Etický kodex (nazvaný kodex chování rozhodčích v profesionálních soutěžích) zmiňuje, že "rozhodčí je povinen vždy udržovat vztahy s fotbalovými kluby, hráči a funkcionáři na čistě profesionální úrovni".

Klíma se však podle dostupných informací ničím neprovinil. Nefandil jednomu z mužstev, sledoval zápas.

"Pokud jde rozhodčí na zápas jako divák, tak to z logiky věci neznamená jakékoliv porušení etického kodexu," potvrdil Martin Gregor z tiskového oddělení fotbalové asociace.

Mezi fanoušky se přesto rozjela debata o tom, zda je to v pořádku. Šrapnel si přehazovali hlavně příznivci Slavie a Sparty.

Klíma se mezi elitou objevil poprvé v sezoně 2018/2019. Nejvíce zápasů odřídil v předminulém ročníku (24).

Chyby proti soupeřům Slavie

Loni se o něm nejvíce mluvilo v souvislosti s chybami ve prospěch Slavie. Nejprve na podzim poškodil Bohemians (nakonec 4:1 pro sešívané), na jaře zase na jeho omyl doplatily Teplice (1:1).

"Měl by zvážit setrvání v soutěži," vzkázal Jaroslav Tvrdík, kterého tehdy rozčilovaly spekulace kolem možného úmyslu pomoci jeho týmu. "Není možné sudího vetovat, ale zdvořile jsem na komisi požádal, aby nás on dále nepískal," dodal boss klubu z Edenu.

Přání padlo na úrodnou půdu: Klíma od té doby na Slavii nejel. Ani jako videorozhodčí.

Otázkou je, zda s podobnou žádostí teď nepřijde také Sparta, aby i ona nečelila podezření. 

Klíma ji totiž už v létě pískal. Pardubice tehdy odjížděly bez bodu a s křivdou. Oprávněnou. 35letý sudí chybně nenařídil penaltu ve prospěch hostujícího týmu a posléze si - opět špatně - nevšiml surového a "červeného" zákroku Kaana Kairinena. Komise rozhodčích mu to vytkla s tím, že šlo o hrubé chyby.