Do sezony jste nevstoupili zle, nic nenasvědčovalo tomu, že se budete trápit.
V první třetině soutěže jsme obstáli a podávali výborné výkony, kterými jsme navázali na podařenou letní přípravu. Také jsme za to z prvních šesti zápasů posbírali deset bodů. V následujících šesti utkáních jsme nijak herně nepropadli. Krom domácího zápasu s Pardubicemi, kde byli hosté jasně lepší. Ale udělali jsme pouze dva body, což je velmi málo. V poslední třetině soutěže jsme narazili na výborné celky, kterým jsme se srdnatě postavili, ale zkrátka jsme na ně nestačili. Zde samozřejmě nemyslím utkání v Hlučíně, které jsme museli vyhrát, což se nám také podařilo.

Co bylo příčinou klesající formy a bodového půstu?
Velkou obtíží bylo onemocnění Urbánka a zranění Karmazína, Smejkala a Konráda. Pokud by byli tito hráči celou půlsezonu k dispozici, tak bychom nyní měli bodů více. Když to tedy vše shrnu, tak jsem přesvědčen, že určitě nepatříme na sestupovou příčku. Máme kvalitu na to, abychom se pohybovali kolem desátého místa.
Ale nyní jste předposlední, což je pro jarní část nelichotivé postavení.

Z naší soutěže budou automaticky padat dva poslední týmy. Další dva půjdou do baráže o udržení soutěže. Nyní jsme pět bodů od toho, abychom se baráži vyhnuli. Na předposledním místě jsme také proto, že jsme ze sedmi pokutových rozstřelů po nerozhodných výsledcích v normální hrací době pětkrát prohráli. Nebo jsme měli do vítězných konců dovést dobře rozehrané zápasy v Mladé Boleslavi, ve Zlíně a doma se Spartou, a vyhnout se tak pokutovým kopům. Hned bychom měli o šest bodů více a byli bychom nad barážovým místem.

Minulá sezona také nebyla jednoduchá, ale nakonec se bez problémů zvládla a vy jste skončili jedenáctí. Dá se nějak srovnat s tou nynější?
Největší rozdíl oproti loňskému ročníku vidím v tom, že loni jsme se mohli kdykoliv opřít o hráče staršího ročníku, kteří již třeba byli posunuti do juniorky nebo dokonce do A-týmu (Vitásek, Klíma, Štěpánek). Momentální hráčská kvalita je zkrátka nižší. Jsem však přesvědčen, že v jarní části soutěže již mohou být našimi tahouny hráči mladšího ročníku, kteří se opravdu jeví velmi dobře. Již v podzimní části se zabudovali do základního kádru a dostali velkou minutáž v mistrovských zápasech. To třeba loni mladší hráči nezvládli. Hráli až spíše v jarní části. Možná také z tohoto důvodu neměli pro podzimní část letošního soutěžního ročníku tolik zkušeností s nejvyšší soutěží. Takže i oni mohou najednou herně vyskočit.

Během podzimu jste naznačoval, že vám chybí lídr kabiny, takový správný „blázen", který ostatní strhnea vyburcuje k heroickému výkonu.
To je další problém. Loni to byl například Kolčava, který byl schopen pro výhru udělat na hřišti všechno a byl schopen takto do hry pobláznit ostatní spoluhráče. Stejně tak měl silné slovo v kabině. Budu moc rád, když se přes zimu někdo z kabiny takto vyprofiluje. U dvou hráčů vidím, že pro to mají předpoklady.

Budete po neúspěšném podzimu někoho chválit za herní vzestup a výkonnostní posun?
I přes naše nelichotivé postavení v tabulce jsem přesvědčen, že máme na určitých postech kvalitní hráče. Konkrétní však nebudu. Větší herní vzestup zaznamenali hlavně hráči mladšího ročníku, o které jsme se nakonec mohli v jednotlivých zápasech opírat. Opravdu zde vidím dva tři hráče, kteří jsou do budoucna perspektivní pro náš A-tým mužů.

Na čem budete muset během zimy nejvíce zapracovat, co bylo podzimní slabinou?
Celkově jsme nejvíce propadali v obranných osobních soubojích a standardních situacích. Pokud se chceme výsledkově zvednout, tak právě v těchto dvou aspektech musíme ohromně přidat a zlepšit se.

Po první části soutěže se většinou někteří hráči posouvají do juniorky. Bylo tomu tak i tentokrát?
Vzhledem k našemu postavení v tabulce jsme se rozhodli, že je prioritou zachování nejvyšší dorostenecké soutěže. Tudíž uděláme všichni všechno pro to, aby se nám tento cíl podařilo splnit. Z tohoto důvodu se v zimním přípravném období nebude žádný z našich hráčů U19 posunovat do juniorského týmu.

Příprava vám začala v úterý. Změnil se nějak kádr?
V týmu máme pětadvacet hráčů plus tři gólmany. Do svého mateřského klubu odešel jen Malár, který bude hrát asi ve Znojmě. Jinak náš kádr doplnili z U17 Mikuška, Křivánek a Pavlas. Na zkoušku ze Sparty Brno je tu Krejčí, a ještě zkoušíme středopolaře Boja z Bosny. S tou šířkou kádru jsem spokojený, a to se ještě do tréninků nezapojil Štefl, který je po těžkém zranění kolene, a po mononukleóze začíná trénovat Urbánek. A teď nás ještě zastihla chřipková epidemie, takže čtyři kluci jsou mimo kvůli nemoci, ale od pondělí by už měli být v pořádku.

Prý došlo k posílení i v realizačním týmu.
Pomůže nám Josef Matoušek, který byl u juniorky, takže ve třech, ještě s Tomášem Vedralem, jsme schopní ten větší počet hráčů zvládnout.

Co vás v první fázi drilu čeká, jaký je program?
Celá příprava nám trvá do 24. února, takže je to krátké období. Spíš je to udělané tak, že máme deset zápasů, takže ta zátěž bude do té doby enormní. Hlavní náplní budou herní věci s míčem, skoro všechny tréninky na hřišti. Vlastně každý den trénujeme, v úterý a ve čtvrtek dvoufázově.

Během podzimu se vám nelíbilo, že hráči nezvládali osobní souboje. Nabírání síly bude asi také jednou z hlavních náplní přípravy, že?
Na sílu se speciálně zaměříme. Tam máme velký deficit, to se pokusíme dohnat. To je jediný trénink bez balonu.

O víkendu už vám začne i herní blok. Jedete do Pardubic. Zahrají si všichni zdraví hráči?
První dva zápasy v přípravě jsou vlastně dvojzápasy, takže v Pardubicích a za týden s Českými Budějovicemi bude hrát každý.

Co čekáte od prvních zápasů? Určitě bude zajímavé hráče pozorovat, jak umí pracovat v únavě.
V těchto zápasech uvidíme, jak na tom hráči jsou. Bude to hodně náročné. Kluci měli individuální plány, a byla to jejich věc, jestli to splnili nebo ne. Brzy poznáme, jestli ho hráči plnili. Během dvou týdnů se to projeví, jestli se předpřipravili. Pokud ano, tak tu přípravu zvládnou, jestli ne, tak hazardují se svým zdravím a působením tady.

Absolvujete také krátké soustředění na Slovensku?
Právě to bude takový vrchol přípravy. Na Slovensku odehrajeme během čtyř dnů tři zápasy, a po tomto bloku dojde ke zúžení kádru, který bude mít sedmnáct hráčů a tři brankáře. Musíme brát v potaz, že tři hráči z juniorky mohou hrát ještě za nás.

Cíl pro jaro je tedy jasný.
Je to záchrana. Musíme tu soutěž udržet pro další ročníky. Už se nebudeme dívat na nějakou minutáž. Půjde nám hlavně o výsledky, takže budou hrát ti, kteří mají výkonnost a nejlepší formu.