Nesmírně vyrovnaný je dosavadní průběh tohoto ročníku I. A třídy – skupiny B. Mezi prvním Herálcem a sedmým béčkem Vrchoviny je v tabulce rozdíl pouhých šesti bodů. Právě celek z obce pod Žákovou horou první polovinu ročníku ovládl, jeho náskok však mohl být vyšší, než pouhé dva body. Jenže hráči Herálce na úplný závěr podzimu doma překvapivě prohráli s Budišovem a nevyužili možnost se trhnout zbytku tabulky.

„S prvním místem jsme samozřejmě spokojení, ale těch bodů mohlo být rozhodně více. Škoda právě toho posledního zápasu s Budišovem, ale body jsme poztráceli i jinde. Na druhou stranu však Herálec nikdy, ani v postupových sezonách, neskončil na vedoucí příčce,“ hodnotil první polovinu sezony trenér Herálce Bohuslav Bureš.

Toho mrzely hlavně bodové výpadky ve dvou podzimních okresních derby na hřištích soupeřů. „Na Moravci jsme odehráli velice solidní první poločas, zaslouženě jsme také vedli 1:0. Jenže po změně stran hráči úplně vypadli z role a nováček otočil skóre ve svůj prospěch, takže jsem nakonec musel uznat, že si tři body zasloužil. Ještě více mě mrzela prohra 1:3 na hřišti béčka Žďáru. První půle tam byla vyrovnaná, ale ve druhé půli jsme byli jasně lepší, bohužel naše příležitosti gólem neskončily a Žďár nás potrestal. Chyběl nám i kousek toho pověstného štěstíčka,“ postýskl si Bureš, jehož nyní na trenérské lavičce Herálce nahradil Jiří Skála.

Dravé mládí vpřed

Nejbližším pronásledovatelem Herálce je po podzimu druhé béčko Žďáru nad Sázavou. To do sezony vstupovalo s Vítězslavem Machatkou, coby hlavním trenérem, na začátku září jej ale nahradil dosavadní asistent Ladislav Jun. Ten pak dovedl mladý celek na pomyslnou bednu.

„Myslím si, že se nám daří zapojování mladých hráčů do základní sestavy, i hra se nám také celkem dařila. Fungovalo to bez problémů, ať již co se týká hráčů dorostu, ale také lavičky áčka,“ pochvaloval si úspěšnou první polovinu sezony kormidelník Žďáru.

Jeho ovečky si paradoxně mnohem lépe vedly na hřištích soupeřů, ze čtyřiadvaceti podzimních bodů jich venku získaly hned čtrnáct, lepší v tomto směru nikdo nebyl. Naopak doma už to tak slavné nebylo, některé ztráty byly vyloženě z kategorie zbytečných.

„Nejvydařenější zápas jsme sehráli asi proti Herálci, což byl tehdy souboj o první místo. Horší byla série čtyř utkání bez výhry, z nichž nejhorší byl domácí zápas proti Moravci. V něm jsme měli snad osm či devět tutovek, které jsme zahodili a soupeř snad z jediné střely na branku vyrovnal na 1:1,“ postýskl si Ladislav Jun.

Přesně uprostřed tabulky vězí po odehraných třinácti kolech hráči juniorky Vrchoviny. Ti si podzimní zisk dvaceti bodů rovnoměrně rozložili na domácí a venkovní zápasy. Zkušený trenér Karel Havlík však v první polovině ročníku nebyl příliš spokojený s výkony na domácí půdě.

„Úplně nejvíce asi ten poslední podzimní s nováčkem z Černíče. Proti předposlednímu celku tabulky jsme byli velkým favoritem, ale zápas jsme úplně zpackali, takže z toho byla jen remíza 2:2. Podobné to bylo také při první půli utkání s Želetavou, ztrátu 0:3 už jsme po změně stran nedohnali,“ kroutil hlavou nad některými zápasy Karel Havlík.

Podobně jako u jiných rezervních mužstev, i on se musel potýkat s velkou rotací hráčů. „Fluktuace byla opravdu značná, vždyť jsem na podzim protočil snad třicet hráčů. Je logické, že naší hře to příliš neprospívalo. Částečnou omluvou pro nás může být to, že jsme měli několik dlouhodobě zraněných hráčů, kteří mají svoji kvalitu a chyběli nám,“ dodal lodivod béčka Vrchoviny.

Nováček obstál se ctí

Až ze třetího místa I. B třídy, tedy mimo pořadí, v létě do druhé nejvyšší krajské soutěže postoupili fotbalisté Moravce. Aklimatizace probíhá úspěšně, osmnáct bodů je velice slušným počinem a dobrým vkladem do jarních bojů.

„V porovnání s I. B třídou jde určitě o kvalitnější soutěž, která je především mnohem vyrovnanější. Týmy jsou herně vyspělejší, výkonnostně mezi nimi nejsou takové rozdíly. Hráči jsou také důraznější, navíc tu ještě více záleží na proměňování šancí a potrestání chyb soupeře. Domnívám se ale, že se nám podařilo aklimatizovat bez větších problémů,“ byl s první polovinou sezony spokojený trenér Moravce Lukáš Broža.

Podobně jako rezerva Vrchoviny, také nováček byl stejně úspěšný na hřištích soupeřů i před vlastními fanoušky. „Ze začátku podzimu jsme venku doháněli to, co nám doma nevyšlo. Před našimi diváky určitě mělo být těch bodů víc. Kromě zkontumované výhry nad béčkem Třebíče jsme tak z pěti zápasů vyhráli pouze dva. Třeba proti Budišovu to byl náš nejhorší výkon, ale s Náměští na body určitě bylo,“ říká Broža, který si pro jaro přeje klidnou záchranu.

„Chceme si především udržet bezpečný odstup od posledních tří mančaftů, což jsou možné sestupové pozice. To znamená od začátku odvet pravidelně bodovat, abychom se nemuseli v závěru soutěže zbytečně stresovat,“ nastínil plány pro jaro kouč Moravce.