Skutečnost je však složitější, než se na první pohled zdá. Postupovou pozici totiž automaticky nezíská další v pořadí za odstoupivším týmem.
Rozhodne STK

„Uvidíme, jak to všechno dopadne,“ říká opatrně sekretář Řídící komise fotbalu na Moravě (ŘK M ČMFS) Radek Šindelář. „První právo postupu mají vítězové skupin. Pokud některý vítěz odmítne postup, na řadu přichází lepší tým z druhých míst obou divizních skupin (D + E – pozn. autora).“

V tomto případě je na tom lépe druhý ze skupiny E. „Všechno bude záležet na Sportovně technické komisi (STK), která určí klíč k postupu podle Souboru předpisů,“ dodává Šindelář.

Předseda STK ŘK M ČMFS Zdeněk Šťastný zatím nechce cokoliv předjímat. „Budeme se tím zabývat na komisi,“ potvrzuje.

O čem bude STK jednat? „V řádech popsaný postup je, že při postupu mimo pořadí má nárok na postup druhý nejlepší. A my musíme stanovit, jestli je to druhý ze skupiny D nebo nejlepší druhý z obou skupin,“ vysvětluje Šťastný.

Háček je v tom, že zatímco divize D po odstoupení Protivanova má pouze patnáct týmů, druhá skupina je kompletní. Má tedy odehráno více zápasů. „V tomto případě se používá koeficient pro přepočet bodů tak, aby měly týmy počet bodů, jako kdyby odehrály plný počet zápasů,“ doplňuje Šťastný.

„Všechny varianty vycházejí pro druhého ze skupiny E (Zlín B nebo Jakubčovice – pozn. autora),“ má už propočítáno místopředseda Žďáru nad Sázavou Petr Nedvěd.

Otázkou také zůstává, jak se k nabídce postupu postaví oslovené kluby. Ve hře je totiž „kauce“, kterou musí zaplatit kluby za postup mimo pořadí. „Ona to není kauce, je to poplatek, a při postupu do MSFL je stanoven ve výši 200 000 Kč,“ upřesňuje Šťastný.

Tato suma je vysoká i pro žďárské fotbalisty. „Je dost peněz na to, abychom je v podstatě vyhodili oknem za nic,“ souhlasí Nedvěd. „Když nikdo nechce postupovat nebo tu soutěž hrát, proč za to ještě platit?“

Více variant

To ale neznamená, že by se ve Žďáru zcela vzdali myšlenky na případný postup o soutěž výš. „Pokusíme se samozřejmě na Slovácku zabodovat, ideálně vyhrát, proč ne?“ potvrzuje Petr Nedvěd s tím, že zisk druhé příčky v tabulce může být i přes zdánlivě ztracený postup výhodný.

„Stát se může opravdu cokoliv. Třeba se zachrání Mutěnice a nepřihlásí se pro příští rok, Blansko má 13. června valnou hromadu a neví se, zda se přihlásí a kam… Těch variant je prostě více a třeba nakonec postoupit budeme moct. Přihlášky do soutěží jsou do 15. června, po tomto termínu se bude vědět, kdo a kam se přihlásí.“

Bude Žďár usilovat o postup do MSFL? Na přímou otázku však ještě dnes od Petra Nedvěda jasnou odpověď nedostanete. „Upřímně: Nevím! Pečlivě bychom to zvažovali. Už jenom ten poplatek… Teď prostě neřešme to, co vůbec nemusí nastat.“