Naopak v přeboru soupeři každé zaváhání okamžitě trestají. Dokázat se vyvarovat naivních chyb, to bude další důležitý úkol.

Kam až mohou sahat ambice mladého mančaftu, v němž je jediným třicátníkem matador Havlík?

V příští sezoně se budeme chtít hlavně vyhnout záchranářským bojům. Postupně bychom si tu ale chtěli vybudovat pevné místo, abychom neustále nependlovali mezi I. A třídou a přeborem.