Jeho svěřenci měli k návratu blízko už loňskou sezonu, kdy skončili třetí s dvoubodovou ztrátou za druhou Leštinou. U Habrů je to podobně. Ty se naposledy z postupu do I. A třídy radovaly v sezoně 2010/11, ale jejich setrvání v této soutěži trvalo pouze rok. Uhraných jednadvacet bodů za sedm výher znamenal sestup společně s humpoleckým béčkem. V loňské sezoně měly Habry dokonce problémy se záchranou v I. B třídě, když se zachránily až za minutu dvanáct. V posledním zápase sezony doma porazily Košetice 3:2.

„No, podle mě ta záchrana byla minutu po dvanácté," říká s úsměvem haberský sekretář Václav Dobrý, který je v Habrech poctivým funkcionářem osmadvacet let. „Kdyby se záchrana nepovedla, nechodil bych na žádný domácí zápas, tak hrozně by mě to vzalo," dodává vážně Dobrý. Právě zápas v Košeticích v prvním kole letošního ročníku I. A třídy nastartoval Habry ke spanilé jízdě, když si svěřenci Jiřího Černého vybudovali šestibodový náskok před zimní přestávkou.

„Nic neřešíme, my jsme se bavili, že jsme hlavně zachráněni," vtipkoval tehdy haberský záložník Karel Stránský. Menší výsledkový, ale herní, útlum přišel na Habry na jaře nejdříve v 18. kole, kdy doma hostily Černovice. S těmi po přestávce prohrávaly už 1:3, nakonec ještě dokázaly zápas otočit ve svůj prospěch na 4:3. To, co přijít muselo, přišlo o týden později v Havlíčkově Borové, kde Habry prohrály 2:1.

Herálec a Kožlí do okresu

Vše vyvrcholilo domácí porážkou s Horní Cerekví 2:5. Klíčovým momentem byl pro Habry zápas v Mírovce, kde za stavu 1:1 přežily tři velké šance domácích, ale nakonec se radovaly z výhry 3:1, která je opět nastartovala, a nakonec je z toho vysněný postup. „V Mírovce to byl nejhorší zápas, který jsem z naší strany viděl, ale vyhráli jsme ho," říká Dobrý. Havlíčkova Borová tradičně prohrála doma s Lučicí a druhou porážku si připsala v Ledči nad Sázavou. Jinak dokázala nemít výsledkové výkyvy a po divoké výhře 5:4 nad Černovicemi může i ona slavit postup. „Musíme kádr určitě posílit, ale ještě se o tom budeme bavit. Musíme se taky dohodnout na hráčích se Ždírcem," říká Brukner. Stejného názoru je i Václav Dobrý. „Pokud budeme chtít hrát důstojnou roli, tak se podle mě musí kádr vhodně doplnit," má jasno.

Na opačném pólu tabulky a tudíž na sestupových místech se ocitl Herálec a Kožlí. V Herálci zažívají během tří sezon třetí sestup. „Bereme to realisticky, hrajeme, na co máme. Musíme počkat, až nám vyspěje dorost a potom na shledanou zase ve vyšší soutěži," vtipně komentoval situaci herálecký předseda Josef Pátek. Ani v Kožlí moc optimismu nemají. Po odchodu Trpišovského a Voplakala do Ledče se týmu na jaře vůbec nedařilo. „Už jsme se sestupem počítali po podzimu. Odešli nám dva hráči, kluci se z různých důvodů nescházeli. Budeme rádi, když v okrese budeme hrát sedmé místo," řekl bývalý trenér Kožlí, Miloš Březina.