„Je to pro mě zklamání," konstatoval trenér Karel Fencl, který ale přes všechna negativa zůstává optimistou: „Už v závěru podzimu jsem z mužstva cítil odhodlání a motivaci se současným stavem něco udělat; odpíchnout se ode dna. Věřím, že na tuhle soutěž máme."

Jeho slova částečně potvrzují výkony. Bystřice nebyla ve většině zápasů horším týmem, ale chabá střelecká produktivita ji hodně srazila. Vždyť tým z města nad hradem Pernštejnem byl v minulosti vyzdvihován právě za svoje ofenzivní přednosti. Ty se však ve druhé polovině roku 2013 postupně jaksi vytratily.

„Nikdy jsme neměli železnou obranu a vesměs vždycky nějaký ten gól inkasovali, což se nezměnilo. Jen ty góly nám prostě chybí, je v tom i trochu smůly. Jedenáctkrát jsme trefili brankovou konstrukci," krčí rameny Fencl.

Začátek druhé divizní sezony přitom nenapovídal tomu, že by se měla dostavit nějaká krize. Bystřice sice na svém hřišti dvakrát remizovala, nerozhodný výsledek ale uhrála i v Polné a poté doma rozstřílela Bohunice, pak ale přišel výkonnostní propad v Blansku. „Možná tam to začalo. Podali jsme špatný výkon a pak prohráli i středeční předehrávku ve Staré Říši," ohlíží se kouč.

Poté sice přišla těsná výhra nad Uherským Brodem, ale to bylo na dlouhou dobu vše.

„Prohra v Napajedlech, doma s Pelhřimovem a už se to s námi vezlo. Dostali jsme se pod tlak, psychika pracovala, začali jsme i vinou zranění točit sestavu, ale výsledky pořád nebyly," ohlíží se Fencl.

Zasekl se a vlastně se téměř vůbec nerozjel gólostroj jménem Miloš Prášil. Jediná branka za podzim je na střelce jeho kvalit málo. „Miloš je případ sám pro sebe. Podle mého názoru hodně slevil. Chyběla mu chuť i elán. Samozřejmě soupeři v téhle soutěži nejsou hloupí, takže si ho pohlídali. On pak o těch šancích s přibývajícím časem začal moc přemýšlet, což se samozřejmě projevilo. Postupně mu ale přestala pomáhat i záloha a příležitostí ubývalo," tvrdí trenér.

Útok zkusil před sezonou okysličit Jaroslavem Štěrbou. Ač se jednalo posilu z okresního přeboru, do týmu zapadl. „Jarda je rychlostní typ, svými výkony příjemně překvapil, jenomže pak přišlo zranění, nemoc, v práci směnuje, takže ta výkonnost šla postupně dolů," vysvětlil Fencl.

Alfou omegou je v Bystřici téma posily.

Město ležící sedmdesát kilometrů od Jihlavy a padesát od Brna je pro hotové hráče z vyšších soutěží přece jenom z ruky.

„Je to pořád to samé. Divizi hrají tři týmy přímo z Brna, takže dostat někoho sem je těžké. Budeme něco zkoušet se Zbrojovkou, její dorost sem v zimě přijede na soustředění a já jsem s trenérem Wagnerem domluvený, že se o případném uvolnění jednoho dvou kluků pobavíme," nastiňuje Fencl, který oproti předchozím zimám plánuje přípravu zaměřenou víc na hru.

„Místo čtyř přátelských zápasů budeme hrát šest," prozradil trenér, o jehož služby v létě stála Vrchovina a třetiligový Žďár. Nakonec se rozhodl pro svou čtvrtou sezonu v Bystřici.

„Nedá se říct, že bych litoval. Samozřejmě jsem takovou situaci nečekal a společně s hráči jsme to podcenili. Jde pro nás o novou výzvu," říká smířeně.

Na jaře to ovšem nebude žádná jednoduchá práce, i kvůli losu. Ke konci sezony totiž čekají Bystřici vesměs tým, které tou dobou zřejmě budou hrát o špici divize.

„Abych pravdu řekl, tak se tím losem nijak nezabývám. Spíš mě zajímá začátek a úvodní utkání s Polnou. Půjdeme zápas od zápasu," dodává Fencl.