O tom, že se budou dít velké změny, se vědělo nejpozději od začátku letošního roku. Přesto se ne ve všech klubech setkávaly s pozitivní odezvou. Po více než dvou měsících ostrého provozu se zdá, že všechny obavy se ukázaly jako liché. „Za sebe mohu prohlásit, že jsem spokojen. Když jsme tyto změny v prosinci loňského roku na výkonném výboru FAČR schvalovali, ještě jsme přesně nevěděli, co a jak přesně bude. Dnes mohu zodpovědně říci, že devadesát pět procent věcí funguje tak, jak má. Hlavně rychlost při vyřizování přestupů a hostování musí každý klub ocenit," vysvětluje Vrzáček.

Navíc se již podařilo dotáhnout i slíbenou finanční podporu pro kluby z krajských a okresních soutěží. Pro každého by měla být připravena částka deset tisíc korun, jako kompenzace za náklady spojené především s připojením k internetu a zakoupením potřebného počítače.

„Chvíli to trvalo, proto možná už někde vládla lehká nervozita. Nyní však již postupně probíhá proplácení, takže kluby mohou být v klidu. To jsou ty „maličkosti", které se ještě dolaďují, jinak podle mě všechno běží," dodal předseda KFS na Vysočině.

S největší negativní odezvou se fotbalová revoluce před svým spuštěním setkávala na okresní úrovni. Celkem logicky, protože právě oddíly na nejnižší úrovni nedisponovaly potřebným vybavením. Poukazovalo se také na to, že novinky budou znamenat odliv starších funkcionářů z oddílů.

„Nic z toho se nepotvrdilo. Rozjezd proběhl úplně v klidu, nezaznamenali jsme ani nějaké technické problémy. Každý musí uznat, že je to krok správným směrem. Také rozhodčí, u nichž panovaly určité pochybnosti, to zvládají úplně v pohodě," řekl Stanislav Sklenář, trenér Bohdalce, účastníka IV. třídy okresních soutěží na Žďársku.

V podobném duchu se vyjádřil také trenér lídra okresního přeboru Josef Milota. „Fotbalová revoluce se rozběhla bez problémů. Člověk nepotřebuje žádné registračky, v pátek si sedneme, napíšeme zápis a je po starostech. V Křižanově jsme to od začátku brali jako krok správným směrem, vždyť i na Slovensku to funguje už přes rok," řekl kouč Křižanova.

Tyto a další podobné hlasy musí velice příjemně rezonovat v uších předsedy Okresního fotbalového svazu Jaroslava Beneše. Ten měl v létě mírné obavy z toho, jak především oddíly na nižších úrovních změny přijmou. „Kromě dvou víkendů, kdy systém z důvodů přetížení občas kolaboval, jsem žádné další problémy nezaznamenal. Obavy klubů se rychle rozplynuly. Především rychlost při vyřizování registrací, přestupů či hostování si všichni pochvalují. Je to jenom o čase a trpělivosti. Každý, kdo do tohoto systému vstupuje, se s ním musí naučit pracovat, pak to funguje," tvrdí Beneš.

Navíc se ukazuje, že i samotné kluby, respektive jejich trenéři či funkcionáři, mohou přicházet s dalšími nápady na vylepšení systému. Nikde není psáno, že tak, jak je dnes v provozu, se nemůže ještě dále zlepšovat. „Systém funguje výborně, hned po zápase se můžu podívat na zápisy z jiných utkání, vidět soupisky, to je velký pokrok. Osobně bych ocenil, pokud by v tom systému ještě šlo ošetřit upozornění na hráče v trestu. Takto si musím neustále hlídat ve FAČR, zda některý z našich hráčů nemá nějaký trest. Pokud by se tohle změnilo, bylo by to další velké plus," přidává zajímavý postřeh Josef Starý z Nové Vsi, který kromě asistenta trenéra u A-týmu vykonává rovněž funkci klubového administrátora.

V podstatě nejmenší obavy z novinek musely panovat v divizních a třetiligových klubech. Tam jsou věci jako internetové připojení nebo počítač již několik let něčím naprosto běžným. „I pro nás byl nový systém velkým přínosem. Myslím si, že jej musí každý ocenit. Protože současně v klubu trénuji i mladší přípravku, vím, že některé kluby v okrese mívají občasné problémy s připojením. Ale žádné další komplikace jsem nezaznamenal," potvrdil trenér Žďáru Radim Chmelíček.