Z amatérských soutěží až do slavné Premier League. Z pozice krajního obránce až na post středního útočníka a jednoho z nejlepších střelců soutěže. Ještě před pár lety neměl o hvězdné kariéře ani ponětí. Dnes nosí hrdý Michail Antonio nálepku kanonýra světového formátu.

A trenér David Moyes moc dobře věděl, proč se vyplatí vsadit všechny karty právě na jamajského střelce. Mistrovský tah. Se vším všudy. V loňské sezoně nasázel deset branek a výrazně tak pomohl West Hamu s českými fotbalisty v sestavě do pohárové Evropy. 

Fotbalista West Hamu Tomáš Souček
Kritika z Anglie: Souček byl nejhorší, na West Ham se valí otázky

A letošní start? Šest utkání, pět gólů a tři asistence. Co dodat. Tahle mašina rozhodně nehodlá zastavit. Nahrajte mu míč a můžete jít slavit.

„Je opravdu výjimečný útočník. Jeho tah na bránu a čich na góly dodává týmu obrovskou sílu,“ přiznal jeho parťák, český záložník Tomáš Souček. 

Jednatřicet let, taková extratřída. Ten hoch za sebou musí mít určitě slavnou kariéru, že? Tak o tom si můžete nechat jenom zdát. Minulost rodáka z Londýna rozhodně světlá nebyla. 

V Anglii se nyní velebí jména jako Ronaldo, Kane nebo Lukaku. Zkrátka útočníci, kteří už mají rovněž po třicítce a pomalu začínají spíše střádat plány na život po fotbale. A vedle nich v řadě stojící Antonio ve stejném věku, ale momentálně zažívající životní vzestup své kariéry.  

Čeští fotbalisté se v Praze v rámci kvalifikace MS utkali s Walesem.
Svět se baví u šíleného vlastňáku. Brankářská noční můra, litoval Vaclík soupeře

Bojovat, nebo to celé vzdát? 

Je to tak, o žádný mladý blyštivý diamant se rozhodně nejednalo. Jamajský reprezentant vyrůstal v chudé londýnské čtvrti Wandsworth a své umění dlouho ukazoval pouze mezi amatéry. S fotbalem začínal až ve dvanácti letech, navíc v maličké akademii na kraji Londýna.

 „Když jsem ho uviděl, tak mě zaujalo, kolik umu a rychlosti v sobě má. Byl to takový neopracovaný klenot,“ zavzpomínal současný ředitel klubu Steve Adkins, kde Antonio vyrůstal. Mimochodem, v současnosti celek až ze sedmé nejvyšší soutěže!

 

A jeho šikovné dovednosti nezůstaly napříč celým hlavním městem Anglie žádným tajemstvím. Za pár let přispěchal s nabídkou Tottenham, na jeho výkony se jezdili dívat agenti z Arsenalu či Chelsea. Všemu však nasadila stopku Antoniova matka, která tehdy čtrnáctiletého chlapce nechtěla pouštět na dlouhé cesty po rušném městě.

Tehdy se mohla proklínat za své snad nejhloupější rozhodnutí. Kanonýr si totiž později vybral druholigový Reading, kde si zažil zřejmě největší trápení ve svém životě. Čtyři tragické roky strávené po nejrůznějších hostováních a postupný pád až na dno. Tohle se opravdu nepovedlo.  

„Vůbec jsem nezvládl ten přechod na vyšší úroveň. Nebudu lhát, bylo jsem jedním z těch kluků, se kterým nikdo nechtěl hrát, protože pokaždé ztratí míč,“ popisuje vzpomínky Antonio. 

Utkání skupiny E kvalifikace mistrovství světa ve fotbale: Česko - Bělorusko, 2. září 2021 V Ostravě. Antonín Barák z ČR.
Zakažte hlavičky! Fotbal se bojí demence, řešením má být revoluční změna

Tragická smrt kamaráda a neustálý tlak gangů 

Po několika bídných štacích začal jamajský snajpr vážně uvažovat o tom, že nadobro opustí fotbalové trávníky. Dostal nabídku na učitele tělocviku a už se pomalu chystal na zkoušky. 

Jenže rázem přišlo nečekané vykoupení. Antonia v roce 2012 koupil Sheffield Wednesday, který v něm viděl obrovský příslib. A povedlo se. Přes Nottingham se postupně prostřílel až do West Hamu, kde si před šesti lety odbyl svůj velký debut v Premier League.

Pro mladého kluka pocházejícího ze čtvrti plné gangů a kriminality to byl splněný sen. Vždyť v mládí sledoval, jak mu ubodali blízkého kamaráda, viděl, jak mu přítele odváží do vězení. Nebýt staršího bratra, mohlo být s Antoniem opravdu zle. 

Sparta v Evropské lize porazila Glasgow Rangers.
Rasismus? Kamaru normálně vypískali, vrací se sparťan Hancko k aféře Rangers

„Bylo to tak snadné se někam přidat. Byly tam peníze a navíc, v tom věku chtěly všechny holky nějakého zlobivého kluka. Můj bratr měl ale hodně rozumu a neustále mě hlídal,“ vzpomíná. 

Trnitá cesta přes překážky až na vrchol. Geniální název knížky, která si o napsání rozhodně říká. Trpělivost, dřina, síla. A z Antonia je po třicítce místo učitele tělocviku profesor fotbalu.

Zdroj: Youtube