V roce 2012 vytáhl FC Žďas mezi třetiligovou smetánku Petr Nedvěd, kvůli neuspokojivým výsledkům však už před koncem podzimu skončil. Poté ho vystřídal jediný úspěšný šéf lavičky Jozef Vanko, jenž utrápený tým i díky vhodnému posílení dovedl neskutečnou jarní stíhací jízdou k záchraně. Pevně obsazené křeslo přesto opustil a dobrovolně se vrátil k mládeži, od níž vedení povolalo do zbroje Vankova asistenta Libora Štourače. Toho v závěru letošní sezony odvolalo a provizorně posadilo do funkce stále ještě hrajícího Michala Veselého, za nějž hledalo náhradu.

V nelehké době po sestupu ukázalo na úspěšného trenéra B-týmu Pavla Kubiše. „Po několika jednáních v průběhu jara jsme se s vedením dohodli, že mančaft od nové sezony převezmu. Oddíl chtěl jít cestou vlastních trenérů s odpovídající kvalifikací. Přiznávám, že to pro mě bude výzva," říká vedoucí odboru obecné kriminality Krajského ředitelství policie Kraje Vysočina Pavel Kubiš, jenž během čtyř let vytáhl béčko z okresního až do krajského přeboru a během fotbalových prázdnin by měl dostudovat A licenci. „Snad se mi zkoušky podaří složit," jedinkrát se usmál. Ve zbytku rozhovoru si byl vědom vážnosti momentální situace.

Pavle, za čtyři roky práce ve Žďáře jste vybojoval tři postupy. Ten největší se ale nezrealizuje. Není vám to líto?

Ze sportovního hlediska mě to rozhodnutí mrzí, ale při pohledu na odliv hráčů a současný stav ve Žďáře, musím uznat, že početně ani kvalitativně bychom obě soutěže hráčsky neutáhli. Řešila se zejména sportovní část a rozhodnutí výboru chápu a respektuji. Nejde o unáhlené plácnutí do stolu.

Od nové sezony se přesunete k diviznímu áčku, takže vám to mohlo být de facto jedno.

To je sice pravda, ale jedno mi to rozhodně není.

Koho si vezmete za asistenta?

Předpokládám, že jako hrající asistent bude pokračovat Michal Veselý. Nejraději bych chtěl, aby zůstal i Radim Chmelíček, ale z rodinných důvodů si chce ulevit. Jeho rozhodnutí chápu, nicméně to budeme muset ještě řešit.

S jakou vizí vstupujete na post nejvyššího trenéra FC Žďas?

Vždycky je nejlepší hrát s vlastními odchovanci, kádr se ale doplnit zvenčí musí, protože je momentálně úzký a ne tak kvalitní. Nesmysl by byl kupovat hráče na úrovni našich kluků, co teď máme třeba v béčku. Zároveň musíme být realisti. V okruhu 30 kilometrů najdeme pět dalších divizních mužstev a hráčům už nemůžeme nenabídnout vyšší sportovní kvalitu, kterou přinášela MSFL. Vše bude o jednáních, našich kontaktech a chuti hráčů jít do Žďáru. Já jsem se pohyboval hlavně v nižších soutěžích, sám vím o několika hráčích, kteří by divizi zvládli a mančaft by posílili. Zároveň bych byl rád, aby spolupráce s rezervou byla co nejužší. Nikdy jsem si na nikoho z trenérů áčka, pod nimiž jsem béčko vedl, nemohl stěžovat, ale přesto bych spolupráci viděl ještě trochu provázaněji.

Určitě budete po tom odlivu hráčů, kteří tu byli na hostování, shánět posily. Jména mi asi neřeknete, ale už jste někoho oslovil?

Zatím jsem spíš jen sondoval, zda by měly možné posily vůbec zájem. Pokud by mi někdo řekl, že ano, šli bychom za daným klubem a oficiálně bychom mu naši představu sdělili. Stejně tak předpokládám, že budou postupovat kluby i opačně. Do divizního kádru určitě chci zabudovat i pár kluků z béčka, s nimiž jsme při úzkém kádru dosáhli na velký úspěch. Vždyť na jaře jsme až na jednu remízu všechno vyhráli.

Žďár tlačí bota na krajích zálohy, na pozici špílmachra a akutně i v útoku. Souhlasíte?

Kostra tu zůstala. Dají se udělat určité posuny v sestavě, variant je více. Pozice útočníka nás ale trápí. Do přípravy se zpátky zapojí Hlouš a počítám s Russem. Když to vezmu podle jmen, tak devět postů momentálně obsadím, ale to by bylo strašně krátkozraké. Nemůže to být jako v rezervě, kde jsem zvládl hrát s jedenácti lidmi. Nejradši bych proto měl všechny posty zdvojené. Navíc třeba Doležal a Veselý nejsou naši, oba chceme rozhodně udržet.

Už máte nějaké signály, že by chtěl někdo z kmenových hráčů odejít?

Náznaky tu jsou a víme, že už někteří kluci byli osloveni. Velmi bych si přál, aby tady všichni zůstali, protože do kádru patří a mají mu svými zkušenostmi co dát. Je jasné, že po odchodech hostujících hráčů by dostali mnohem výraznější roli, ale násilím nikoho neudržíme. Dalším problémem jsou několikaměsíční zahraniční brigády, na které odjede Nedvěd, Filippi, Miklík a Ločárek, kterého chceme udržet.

Co od divize čekáte?

To je otázka a vážně vám na ní nedám odpověď. Na jaře jsem soutěž sledoval, třeba Meziříčí udělalo za jaro minimum bodů, a přesto skončilo šesté. Navíc z kraje v ní teď bude osm mančaftů. O informace se nebojím, třeba Petr Nedvěd má soutěž perfektně zmáknutou. Hlavně nechci, aby to bylo o soupeřích, ale o nás. Pokud budeme hrát s maximálním nasazením, měly by se zkušenosti z vyšší soutěže projevit.

Nedojde náhodou na návraty bývalých hráčů jako Pohanka či Heide?

Byl bych za to rád, ale mají v Rakousku takové podmínky, které jim tady nikdo není schopen nabídnout.