Do Tisu láká diváky především účast nováčka první ligy, Bohemians Praha. „Je to paradoxní. Byli tady i loni a všichni je považovali za outsidera. Tehdy každý litoval, že nepřijela druhá Bohemka 1905. Letos jsou naopak tahákem turnaje,“ zdůrazňuje pořadatel Josef Sojka.

Přilákat atraktivní účastníky je podle něj hodně složité. „Každoročně seženu tak dva tři týmy a na ně lákám ostatní. U nás je to o to těžší, že neplatíme startovné. Snažím se, aby se jim tu zalíbilo a přijely znovu,“ potvrdil.

Na trávu v Tisu na Havlíčkobrodsku vyběhne i druholigová FC Vysočina, která se v atraktivním prvním semifinále utká právě s Bohemians Praha. Druhé semifinále přinese porovnání ČFL a MSFL – utká se v něm Vlašim s Blanskem.

S diváckou přízní je to rok od roku horší. „Když jsem s turnajem začínal, na týmy z krajského přeboru chodilo okolo osmi stovek lidí. Je s podivem, že se stoupající kvalitou účast klesá,“ smutně upozorňuje Sojka. „Budu spokojen s počtem pět set až tisíc diváků.“ Mezi nimi je možné potkat i méně či více známé osobnosti, hlavně z fotbalového prostředí. „Nikoho speciálního jsem ale nezval. Kdo má chuť, přijede sám,“ tvrdí Sojka.

Mnohem bohatší minulostí i výborným obsazením se letos chlubí Perleťový pohár v Žirovnici. Minulý ročník vyhrála Příbram, která ve finále zdolala Duklu Praha, zítra se o prvenství poperou i dva prvoligové celky. N

a stadionu místního Slavoje se představí České Budějovice a Kladno, které doplní Most a Znojmo. „Zajímaví hosté? Hodně se nám jich omluvilo, ale měl by přijet trenér reprezentační jednadvacítky Jiří Kotrba. Jinak se nám nikdo předem nehlásí. Uvidíme až na místě,“ předeslal Pavel Havelka, duše turnaje. V Žirovnici se divácký zájem odvíjí především od počasí.

Stadion totiž zatím není vybaven krytou tribunou. „Musíme doufat, že bude hezky. Potěšilo by mě kdyby se sešlo tisíc lidí a víc. Možná je to sen, možná ne. Spoléháme na to, protože musíme zaplatit klubům startovné a občerstvení,“ modlí se Havelka za dobré počasí. Fotbalový Tis začíná čtvrt hodiny před polednem, v Žirovnici startuje první semifinále ve 13 hodin.

-------------

"Ligové" turnaje

TIS
Fotbalový Tis 2008

Účastníci:
Bohemians Praha (I. liga)
Jihlava (II. liga)
Blansko (MSFL)
Vlašim (ČFL)

Začátek v 11.45

ŽIROVNICE
75. ročník Perleťového poháru

Účastníci:
České Budějovice (I. liga)
Kladno (I. liga)
Most (II. liga)
Znojmo (MSFL)

Začátek ve 13.00